Środa, 27 styczeń 2021, Imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony
Zakopane i okolice
Clouds
-6°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-8°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-4°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-0°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 69
Clouds
-5°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 92
Snow
-11°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
02.12.2020, 08:41 | czytano: 960

Kadeci z „Venuleta” obdarowali polonijną szkołę w Żytomierzu

arch. szkoły

NOWY TARG – UKRAINA. Kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu kolejny raz wysłali książkowy prezent zaprzyjaźnionej szkole w Żytomierzu na Ukrainie.

Podczas jednego z wyjazdów zorganizowanych dla laureatów ogólnopolskiego konkursu historycznego pod auspicjami Komendy Głównej Policji i Instytutu Pamięci Narodowej "Policjanci w służbie historii", kadeci gościli m.in. w jednej z żytomierskich szkół. Właśnie do tej placówki uczęszczają dzieci z zamieszkujących tam polskich rodzin. Podczas wspaniałego występu, jaki dla nich przygotowała polonijna mniejszość oraz podczas wspólnych rozmów, nawiązała się nić przyjaźni pomiędzy uczniami.

W trakcie rozmów kadeci dowiedzieli się, że nasza mniejszość boryka się z trudnościami w zdobywaniu książek wydanych w języku polskim dla najmłodszych dzieci. Po powrocie z edukacyjnego wyjazdu kadeci zebrali w Szkole kilkadziesiąt książek, które zostały wysłane do działu polskiego biblioteki szkolnej w Żytomierzu. Jak poinformowała w późniejszej korespondencji nauczycielka z Żytomierza, Pani Wiktoria, książki te były niemal rozchwytywane przez najmłodszych, którzy pragną języka polskiego używać w domu, wśród rodziców i rodzeństwa, a także w szkole, na lekcjach języka polskiego ( https://www.nowytarg.edu.pl/galeria/17/echa-wyjazdu-kadetow-na-ukraine ).

Od czasu wyjazdu minęło już kilkanaście miesięcy i nasi kadeci ponownie zapragnęli wspomóc najmłodszych Polonusów na Ukrainie drukowanym słowem w ojczystym języku, wysyłając im kilkadziesiąt książek. Nie był to wszakże jedyny prezent dla nich. W trudnym okresie związanym z pandemią wirusa COVID-19, kadeci dołożyli do paczki kilkaset maseczek ochronnych, zakupionych dzięki datkom zebranym w ramach wolontariackiej akcji.

źródło: szkoła
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Mówię jak jest15:14, 5 grudnia 2020
Jak można pisać "Polonijną szkołę" mając na myśli nasze kresy? Polonia to jest w USA, albo w Argentynie. Natomiast na naszych zabranych ziemiach przez wschodniego agresora są Polacy żyjący na swej ziemi ojczystej. Taki tytuł ich obraża. Proszę o więcej wrażliwości i wyczucia.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij