Kadeci realizują projekt "Niezwyciężeni 1920. Obrońcy ojczyzny” - podhale24.pl
Piątek, 3 maja
Imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława
Czarny Dunajec
Clouds
13°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
12°
Wiatr: 2.052 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
60 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
26.04.2021, 14:31 | czytano: 846

Kadeci realizują projekt "Niezwyciężeni 1920. Obrońcy ojczyzny”

Konkursy organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej wśród kadetów z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem nawet podczas trwania epidemii koronawirusa oraz związanych z nią obostrzeń sanitarnych.

arch. szkoły
arch. szkoły
Tym razem kadeci wraz z opiekunem merytorycznym mjr. Krzysztofem Tekielem wzięli „na warsztat” konkurs „Niezwyciężeni 1920. Obrońcy ojczyzny”.

Konkurs ten składa się z dwóch etapów: regionalnego (wojewódzkiego) oraz ogólnopolskiego. Zadania jakie kadeci mieli do wykonania związane były z odszukaniem, wybranej osoby, oznaczonej Krzyżem Niepodległości, Medalem Niepodległości lub Krzyżem Niepodległości z Mieczami, a która jednocześnie brała udział w wojnie polsko-radzieckiej 1919-1921. Następnym etapem konkursu było zebranie o swoim bohaterze jak najwięcej informacji, zdjęć, stworzyć film oraz podjąć działania mające na celu upowszechnienie historii o nim wśród lokalnej społeczności.

Pierwszym bohaterem pracy konkursowej był mieszkaniec Szczawnicy policjant Policji Państwowej starszy przodownik Antoni Zachwieja, który z mundurem policyjny był od chwili uzyskania przez Polskę niepodległości do roku 1940, kiedy to został zamordowany przez radzieckie NKWD w Twerze (ofiara zbrodni katyńskiej). Historia Antoniego Zachwiei została opracowana przez uczennice klasy I WPP Samantę Zachwieję i Angelikę Ciesielkę.


Prezentację drugiego bohatera opracowały również uczennice klasy I WPP Kinga Możdżeń i Martyna Czernik. Był nim pochodzący z Krakowa generał Konstanty Olszyna-Wilczyński również zamordowany przez żołnierzy radzieckich we wrześniu 1939 roku.


Trzecim bohaterem był znany szeroko zwłaszcza na Podhalu generał Mariusz Zaruski twórca między innymi Straży Ratunkowej, która obecnie nosi nazwę Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jego postać opracowały uczennice klasy II WP Alicja Kasperek i Julia Komperda. Wszystkie trzy prace wraz z odpowiednimi załącznikami, jako najlepsze w województwie małopolskim , zostały skierowane przez Komisję IPN z Krakowa do drugiego ogólnopolskiego etapu. Tym samym wszystkie uczestniczki z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego zostały laureatkami konkursu na szczeblu wojewódzkim. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie konkursu właśnie na drugim etapie czyli etapie ogólnopolskim.

źródło: Prywatne Szkoły Średnie im. Prof. Jana Venuleta
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas