Pamięć o polskich Kresach – także w sercach kadetów. Wyróżnieni w IPN-owskim konkursie (film) - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 6.732 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
84 %
Nowy Targ
46 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
07.06.2021, 11:18 | czytano: 1257

Pamięć o polskich Kresach – także w sercach kadetów. Wyróżnieni w IPN-owskim konkursie (film)

NOWY TARG. Rozległe terytoria, które w I i II Rzeczypospolitej były częścią naszej państwowości, a po konferencji jałtańskiej weszły w granice Ukrainy, Białorusi i Litwy – wciąż dopominają się o historyczną pamięć, pozostają matecznikiem polskiej kultury i budzą sentymenty.

arch. szkoły
arch. szkoły
Takie też idee przyświecały ogłoszonemu przez Instytut Pamięci Narodowej ogólnopolskiemu konkursowi „Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. Kadeci z Prywatnego LO dla Młodzieży w Szkołach im. prof. Venuleta zdobyli w nim wyróżnienie.

Popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy o historii polskich Kresów było głównym celem kolejnego IPN-owskiego konkursu, ale bardzo ważny jego aspekt to uwrażliwienie uczestników na los Polaków mieszkających za naszą dzisiejszą wschodnią granicą i kształtowanie świadomości, że nadal są oni częścią Ojczyzny.

Najistotniejszą częścią historycznego projektu stał się konkurs wiedzy, w którym zadaniem uczestników było przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej na wybrany przez siebie temat - na podstawie dostępnej literatury, zgromadzonych dokumentów i materiału ikonograficznego.

Startujący w konkursie kadeci z klasy drugiej: Katarzyna Chybowska, Alicja Cyrwus i Rafał Wacław, wybrali temat: „Skarby osobliwości Kresów Wschodnich - na ukraińskim Podolu”. Zainspirowało ich to do przedstawienia w formie multimedialnej dworów, budynków publicznych, osobliwości przyrody, sanktuarium, cmentarzy, pomników oraz ich związków z dziejami oraz kulturą polską. Autorzy starali się zaprezentować ich powojenne losy oraz stan obecny.

Swoim filmem opowiedzieli dzieje: kościoła i cmentarza w Szarogrodzie, pałacu Potockich w Tulczynie, parku „Zofiówka” w Humaniu, kościoła w Nowokonstantynowie oraz klasztoru Karmelitów Bosych w Berdyczowie. Opiekę merytoryczną nad uczniami z ramienia Szkoły sprawował mjr Krzysztof Tekiel.


źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas