Środa, 16 czerwiec 2021, Imieniny: Aliny, Justyny, Benona
Zakopane i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 1.224 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
11°
Wiatr: 0.252 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
11°
Wiatr: 2.16 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 2.232 km/h Wilgotność: 89 %
07.06.2021, 11:18 | czytano: 622

Pamięć o polskich Kresach – także w sercach kadetów. Wyróżnieni w IPN-owskim konkursie (film)

arch. szkoły

NOWY TARG. Rozległe terytoria, które w I i II Rzeczypospolitej były częścią naszej państwowości, a po konferencji jałtańskiej weszły w granice Ukrainy, Białorusi i Litwy – wciąż dopominają się o historyczną pamięć, pozostają matecznikiem polskiej kultury i budzą sentymenty.

Takie też idee przyświecały ogłoszonemu przez Instytut Pamięci Narodowej ogólnopolskiemu konkursowi „Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. Kadeci z Prywatnego LO dla Młodzieży w Szkołach im. prof. Venuleta zdobyli w nim wyróżnienie.

Popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy o historii polskich Kresów było głównym celem kolejnego IPN-owskiego konkursu, ale bardzo ważny jego aspekt to uwrażliwienie uczestników na los Polaków mieszkających za naszą dzisiejszą wschodnią granicą i kształtowanie świadomości, że nadal są oni częścią Ojczyzny.

Najistotniejszą częścią historycznego projektu stał się konkurs wiedzy, w którym zadaniem uczestników było przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej na wybrany przez siebie temat - na podstawie dostępnej literatury, zgromadzonych dokumentów i materiału ikonograficznego.

Startujący w konkursie kadeci z klasy drugiej: Katarzyna Chybowska, Alicja Cyrwus i Rafał Wacław, wybrali temat: „Skarby osobliwości Kresów Wschodnich - na ukraińskim Podolu”. Zainspirowało ich to do przedstawienia w formie multimedialnej dworów, budynków publicznych, osobliwości przyrody, sanktuarium, cmentarzy, pomników oraz ich związków z dziejami oraz kulturą polską. Autorzy starali się zaprezentować ich powojenne losy oraz stan obecny.

Swoim filmem opowiedzieli dzieje: kościoła i cmentarza w Szarogrodzie, pałacu Potockich w Tulczynie, parku „Zofiówka” w Humaniu, kościoła w Nowokonstantynowie oraz klasztoru Karmelitów Bosych w Berdyczowie. Opiekę merytoryczną nad uczniami z ramienia Szkoły sprawował mjr Krzysztof Tekiel.


źródło: szkoła
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij