Projekt #MłodziMałopolanie.EU (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 3.096 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 3.312 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 12.6 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 9.576 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
6 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
13.06.2021, 14:01 | czytano: 970

Projekt #MłodziMałopolanie.EU (zdjęcia)

II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu wraz z siedemnastoma innymi placówkami z województwa małopolskiego brało udział w realizowanym przez samorząd województwa małopolskiego drugim co do wielkości Regionalnym Programie Operacyjnym w kraju.

arch. szkoły
arch. szkoły
Do prac nad nowym programem wydatkowania funduszy unijnych na lata 2021-2027 zostali zaproszeni młodzi Małopolanie.

„Małopolskę Przyszłości” tworzyły także liderki projektu w II LO, Klaudia Maniowszak i Daria Wach, uczennice klasy humanistycznej. W ramach przygotowania do udziału w tym złożonym przedsięwzięciu w marcu b.r. Klaudia i Daria przeprowadziły we wszystkich klasach pierwszych prezentacje na temat nowego okresu budżetowego w Unii Europejskiej, wyjaśniając czym jest podpisana między Polską a Komisją Europejską Umowa Partnerstwa, na czym polega polityka spójności, jakie obszary będą objęte szczególnym wsparciem finansowym oraz czym jest Fundusz na rzecz sprawiedliwej transformacji.

29 kwietnia odbyły się w formie on-line pierwsze konsultacje. Uroczystej inauguracji projektu dokonał pan Łukasz Smółka Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Prezentację na temat zasad funkcjonowania UE przedstawiła pani Anna Trojanowska-Smaga. Następnie wykład pt. „Komisja Europejska a prawa podstawowe i wartości europejskie” wygłosił dr Michał Rynkowski przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Drugie konsultacje miały miejsce 7 maja. Rozpoczęły się od prelekcji pani Moniki Biel z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Krakowie. Następnie zostały zaprezentowane przygotowane przez uczniów prezentacje na temat wykorzystania funduszy unijnych w poszczególnych powiatach i gminach. Klaudia i Daria przedstawiły wybrane inwestycje zrealizowane w powiecie nowotarskim. W analizę rozwoju powiatu nowotarskiego dzięki funduszom europejskim zaangażowani byli wszyscy uczniowie klas pierwszych II LO, którzy w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie zbierali dokumentację fotograficzną pokazującą rozwój naszego regionu. Oba spotkania zakończyły się konkursami prowadzonymi przez pana Marka Rusinka z RMF MAXXX.

10 maja 2021 r. odbyło się trzecie spotkanie w ramach projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Przedstawiciele Komisji Europejskiej: Katarzyna Bałucka-Dębska (Dyrekcja Generalna ds. Działań w dziedzinie Klimatu), Katarzyna Wołos (Dyrekcja Generalna ds. Środowiska) oraz Dominik Piotrowski (Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu) wyjaśnili czym jest Europejski Zielony Ład oraz jakie działania na rzecz zrównoważonej gospodarki planuje Unia Europejska. Uczestnicy poznali założenia Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu, którego ambasadorem może stać się każdy z nas, poszerzyli wiedzę o działaniach Komisji Europejskiej w zakresie dyplomacji klimatycznej, wsparcia regionów w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej dzięki wykorzystaniu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, dowiedzieli się czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym, strategia na rzecz bioróżnorodności jako plan odbudowy przyrody i na czym polega rozwój ekologicznego lotnictwa w Unii Europejskiej.

Na czwartym spotkaniu w dniu 21 maja uczennice II LO zaprezentowały opracowanie wyników sondy ulicznej przeprowadzonej na nowotarskim rynku, w której pytały mieszkańców naszego regionu o kwestie związane z ekologią i działaniami na rzecz klimatu. W przygotowaniu materiału pomagała Melanie Garlewicz kl. 1b.

Małopolska jako jedyny region w kraju stworzyła radę Młodych Małopolan, która weszła w otwarty dialog z Zarządem Województwa w kwestiach związanych z planowaniem rozwoju regionu i wydatkowania Funduszy Europejskich w kolejnych latach. Uczennice i uczniowie II LO w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie wzięli bardzo aktywny udział w dyskusji oraz ankiecie na temat postrzegania Funduszy Europejskich w Małopolsce oraz oczekiwanych kierunków rozwoju Małopolski w ramach perspektywy finansowej 2021-2027. O udział w tym badaniu poprosiliśmy także uczennice i uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu oraz Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce. Dyrekcji, nauczycielom i uczniom tych szkół bardzo dziękujemy za współpracę i włączenie się w działania projektowe.

25 maja 2021 r. odbyło się piąte, ostanie już spotkanie w ramach projektu #MłodziMałopolanie.EU. Wydarzenie było poświęcone edukacji, wyzwaniom rynku pracy i tematom społecznym. Młodzież miała okazję, żeby porozmawiać i wymienić poglądy. W ramach projektu #MłodziMalopolanie.EU Zarząd Województwa Małopolskiego analizował potrzeby i oczekiwania młodych ludzi dotyczące kształtu nowego programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Małopolska Przyszłości”.

31 maja 2021 r. w Krakowie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt. Liderzy projektu z 18 małopolskich szkół średnich razem z opiekunami zgromadzili się na uroczystym spotkaniu w gmachu krakowskiego Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego. Podsumowania projektu i wręczenia dyplomów dokonał pan Łukasz Smółka Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. W ramach wydarzeń towarzyszących goście zwiedzili wystawy ,,W stronę światła” i ,,W stronę ciemności” w WOMAI Kraków Centrum Nauki i Zmysłów oraz ekspozycję ,,Historia pieniądza” w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas