KREMPACHY. By czas nie zaćmił… - podhale24.pl
Piątek, 03 maja
Imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława
Jabłonka
Clouds
13°
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.096 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 7.596 km/h Wilgotność: 80 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
50 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
05.10.2009, 13:29 | czytano: 1383

KREMPACHY. By czas nie zaćmił…

Niecodzienną lekcję historii zaproponowała uczniom Zofia Łukasz - nauczycielka tegoż przedmiotu w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krempachach. Scenariusz został opracowany w oparciu o materiały IPN.

Fot. Archiwum szkoły
Fot. Archiwum szkoły
Był to montaż słowno-muzyczny, połączony z projekcją filmową. Przybliżał uczniom fakty związane z II wojną światową. Materiał filmowy został wybrany przez historyka, a wkomponowany w całość projektu przez nauczyciela techniki Łukasza Iżyka. Doboru tekstów poetyckich i ich prezentacji dokonały polonistki: Ewa Pietrzak i Krystyna Dziga. Za efekty dźwiękowe i świetlne, a także za wykonanie dekoracji byli odpowiedzialni uczniowie: Walenty Łukasz, Adam Biernat, Szczepan Łukasz , Jakub Cudzich, natomiast zespół wokalny Hilaritas wykonał pieśń pt. „Biały krzyż”.

Przy zaciemnionej sali gimnastycznej, uczniowie przeżywali kolejno wybuch II wojny światowej, wkroczenie Sowietów, klęskę kampanii wrześniowej i najważniejsze wydarzenia z lat okupacji. Niesamowity dźwięk syreny, migające światła, odgłosy wystrzałów wywoływały wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w nalotach. Werble towarzyszące prezentacji wierszy Słonimskiego, Przybosia i Baczyńskiego potęgowały nastrój i stanowiły bezpośredni komentarz do przywoływanych na taśmie filmowej obrazów.

„Lekcja historii” miała na celu nie tylko przypomnienie tragicznych lat terroru i eksterminacji. Jej myślą przewodnią było wskazanie prawdziwej ofiary wojny - Polski, wzbudzenie szacunku dla bolesnej i krwawej przeszłości, dla tych, którzy polegli: dowódców, prostych żołnierzy, ludności cywilnej. Wspaniale opracowana dekoracja, na którą składały się napisy z nazwami miejsc bitew kampanii wrześniowej, walk Polaków na frontach II wojny światowej od piasków Syrii przez Tobruk, Monte Cassino, Arnhem, bitwy o Wielką Brytanię, miejsc obozów koncentracyjnych były wymownym tłem, dopełniającym całości scenariusza. Centralne miejsce zajmował obraz Matki Bożej Katyńskiej, tulącej syna z głową przestrzeloną kulą.

Zamierzone cele zostały osiągnięte. Gdy ucichły emocje związane z przeżywaniem naszej historii, zabrzmiał wiersz Leopolda Staffa „Pierwsza przechadzka” , mogliśmy też usłyszeć tekst Karola Wojtyły „Myśląc Ojczyzna”.

Miejmy nadzieję, że ta lekcja wychowa młodzież „ku przyszłości”.

Ewa Pietrzak
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas