Piątek, 03 grudnia 2021, Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Jabłonka i okolice
Clear
-5°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 71 %
Clear
-4°
Wiatr: 8.856 km/h Wilgotność: 72 %
Clear
-5°
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 69 %
Clear
-3°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 71 %
Clear
-4°
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 85 %
Clear
-7°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 69 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
22.10.2021, 11:38 | czytano: 2156

Kadeci uporządkowali żydowski cmentarz w Nowym Targu (zdjęcia)

arch. szkoły

Podczas ubiegłego roku szkolnego kadetów z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu odwiedził Dariusz Popiela – wybitny sportowiec, który jest też społecznikiem mocno zaangażowanym w przywracanie pamięci o ofiarach Holocaustu, w dialog międzykulturowy i międzywyznaniowy.

Podczas spotkania nasi kadeci postanowili pomagać w pracach porządkowych na tym cmentarzu. Kilka dni temu cała szkoła postanowiła udać się na kirkut i wykonać prace porządkowe polegające na grabieniu liści, czyszczeniu nagrobków (macew) przewożeniu taczkami kamieni w określone miejsce itp. Jednakże wszystkie te prace zostały poprzedzone krótkim wykładem Pana Dariusza na temat nowotarskiego kirkutu oraz losach żydów zamieszkujących Podhale podczas II wojny światowej.

Kadeci wyczyścili (wyplewili z porastającej trawy oraz umyli kamienie) jedną z mogił w których rozstrzeliwani byli żydzi. Wozili również grys na drugą mogiłę zbiorową, gdzie w sumie rozstrzelanych było 200 osób. Pan Dariusz podczas wykładu opowiadał, że dysponuje wyjaśnieniami ss-mana biorącego udział w egzekucjach w Nowym Targu oraz jego rysunkami gdzie dokładnie zaznaczone są doły śmierci, gdzie ustawiony był stolik gdzie Niemcy zapisywali dane osób rozstrzeliwanych i podczas egzekucji spożywali alkohol. Nasi kadeci dokładnie wyczyścili z liści i skoszonej trawy kirkut, oczyścili macewy i pełni satysfakcji wrócili do szkoły. Podczas pobytu na cmentarzu i drogi powrotnej kadeci bardzo przeżywali spotkanie i wykonaną pracę, a oczyma wyobraźni widzieli ogrom tragedii jaka wydarzyła się w tym właśnie miejscu. Jeszcze raz w miesiącu październiku nasi wolontariusze odwiedzą cmentarz i dokończą prace a w pierwszej dekadzie listopada będą uczestniczyć w oficjalnych uroczystościach jakie odbędą się na cmentarzu w związku z odsłonięciem tablic z ponad 2500 nazwisk żydów mieszkańców Podhala zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.

źródło: szkoła
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
lenie13:28, 24 października 2021
To już żydzi nie potrafią sobie sami posprzątać cmentarza?
kierowca goj20:50, 23 października 2021
Woziłem kiedyś wycieczki młodych(z Balic do Oświęcimia i z powrotem)z Izraela.Woziłem ,,kiboli,,. Po tych pierwszych parę godzin sprzątania,czyszczenia autobusu po drugich parę minut.Podobno nieżle Izraelczycy właścicielom firm przewozowych płacili.
Burok20:44, 23 października 2021
Wspaniale , godne pochwaly .
pp14:39, 22 października 2021
Wspaniała postawa organizatorow i mlodych adeptow!! A co na to rząd Izraela? Jak edukuja swoije mlode pokolenie i jakie jest dzis podziękowanie za bezinteresowne akcje tego typu! brak słow
Wyrocznia14:28, 22 października 2021
Do optymisty - oni nie mają czasu na takie rzeczy, od tego mają gojów. W podzięce za to, że sprzątają zedrą jeszcze z nich trochę kasy.
optymista13:08, 22 października 2021
w pełni pochwalam takie czyny ale w końcu może sami Żydzi wzięliby się do pracy,tyle wycieczek ,młodych,sprawnych fizycznie ludzi przyjeżdża z Izraela ,spokojnie mogą wyręczyć nas Polaków, choćby raz ,czyżby zapomnieli o swoich braciach zamordowanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej a może Ci którzy leżą na Kirkutach to nie ich potomkowie? goj zrobi a chazar dalej będzie wypowiadał się nie przychylnie na temat Polski i Polaków,nie daj Boże abyśmy my wypowiadali się nie po myśli starszych braci w wierze to afera na cały Świat,że jesteśmy antysemitami, taka prawda
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas