Odwieczny dylemat: gotować czy kupować jedzenie dla psa? (art. sponsorowany) - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Jabłonka
Clouds
13°
Wiatr: 18.072 km/h Wilgotność: 36 %
Clouds
13°
Wiatr: 19.62 km/h Wilgotność: 36 %
Clouds
14°
Wiatr: 16.164 km/h Wilgotność: 33 %
Clouds
14°
Wiatr: 16.704 km/h Wilgotność: 32 %
Clouds
14°
Wiatr: 20.7 km/h Wilgotność: 36 %
Clouds
12°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 41 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
8 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
19.11.2021, 23:37 | czytano: 579

Odwieczny dylemat: gotować czy kupować jedzenie dla psa? (art. sponsorowany)

Samodzielne gotowanie psu wydaje się być dobrym rozwiązaniem, w końcu pozwala nam kontrolować to, co je nasz pies. Część opiekunów decyduje się na to rozwiązanie, jednak czy jest ono dobrym pomysłem? A może lepiej podawać psu gotowy pokarm pełnoporcjowy?

Gotowane jedzenie dla psa - za i przeciw
Gotowane jedzenie dla psa to nie resztki z obiadu, ale odpowiednio zbilansowane posiłki, przygotowane od podstaw przez opiekuna. Owszem, znajomość każdego składnika jest tutaj dużym atutem, jednak by odpowiednio zbilansować taką dietę oraz dostarczać psu wszystkich niezbędnych składników, potrzeba sporej wiedzy z zakresu dietetyki zwierzęcej. 
Łatwo ulec wrażeniu, że zaletą domowych posiłków dla psa jest możliwość urozmaicania jego posiłków. Taki sposób żywienia jest jednak niewskazany, ponieważ nasi czworonożni przyjaciele potrzebują diety o stałych proporcjach makroskładników (takiej samej procentowej zawartości białek, tłuszczów, węglowodanów w pokarmie spożywanym każdego dnia). Różnorodność konsumowanych produktów w przypadku psów nie jest zatem pożądana, a wręcz wiąże się z ryzykiem wystąpienia biegunek i innych nieprzyjemnych odpowiedzi ze strony układu pokarmowego. Wielu opiekunów uważa, że gotowane jedzenie dla psa jest znacznie tańsze niż dostępne w sklepach karmy pełnoporcjowe. Czy tak rzeczywiście jest? Jeżeli zależy nam na stosowaniu wysokiej jakości produktów, a także na prawidłowym zbilansowaniu diety czworonoga, domowa dieta może być nawet droższa niż gotowy pokarm dla zwierząt przygotowany przez specjalistów z dziedziny dietetyki.
Strawność przygotowanych w domu posiłków zazwyczaj jest niższa niż zalecana, ponadto stosowanie takiej diety u psa, prócz wiedzy, wymaga poświęcania dużej ilości czasu. Prawidłowe zbilansowanie diety dla psa jest bardzo trudne, w wielu przypadkach nie da się samodzielnie dopasować wszystkich produktów tak, by pokrywały dzienne zapotrzebowanie psa na składniki odżywcze. Wówczas konieczna jest suplementacja. Anatomia i fizjologia zwierząt znacznie różnią się od ludzkich. Oznacza to, że duża część produktów, które znajdują się w naszych lodówkach, nie powinna nigdy trafić do miski psa. Podobnie jest w przypadku surowego mięsa, którego podawanie wiąże się z ryzykiem mikrobiologicznym. 
Zalety i wady karmy dla psa
Wiele osób preferuje karmienie psa gotowym i pełnoporcjowym pożywieniem. Nie jest to tak skomplikowane jak w przypadku samodzielnie przyrządzanych posiłków dla psa. Kluczową rolę gra tutaj wybór odpowiedniej karmy dla psa oraz jej porcjowane. Podstawę diety powinna stanowić zbilansowana karma, dostarczająca zwierzęciu wszystkiego, czego tylko potrzebuje. Takie jedzenie jest w pełni bezpieczne dla psa, a jednocześnie atrakcyjne pod względem zapachowym i smakowym. Pełnoporcjowy pokarm może stanowić jedyne źródło jedzenia dla psa, ponieważ zawiera wszystko, co istotne. Dietę psa można jedynie urozmaicić smakołykami, jednak nie powinny one pokrywać więcej niż 10% jego dziennego zapotrzebowania energetycznego.
Karma czy domowe jedzenie dla psa?
Karma czy domowe jedzenie dla psa? To często zadawane przez opiekunów pytanie. Optymalnym rozwiązaniem jest z pewnością pełnoporcjowe pożywienie gotowe. Dostarcza ono pupilowi niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich dla jego potrzeb ilościach. Gotowane jedzenie dla psa z kolei często wymaga dodatkowej suplementacji, a niedobór lub nadmiar podawanych psu składników może przyczyniać się powstawania różnego rodzaju chorób (np. nadwagi czy otyłości). 
Wiedza dotycząca zapotrzebowania energetycznego psa, to tylko część informacji, które powinniśmy posiąść, jeżeli chcemy w prawidłowy sposób samodzielnie przyrządzać posiłki dla naszego pupila. O wiele łatwiej i pewniej jest powierzyć skomponowanie jego diety specjalistom z zakresu dietetyki, którzy biorą udział w ustalaniu składu gotowych karm pełnoporcjowych, takich jak Perfect FitⓇ. Wszelkie wątpliwości dotyczące prawidłowego żywienia psa należy konsultować z lekarzem weterynarii. 
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas