Piątek, 20 maja
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Nowy Targ
Clouds
12°
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
12°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
12°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
11°
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 49 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
27.01.2022, 13:52 | czytano: 891

Jak przechowywać kawę? (art. sponsorowany)

Niezależnie od tego, czy ktoś pije kawę sporadycznie, czy sięga po nią każdego dnia, powinien zadbać o jej prawidłowe przechowywanie. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z utratą jej pierwotnych walorów smakowych i zapachowych.

Nawet najlepszej jakości kawa speciality nie będzie zachwycać głębią aromatu, jeśli zwietrzeje. Czynniki zewnętrzne mają niestety niekorzystny wpływ na ziarna, dlatego nie powinno się ich zbyt długo przechowywać. Kupowanie kawy na zapas nie jest najlepszym pomysłem. Palarnia kawy to idealne miejsce na zakup świeżo palonych ziaren, dzięki którym możliwe stanie się zaparzanie pysznych napojów. Będą smakować jak kawa kupiona w dobrej kawiarni.

W jaki sposób należy przechowywać kawę?

Najlepsze kawy ziarniste smakują najlepiej, gdy zostaną zaparzone ze świeżo zmielonych ziaren zakupionych w sprawdzonej palarni. Mając już wysokiej jakości surowiec, pozostaje zadbać o jego właściwe przechowywanie, aby nie stracił swoich cennych właściwości. Czynniki zewnętrzne wpływają negatywnie na smak i aromat kawy, dlatego trzeba ją prawidłowo przed nimi zabezpieczyć. Wrogami kawy są przede wszystkim powietrze, wilgoć, ciepło i promieniowanie słoneczne. Źle przechowywana zaczyna się utleniać, przez co traci niestety związki chemiczne odpowiedzialne za jej smak. Ciepło jeszcze bardziej przyspiesza utratę świeżości. Jeśli ziarna będą narażone na działanie wilgoci, to niestety dojdzie nie tylko do ich utlenienia, ale pojawi się także na nich pleśń. Światło słoneczne ma negatywny wpływ na kolor, oleistość i smak kawy.

Wiele osób trzyma kawę w lodówce, ale nie jest to zbyt dobry pomysł ze względu na niską temperaturę spowalniającą procesy metaboliczne w ziarnach i niszczącą oklejki eteryczne odpowiedzialne za aromat kawy. Kolejnym problemem jest przenikanie ziaren zapachami produktów spożywczych. Idealnie nadaje się do przechowywania kawy miejsce ciemne, suche, bez dostępu do powietrza, w którym panuje w temperatura pokojowa. Można trzymać kawę w opakowaniu, w którym została zakupiona. Dodatkowo powinno się ją spiąć szczelnie klamrą i przełożyć do szklanego pojemnika. Może być on wykonany z metalu, ceramiki lub szkła. Naczynie z kawą należy umieścić w szafce kuchennej. Nie zaleca się wsypywać kawy bezpośrednio do pojemnika metalowego, bo może wpłynąć to negatywnie na jej smak.

Co zrobić, aby kawa zachowała swój zachwycający smak i zapach?

Kawę można śmiało przechowywać w szklanym słoiku z zamknięciem typu twist, weck lub z gumową uszczelką. Najważniejsze jest to, aby naczynie było szczelne, chroniło przed dostępem powietrza i wilgocią. Słoik nie może być przezroczysty, bo zawartość będzie narażona na działanie szkodliwego promieniowania słonecznego. Dobrym wyborem jest też pojemnik ceramiczny, który nie pochłania ani nie wydziela zapachów. Ważne jest to, aby zasypać go do pełna kawą lub włożyć ją do niego w oryginalnym opakowaniu. Wypełnienie pojemnika po brzegi będzie kluczowe, jeśli wsypuje się do niego bezpośrednio kawę, bo zredukuje to do minimum obecne w nim powietrze.

Świetną opcją będzie również próżniowy pojemnik na kawę, z którego można usunąć całe powietrze, dzięki czemu zawartość pozostanie świeża na długi czas. Warto od razu wyposażyć się w wiele takich pojemników, bo sprawdzają się idealnie do przechowywania szeregu innych produktów typu orzechy, suszone owoce, ciastka, herbaty itd. Można być pewnym, że kawa z pojemnika próżniowego nie utraci swojego aromatu, będzie zachwycać wysokimi walorami smakowymi i zapachowymi przez długi czas. W palarniach kawy są sprzedawane w specjalnych torebkach z wentylem, dzięki czemu może się przez niego wydostawać dwutlenek węgla. Zawór umożliwia jego utlenienie, jednocześnie chroni zawartość przed wnikaniem powietrza z zewnątrz. Godne polecenia będą także woreczki zamykane strunowo, które cechują się nieprzepuszczalnością powietrza.
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas