Środa, 18 maja
Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 71 %
Clear
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 62 %
Clear
Wiatr: 1.584 km/h Wilgotność: 70 %
Clear
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 68 %
Clear
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 67 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
11.05.2022, 15:40 | czytano: 495

Kadeci ślubowali na szkolny sztandar (zdjęcia)

NOWY TARG. Kilkuletnia nauka poprzedza dzień ślubowania kadetów - najbardziej podniosły i wzruszający moment w edukacji przyszłych kadr służb mundurowych. Ślubowanie na szkolny sztandar składały tego roku dwa roczniki – klasy pierwsze i drugie. Szkolna uroczystość stała się też pożegnaniem klas trzecich.

arch. szkoły
Do długiej tradycji Wojska Polskiego nawiązuje treść roty ślubowania, wskazując na ponadczasowe wartości: obowiązek służenia Rzeczypospolitej, szacunek dla munduru i symboli narodowych, honor, godność, sumienność.

Przez kilka lat nauki w klasach o profilu wojskowym, policyjnym i pożarniczym kadeci dojrzewają do roli kadry obronności naszego kraju. Część z nich wybierze kierunek dalszego kształcenia zgodny z przygotowaniem, które zdobyli w istniejącej od 2007 roku nowotarskiej placówce – jedynej szkole mundurowej na południe od Krakowa.

Teraz już trudno wyobrazić sobie miasto, Podhale i patriotyczne uroczystości bez uczniów w czarnych i zielonych mundurach. Godnie reprezentują też oni Szkołę i region na różnych zawodach sportowo-obronnych w całej Polsce, zdobywając wysokie miejsca zwłaszcza w strzelectwie sportowym oraz w sztukach walki i samoobrony.

Jednostką Patronacką Szkoły jest 5 Batalion Dowodzenia w Krakowie-Rząsce. Tam też odbywają się zajęcia teoretyczno-praktyczne. Nad klasami policyjnymi sprawuje patronat Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu. Uczniami klas pożarniczych opiekuje się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej.

Swoją obecnością zaszczycili szkolną uroczystość przedstawiciele nowo utworzonego Wojskowego Centrum Rekrutacji – ppłk Marek Marcinek i mjr Lucjan Paździo. Nie brakło pełniącego obowiązki komendanta powiatowego PSP bryg. Janusza Barnasia, reprezentującego Komendę Powiatową Policji podinsp. Roberta Stasika ani wizytatora Małopolskiego Kuratorium Oświaty – Bronisława Stocha, także emerytowanego dyrektora PLO – Władysława Hnatika. Z 5 Batalionu przyjechał st. sierż. Paweł Oliwa.

W tym mocno przeżywanym przez kadetów momencie towarzyszyli im rodzice. Trzecioklasiści dziękowali swoim nauczycielom i dyrekcji Szkoły, a sami odbierali życzenia na dalszą życiową drogę.

Pucharowe i rzeczowe nagrody wraz ze świadectwami ukończenia nauki otrzymali laureaci konkursów historycznych, literackich i recytatorskich oraz zawodów sportowych.

Uroczystość kończyły pokaz walki i samoobrony, również wiązanka piosenek w wykonaniu szkolnej grupy wokalnej, dedykowana odchodzącym trzecioklasistom. Wychowującą w duch patriotycznym placówkę opuszczą oni z wpojonymi wartościami, ale też z pamięcią wszystkiego, co przeżyli na obozach kondycyjnych, wycieczkach, spotkaniach z niezwykłymi ludźmi, czy podczas społecznej i charytatywnej pracy.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas