Uczniowie z Europy w Tylmanowej (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
Zakopane
Clouds
10°
Wiatr: 9.792 km/h Wilgotność: 45 %
Clouds
10°
Wiatr: 11.592 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
10°
Wiatr: 11.34 km/h Wilgotność: 45 %
Clouds
11°
Wiatr: 12.924 km/h Wilgotność: 45 %
Clouds
10°
Wiatr: 11.556 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 48 %
Jakość powietrza
52 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
26.05.2022, 10:02 | czytano: 1598

Uczniowie z Europy w Tylmanowej (zdjęcia)

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tylmanowej gościł grupę 35 uczniów i nauczycieli z trzech krajów partnerskich: Włoch, Węgier i Grecji. Majowe spotkanie odbywało się w ramach projektu „Uczniowie szkoły podstawowej stają się obywatelami globu”.

arch. szkoły
arch. szkoły
W przesłanej relacji czytamy:

"We wtorek powitaliśmy europejskich przyjaciół w murach naszej szkoły iście po góralsku: z przytupem i przyśpiewką, i zaprosiliśmy ich do wspólnej zabawy. W międzynarodowych grupach doskonaliliśmy umiejętności komunikacyjne w języku angielskim, rozwiązując krzyżówki, rebusy i ćwicząc pamięć. Następnie rywalizowaliśmy ze sobą, uczestnicząc w zespołowych wyścigach sportowych na boisku szkolnym. Podczas naszego spotkania nie zabrakło również akcentu artystycznego. Każdy mógł dać upust swoim upodobaniom plastycznym, malując kolorowe obrazy na szkle.

Po południu udaliśmy się do Czerwonego Klasztoru i zwiedzaliśmy średniowieczną siedzibę zakonu kartuzów i kamedułów. Przewodnikami po XIV- wiecznych zabudowaniach byli polscy uczniowie, którzy swoim kolegom przedstawili ciekawostki z życia mnichów i funkcjonowania klasztoru na przestrzeni od XIV do XVIII wieku. Wieczór spędziliśmy w Niedzicy, podziwiając panoramę Tatr i malownicze tereny wokół zapory.

Na drugi dzień pojechaliśmy do Krakowa. Dawna stolica Polski powitała nas ciepłymi promieniami wiosennego słońca. Podążając za przewodnikiem, odwiedziliśmy smoka wawelskiego i wysłuchaliśmy legendy o zmyślnym Dratewce. Później wspięliśmy się na wieżę katedralną, aby zobaczyć słynny dzwon Zygmunta). Na koniec uczestniczyliśmy w grze miejskiej, rozwiązując zadania i poznając urocze zakątki Krakowa.

W czwartek udaliśmy się do Szczawnicy, aby poznać historię uzdrowiska i spróbować wód mineralnych w pijalni na Placu Dietla. Następnie wyjechaliśmy na Palenicę i … oczom naszym ukazał się widok ośnieżonych Tatr oraz Pienin kąpiących się w wiosennej zieleni. Sesja zdjęciowa trwała dobre kilka minut. Wreszcie ruszyliśmy w stronę Leśnicy i wolnym krokiem wróciliśmy doliną Dunajca do Szczawnicy.

Ukoronowaniem naszego projektowego spotkania było pożegnanie, które odbyło się w czwartkowy wieczór w naszej szkole. Centralnym punktem okazał się międzynarodowy koncert piosenek. Każda grupa zaprezentowała utwory w języku narodowym i w języku angielskim. Były wykonania solowe i grupowe. Ale największym wyzwaniem okazała się próba nauczenia zgromadzonej publiczności fragmentów piosenek w języku włoskim, greckim, węgierskim i polskim. Śmiechu i dobrej zabawy było naprawdę wiele.

Trzydniowy czas wspólnych zajęć i wycieczek po dalszej i bliższej okolicy przyniósł nam wiele wrażeń i nowych doświadczeń. Zmotywował do nauki języka angielskiego, zaowocował międzynarodową integracją, nowymi relacjami i znajomościami oraz dziesiątkami zdjęć.

Naszym gościom bardzo spodobała się nasza szkoła i polska gościnność. Byli zachwyceni regionem, otaczającymi górami, doliną Dunajca, kolorami i zapachami wiosny. Niektórzy z nich deklarowali, że w przyszłości wrócą tu ze swoimi rodzinami, aby pokazać im ten magiczny zakątek. Na koniec należy podkreślić, że powyższe spotkanie było możliwe dzięki funduszom, które otrzymały szkoły podstawowe z Kilkis (Grecja), Fano (Włochy), Fót (Węgry) i Tylmanowej (Polska) w ramach unijnego programu Erasmus+.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas