Ogólnopolski sukces filatelistów z Bańskiej - podhale24.pl
Wtorek, 30 maja
Imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława
Szczawnica
Clouds
15°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
16°
Wiatr: 7.992 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.66 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
18°
Wiatr: 7.596 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
15°
Wiatr: 72.432 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
70 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
23.06.2022, 07:22 | czytano: 1243

Ogólnopolski sukces filatelistów z Bańskiej

Szesnastego czerwca 2022 roku czworo uczniów z Gminy Szaflary wyruszyło w stronę Iławy w województwie warmińsko-mazurskim, aby podjąć się zmagań w 60. Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Filatelistycznym po hasłem “Iława w krainie Warmii i Mazur”.

W finale wzięli udział laureaci konkursu na szczeblu wojewódzkim: Gabriella Malacina i Jakub Marusarz z koła filatelistycznego w Bańskiej Niżnej oraz Łucja Cachro i Alicja Żukowska z koła filatelistycznego w Bańskiej Wyżnej, pod opieką pani Jolanty Stolarczyk.

Konkurs odbył się w pięknej scenerii hotelu Stary Tartak, z którego roztaczał się widok na Jeziorak, czyli najdłuższe jezioro w Polsce. Jeszcze tego samego wieczoru uczestnikom z małopolski udało się osiągnąć pierwszy sukces, gdyż Alicja Żukowska z grupy szkół ponadpodstawowych została nagrodzona w konkursie plastycznym na projekt znaczka pocztowego o tematyce nawiązującej do Warmii i Mazur. Dzięki uprzejmości Poczty Polskiej praca ta została wydana w formie spersonalizowanego znaku opłaty pocztowej. Później wieczorem uczestnicy oraz ich opiekunowie mieli okazję skorzystać z atrakcji pobliskiego basenu i tym samym poczuć nadchodzące wielkimi krokami letnie wakacje.

Następnego dnia, tuż po śniadaniu, rozpoczęła się najważniejsza część zmagań konkursowych. Składały się na nią dwa testy teoretyczne jednokrotnego wyboru – kolejno z wiedzy tematycznej, oparty na przygotowanych przez organizatorów materiałach dotyczące województwa warmińsko-mazurskiego, oraz wiedzy filatelistycznej traktujący o historii poczty i filatelistyki – po których nastąpiła praktyczna praca z katalogiem polskich znaków pocztowych. Na tej podstawie komisja konkursowa wyłoniła pięcioro uczestników z każdej grupy wiekowej, którzy zostali zakwalifikowani do “ścisłego finału”.

Wśród tych osób znalazła się trójka uczniów z gminy Szaflary – Gabriella Malacina z grupy młodszej, Jakub Marusarz z grupy średniej oraz Alicja Żukowska z grupy szkół ponadpodstawowych. Natomiast czwarta uczestniczka z Gminy Szaflary, Łucja Cachro, zajęła 7 miejsce. Zanim jednak to nastąpiło, młodzi filateliści ruszyli na popołudniowy spacer z przewodnikiem po Iławie, w trakcie którego mieli okazję dowiedzieć się nieco więcej na temat historii miasta i postaci z nim związanych, jak również zobaczyć miejską plażę. Jednym z ciekawszych punktów programu była położona nad Jeziorakiem Aleja Żeglarska, gdzie znajdują się tabliczki upamiętniające znane osoby związane z okolicą, w tym tabliczka Zbigniewa Nienackiego – autora kultowej serii powieści o Panu Samochodziku.

Osiemnasty czerwca młodzi filateliści rozpoczęli wczesnym rankiem, wstając wraz z ptakami, aby udać się na wycieczkę po Kanale Elbląskim. W trakcie tego rejsu uczestnicy mieli niezapomnianą okazję przeżyć “żeglugę po trawie”, pokonując trzy suche pochylnie na odległości niespełna pięciu kilometrów (Buczyniec, Kąty i Oleśnica). Następnie filateliści odwiedzili byłą szkołę podstawową pierwszego noblisty w dziedzinie medycyny Emila von Behringa, tym samym samodzielnie doświadczając miejsca związanego z historią regionu, o którym wcześniej mogli tylko przeczytać w materiałach konkursowych. Ten pełen wrażeń dzień zakończył się uroczystym finałem ścisłym, w trakcie którego piętnaścioro najlepszych młodych filatelistów z całej Polski stawiło czoła otwartym pytaniom z zakresu wiedzy filatelistycznej, tematycznej oraz nowinek pocztowych. Warto zaznaczać, że był to jeden z najtrudniejszych finałów w przeciągu ostatnich kilku edycji konkursu, co nie powstrzymało części uczestników przed koniecznością udziału w dogrywce, aby wyłonić zwycięzcę. Po prawie godzinnych zmaganiach, filatelistom z gminy Szaflary udało się zdobyć następujące wyróżnienia:

W kategorii klas I-V Gabriella Malacina zajęła I miejsce
W kategorii klas VI-VIII Jakub Marusarz zajęła I miejsce
W kategorii szkół ponadpodstawowych Alicja Żukowska zajęła II miejsce

Ten niesamowity sukces dla Małopolskiego Okręgu Filatelistycznego został następnie uczczony “lodami zwycięstwa” dzięki uprzejmości pani opiekunki Jolanty Stolarczyk. Niestety po tym nadszedł czas, aby spakować walizki (z niemałym trudem spowodowanym ilością zdobytych nagród) i z żalem pożegnać się z Iławą. W ten sposób zakończyło się jedno z najważniejszych corocznych wydarzeń polskiej filatelistyki młodzieżowej, pozostawiając za sobą miłe wspomnienia i zapał do kontynuowania filatelistycznej pasji w trakcie nadchodzących letnich wakacji.

Alicja Żukowska
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas