Polsko-Niemiecki październik w Metalce (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 02 października
Imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima
Jabłonka
Clouds
18°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
19°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
19°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
22°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 64 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
28.10.2022, 10:42 | czytano: 1975

Polsko-Niemiecki październik w Metalce (zdjęcia)

Październik był dla 15 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Nowym Targu oraz ich opiekunów czasem wyjątkowo intensywnym. Przebiegł on pod znakiem dwóch projektów w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Realizujące je, szkoła nawiązała współpracę z Polską Macierzą Szkolną w Wuppertalu.

arch. Podhale24
arch. Podhale24
W pierwszym tygodniu października nasi przyjaciele z Niemiec zawitali na polską ziemię. Razem z uczniami Metalki zwiedzili m.in. Kopalnię soli w Wieliczce, Wawel i Stare Miasto w Krakowie czy Zakopane, gdzie rolę miejscowych przewodników pełnili uczniowie. Trudną i zarazem ważną lekcją historii był wyjazd do byłego obozu nazistowskiego w Oświęcimiu poprzedzony warsztatami pt. „Auschwitz nie spadło z nieba”. Kolejne dni projektu to m.in. festiwal zawodów w Metalce – ukazanie w ciekawej formie oferty edukacyjnej szkoły – oraz poznawanie Nowego Targu – spacer po rezerwacie Bór na Czerwonem czy wizyta w Izbie Zimnej Wojny i Socjalizmu.

Dni 18-22 października były czasem rewizyty w Niemczech, gdzie młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w projekcie „Polacy w Niemczech”. Faktycznie pobyt w Nadrenii Północnej-Westfalii przybliżył nam blaski i cienie życia na obczyźnie. Uczniowie odwiedzili m.in.: Konsulat RP w Kolonii, gdzie dzięki życzliwości Konsula ds. Polonii zapoznali się ze strukturą i zadaniami tej placówki dyplomatycznej, parafię św. Antoniego w Wuppertalu, gdzie jest prowadzone duszpasterstwo dla Polaków, czy fabrykę części samochodowych w Remscheid – miejsce pracy wielu naszych Rodaków. Polacy w Nadrenii to również nasi piłkarze, którzy razem z Borussią Dortmund święcili wielkie sukcesy, a nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić arenę sportowych zmagań – Westfalenstadion. Wizyta w Niemczech to przede wszystkim jednak kontakt naszymi przyjaciółmi i partnerami z Polskiej Macierzy Szkolnej. Uczniowie Metalki zapoznali się z funkcjonowaniem szkoły, jej zadaniami oraz z trudnościami, z którymi musi się mierzyć. Tłem wojaży, bez którego obraz naszego wyjazdu okazałby się niepełny, były nadreńskie krajobrazy i atrakcje turystyczne regionu: katedra w Kolonii, kościół mariacki w Dortmundzie, Muzeum Czekolady, najdłuższa linia kolei podwieszanej Schwebebahn w Wuppertalu czy panorama Renu z nadbrzeża oraz wieży telewizyjnej w Düsseldorfie.

O wielkich przeżyciach i wartości projektu, mogą świadczyć same wspomnienia uczniów:

Być Polakiem na obczyźnie nie jest łatwo. Aby móc poznawać polską kulturę i historię, zdecydowanie więcej trzeba się natrudzić. Czasami wymaga to od Polaków za granicą wiele więcej wysiłku i starań, ale mimo to nie zapominają kim są i za to należy się im ogromny szacunek.
/Kacper/

Z wymiany najbardziej zapamiętam dzień spędzony w Kolonii. To miasto bardzo miło mnie zaskoczyło swoimi atrakcjami oraz wyglądem. Miałem okazję poznać funkcjonowanie konsulatu, zobaczyłem niezwykłą katedrę, a także spróbowałem tam niemieckich specjałów: czekolady prosto z fabryki oraz niemieckiej kiełbasy – Currywurst.
/Łukasz/

Na wymianę warto pojechać gdyż jest to świetna okazja do tego by spotkać nowych ludzi, zobaczyć nowe miejsca, skosztować nowego jedzenia, ale też poznać lepiej kolegów, z którymi chodzę już 4. rok do jednej szkoły oraz nauczycieli i dyrekcję, z którymi w szkole nie było do tej pory czasu na dłuższą i mniej formalną rozmowę.
Jest to też świetna okazja by dowiedzieć się nowych, ciekawych rzeczy i przełamać się w kontaktach międzyludzkich, by nie bać się zadawać pytań, gdy czegoś nie wiemy lub chcemy coś poznać. Na każde moje pytanie otrzymałem zawsze treściwą odpowiedź.
/Dawid/

Poznałem naprawdę ciekawe, fascynujące osoby, z którymi nie dość, że dalej mam kontakt, to jeszcze się fajnie dogaduję. Rozczarował mnie natomiast fakt, że nie można było przedłużyć wyjazdu o parę dni (może tygodni).
/Robert/

Na wymianę warto pojechać ze względu na nowe osoby, które mamy okazję poznać, jak i miejsca, które możemy zobaczyć, bawiąc się i ucząc jednocześnie. Z wymiany najbardziej zapamiętam wieczorne wyjście na miasto, jazdę Schwebebahn i przemiłe panie, które nas przyjęły i się nami zaopiekowały.
/Asia/

Zaprzyjaźniłam się z wieloma wspaniałymi osobami - nie tylko z uczniami z niemieckiej strony wymiany, ale również tymi, którzy uczęszczają do naszej szkoły.
/Ania/

Najpiękniejsze zdjęcia mam z Kolonii, gdzie mieliśmy możliwość zobaczenia i zwiedzenia katedry, która na tle błękitnego nieba robiła niesamowite wrażenie. Podobała mi się również panorama miasta podziwiana podczas spaceru nadbrzeżem Renu.
/Kasia/

Najbardziej smakowało mi jedzenie w restauracji China City w Wuppertalu. Mogliśmy tam spróbować dosłownie wszystkiego: od słodyczy i lodów, po zebrę, kalmary i rekina. Pomysł miejsca tak egzotycznego miejsca, gdzie można jeść do woli jest świetny. Szkoda, że nie ma takich restauracji w Polsce.
/Adrian/

Kolegom i koleżankom z Niemiec zazdroszczę świetnych połączeń komunikacji miejskiej oraz międzymiastowej.
/Marcel/

W Niemczech zaskoczył mnie fakt, iż oddawanie butelek do specjalnych maszyn w sklepach jest takie łatwe i przyjemne, a przecież ma to ogromny wpływ na środowisko, ponieważ ogranicza zużycie plastiku.
/Piotr/

Projekt współfinansowano ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas