Ślubowanie kadetów – w imponującej oprawie, z pokazami służb mundurowych (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława
Czarny Dunajec
Clouds
18°
Wiatr: 1.584 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
18°
Wiatr: 1.764 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
15°
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
19°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
14°
Wiatr: 2.52 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
74 %
Nowy Targ
70 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 37 | 74 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
14.11.2022, 15:51 | czytano: 1970

Ślubowanie kadetów – w imponującej oprawie, z pokazami służb mundurowych (zdjęcia)

NOWY TARG. Tak okazałej uroczystości, jak tegoroczne ślubowanie kadetów klas I, założona w 2007 r. mundurowa Szkoła nie pamięta. Doniosły i wzruszający akt poprzedziły dwugodzinne pokazy wojskowego, strażackiego i policyjnego sprzętu. Zaproszone do udziału w tym wydarzeniu były również miejskie szkoły.

arch. szkoły
arch. szkoły
Tego roku ze specjalistycznym pojazdem łącznościowym i trenażerem CYKLOP, na którym ćwiczy się celność strzelania, przyjechała reprezentacja jednostki patronackiej Szkoły – 5. Batalionu Dowodzenia im. gen. Stanisława Hallera w Krakowie-Rząsce. Komendy powiatowe policji i straży pożarnej ściągnęły na plac apelowy przy Szkole Podstawowej Nr 1 kilka specjalistycznych pojazdów – od ciężkiego wozu ratowniczo-gaśniczego po quada przydatnego w warunkach górskich. Przedstawiciele służb mundurowych prezentowali możliwości sprzętu uczniowskim grupom, które skorzystały z zaproszenia mundurowej Szkoły, także rodzinom kadetów, bo rodzice, rodzeństwo, nawet dziadkowie za zaszczyt poczytują sobie obecność na ślubowaniu. Tym bardziej, że jego rota bazuje na wielowiekowych tradycjach przysięgi wojska polskiego, a oprawa muzyczna uroczystości ożywiała patriotyczne uczucia.

Minutą ciszy uczczona została pamięć poległych w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę podczas II wojny światowej, spalonych w krematoriach hitlerowskich obozów koncentracyjnych, zamęczonych w łagrach sowieckich, zamordowanych w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie i innych miejscach kaźni. Podniesieniu flagi na maszt towarzyszył „Mazurek Dąbrowskiego”.

Kadeci przeżywali swoją uroczystość nie tylko w asyście najbliższych, grona swoich nauczycieli, dyrekcji i właścicielki Szkoły, całej szkolnej społeczności, ale też wraz zaproszonymi gośćmi: przedstawicielami 5. Batalionu Dowodzenia, dowódcami komend powiatowych Policji i Straży Pożarnej, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Targu, Urzędu Miasta i władz samorządowych; delegatem Małopolskiego Kuratorium Oświaty, ks. proboszczem par. Św. Katarzyny Zbigniewem Płachtą.

Trójka uczniów odebrała z rąk pani dyrektor nagrody za wzorową postawę okazaną, gdy zaszła konieczność udzielania pierwszej pomocy. Byli to Zuzanna Kudas z klasy I policyjnej i Dawid Kalata z klasy III wojskowo-policyjno-pożarniczej, którzy – stając się świadkami wypadku komunikacyjnego na przejściu dla pieszych w pobliżu nowotarskiej galerii „Dekada” - udzielali pomocy poszkodowanej pani i pozostali z nią do przyjazdu karetki pogotowia oraz Sebastian Bednarczyk z klasy III wojskowo-policyjno-pozarniczej, podczas wyjazdu treningowego ratujący koleżankę w sytuacjach dwukrotnej utraty przytomności. Przygotowanie do reagowania w takich okolicznościach mundurowa młodzież prezentowała zresztą, prowadząc pokazy przy placu.

Na sztandar Szkoły ślubowali wytypowani do tego aktu kadeci: Emilia Pitoniak i Paweł Stołowski z klasy I policyjnej oraz Nadia Worwa i Krystian Bryniarski z klasy I wojskowo-pożarniczej. Słowa roty niezmiennie przypominały o wartościach takich, jak honor, godność, sumienność i obowiązek służenia Rzeczypospolitej. W defiladzie, która ruszyła po ślubowaniu, kadeci mieli okazję popisać się umiejętnościami ćwiczonymi odpowiednio wcześniej na zajęciach z musztry. W imieniu uczniów z podziękowaniami dla nauczycieli, rodziców i dyrekcji Szkoły wystąpiła Aleksandra Chrobak z klasy I policyjnej.

W roku szkolnym natomiast uczniowie klas wojskowych, policyjnych i pożarniczych sięgali po laury w konkursach w literackich, plastycznych i poetyckich, a udział w konkursach historycznych pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej i Instytutu Pamięci Narodowej pozwolił szczęśliwcom zdobyć indeksy uniwersyteckie.

Akademia, która zakończyła uroczystość zorganizowaną w przededniu Święta Niepodległości, przypomniała cały najpiękniejszy repertuar związany z tą najważniejszą dla narodowego bytu datą. W niej z kolei kadeci mogli zaprezentować swoje wokalne i recytatorskie uzdolnienia.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas