Ślubowanie kadetów – w imponującej oprawie, z pokazami służb mundurowych (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Mikołaja
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 1.224 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 0.972 km/h Wilgotność: 86 %
Rain
Wiatr: 2.664 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 2.592 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
50 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
62 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
14.11.2022, 15:51 | czytano: 1051

Ślubowanie kadetów – w imponującej oprawie, z pokazami służb mundurowych (zdjęcia)

NOWY TARG. Tak okazałej uroczystości, jak tegoroczne ślubowanie kadetów klas I, założona w 2007 r. mundurowa Szkoła nie pamięta. Doniosły i wzruszający akt poprzedziły dwugodzinne pokazy wojskowego, strażackiego i policyjnego sprzętu. Zaproszone do udziału w tym wydarzeniu były również miejskie szkoły.

arch. szkoły
arch. szkoły
Tego roku ze specjalistycznym pojazdem łącznościowym i trenażerem CYKLOP, na którym ćwiczy się celność strzelania, przyjechała reprezentacja jednostki patronackiej Szkoły – 5. Batalionu Dowodzenia im. gen. Stanisława Hallera w Krakowie-Rząsce. Komendy powiatowe policji i straży pożarnej ściągnęły na plac apelowy przy Szkole Podstawowej Nr 1 kilka specjalistycznych pojazdów – od ciężkiego wozu ratowniczo-gaśniczego po quada przydatnego w warunkach górskich. Przedstawiciele służb mundurowych prezentowali możliwości sprzętu uczniowskim grupom, które skorzystały z zaproszenia mundurowej Szkoły, także rodzinom kadetów, bo rodzice, rodzeństwo, nawet dziadkowie za zaszczyt poczytują sobie obecność na ślubowaniu. Tym bardziej, że jego rota bazuje na wielowiekowych tradycjach przysięgi wojska polskiego, a oprawa muzyczna uroczystości ożywiała patriotyczne uczucia.

Minutą ciszy uczczona została pamięć poległych w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę podczas II wojny światowej, spalonych w krematoriach hitlerowskich obozów koncentracyjnych, zamęczonych w łagrach sowieckich, zamordowanych w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie i innych miejscach kaźni. Podniesieniu flagi na maszt towarzyszył „Mazurek Dąbrowskiego”.

Kadeci przeżywali swoją uroczystość nie tylko w asyście najbliższych, grona swoich nauczycieli, dyrekcji i właścicielki Szkoły, całej szkolnej społeczności, ale też wraz zaproszonymi gośćmi: przedstawicielami 5. Batalionu Dowodzenia, dowódcami komend powiatowych Policji i Straży Pożarnej, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Targu, Urzędu Miasta i władz samorządowych; delegatem Małopolskiego Kuratorium Oświaty, ks. proboszczem par. Św. Katarzyny Zbigniewem Płachtą.

Trójka uczniów odebrała z rąk pani dyrektor nagrody za wzorową postawę okazaną, gdy zaszła konieczność udzielania pierwszej pomocy. Byli to Zuzanna Kudas z klasy I policyjnej i Dawid Kalata z klasy III wojskowo-policyjno-pożarniczej, którzy – stając się świadkami wypadku komunikacyjnego na przejściu dla pieszych w pobliżu nowotarskiej galerii „Dekada” - udzielali pomocy poszkodowanej pani i pozostali z nią do przyjazdu karetki pogotowia oraz Sebastian Bednarczyk z klasy III wojskowo-policyjno-pozarniczej, podczas wyjazdu treningowego ratujący koleżankę w sytuacjach dwukrotnej utraty przytomności. Przygotowanie do reagowania w takich okolicznościach mundurowa młodzież prezentowała zresztą, prowadząc pokazy przy placu.

Na sztandar Szkoły ślubowali wytypowani do tego aktu kadeci: Emilia Pitoniak i Paweł Stołowski z klasy I policyjnej oraz Nadia Worwa i Krystian Bryniarski z klasy I wojskowo-pożarniczej. Słowa roty niezmiennie przypominały o wartościach takich, jak honor, godność, sumienność i obowiązek służenia Rzeczypospolitej. W defiladzie, która ruszyła po ślubowaniu, kadeci mieli okazję popisać się umiejętnościami ćwiczonymi odpowiednio wcześniej na zajęciach z musztry. W imieniu uczniów z podziękowaniami dla nauczycieli, rodziców i dyrekcji Szkoły wystąpiła Aleksandra Chrobak z klasy I policyjnej.

W roku szkolnym natomiast uczniowie klas wojskowych, policyjnych i pożarniczych sięgali po laury w konkursach w literackich, plastycznych i poetyckich, a udział w konkursach historycznych pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej i Instytutu Pamięci Narodowej pozwolił szczęśliwcom zdobyć indeksy uniwersyteckie.

Akademia, która zakończyła uroczystość zorganizowaną w przededniu Święta Niepodległości, przypomniała cały najpiękniejszy repertuar związany z tą najważniejszą dla narodowego bytu datą. W niej z kolei kadeci mogli zaprezentować swoje wokalne i recytatorskie uzdolnienia.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas