Kadeci pod urokiem Krakowa – Teatr Stary od kuchni i bliskie spotkanie z arcydziełami malarstwa (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 7 maja
Imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy
Czarny Dunajec
Clouds
12°
Wiatr: 2.736 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.312 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
11°
Wiatr: 2.124 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
15.11.2022, 14:03 | czytano: 1304

Kadeci pod urokiem Krakowa – Teatr Stary od kuchni i bliskie spotkanie z arcydziełami malarstwa (zdjęcia)

NOWY TARG – KRAKÓW. Niezapomnianych wrażeń w kontakcie ze sztuką wysoką dostarczyła uczniom klas pierwszych mundurowego Liceum wycieczka do Krakowa.

arch. szkoły
arch. szkoły
Kadeci mieli niecodzienną okazję uczestniczenia w warsztatach teatralnych w obiekcie Teatru Starego – takich samych, jakie odbywają studenci szkół teatralnych. Warsztaty – o walorach zabawowych - służą integracji grupy, rozwijaniu komunikacji interpersonalnej i kreatywnego myślenia. Z uczniami prowadził je pedagog teatralny Teatru Starego - Łukasz Zaleski, nie skąpiąc anegdot z życia teatru. Przed gronem kadetów otworem stanęła jedna z trzech sal widowiskowych, ale też kulisy i cała maszyneria teatralnego zaplecza. Kadeci już mogli zobaczyć scenografię i rekwizyty wchodzącego właśnie na afisz „Wesela”.

Na krakowskiej starówce znajduje się Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie po spotkaniu z teatralną kuchnią odbyła się z kolei lekcja muzealna pod hasłem „Co z tą Damą? Gdzie ten Rembrandt?”. Dzięki przewodniczce z Muzeum kadeci przez dwie godziny poznawali historię powstania Muzeum, dzieje rodziny Czartoryskich i historię bogatych zbiorów oraz najciekawszych, najcenniejszych eksponatów. Lekcja muzealna była też powtórką z historii sztuki i trendów panujących w poszczególnych okresach. Średniowiecze, renesans, barok to bowiem epoki zmieniających się filozofii, kanonów sztuki, ideałów człowieka, malarskich technik.

Zwiedzając kolejne pomieszczenia, kadeci zbliżali się do ujrzenia dzieła wielkiego mistrza - „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci, w 2016 roku odkupionej przez państwo od Fundacji Rodziny Czartoryskich. To arcydzieło epoki renesansu Leonardo namalował ok. 1489 roku.

Drugim obiektem bliskiego spotkania stał się obraz równie wielkiego mistrza – Rembrandta: „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”, namalowany w 1638 roku. Obcowanie z dwoma arcydziełami, ich historią, tajnikami warsztatu mistrzów były przysłowiową „wisienką na torcie” pobytu kadetów w grodzie Kraka.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas