Kadeci zwiedzili Zakład Karny - nieszablonowa lekcja profilaktyki (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 02 grudnia
Imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała
Czarny Dunajec
Clouds
-1°
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-1°
Wiatr: 3.852 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-0°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
-0°
Wiatr: 2.592 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
-2°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
46 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
22.11.2022, 15:35 | czytano: 545

Kadeci zwiedzili Zakład Karny - nieszablonowa lekcja profilaktyki (zdjęcia)

NOWY TARG - NOWY SĄCZ. Po prawie 3-miesięcznych oczekiwaniach kadeci klas III i IV z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu mogli pojechać do Zakładu Karnego w Nowym Sączu, gdzie wzięli udział w nietypowych zajęciach profilaktycznych.

arch. szkoły
arch. szkoły
Tam właśnie, w formie edukacyjnych spotkań z młodzieżą pt. Lekcje wychowawcze w zakładzie karnym, realizowany jest program przeciwdziałania przestępczości i wykolejeniu społecznemu. Zajęcia każdorazowo prowadzone są przez funkcjonariusza służby więziennej. 

Wizyta za więziennym murem rozpoczęła się od wylegitymowania uczestników oraz przeprowadzenia szczegółowej kontroli wykrywaczem metalu. Wszystkie rzeczy osobiste, w tym telefony, należało pozostawić. Przez kolejne bramki kadeci dotarli na dziedziniec więzienny, gdzie poznali zasady 3-godzinnego pobytu w Zakładzie Karnym. Stamtąd widać już było okazały budynek otoczony wysokim murem, siatką z drutem kolczastym, patrolowany z dwóch wież wartowniczych przez strażników.

Zwiedzając Zakład, kadeci otrzymali rzetelne informacje o zasadach wykonywania kary pozbawienia wolności, warunkach pobytu w więzieniu i konsekwencjach łamania przepisów prawa. Mieli okazję zobaczyć sale widzeń dla aresztowanych i osadzonych, bibliotekę, świetlicę, pracownię, spacerniak oraz długie korytarze z celami, gdzie przebywają więźniowie.

Wrażenie zrobiła na nich kaplica więzienna pod patronatem św. Jana Pawła II, gdzie odbywają się nabożeństwa w różnych obrządkach.

Najbardziej przytłaczający okazał się pobyt w jednej z cel więziennych - trudno było sobie wyobrazić, jak można w takich warunkach i zamknięciu spędzić 24 godziny, a cóż dopiero kilka czy kilkadziesiąt lat… Oprowadzający funkcjonariusz wyjaśniał, że jest to więzienie o zaostrzonym rygorze, czyli znajdują się w nim także skazani odbywający karę 25 lat czy dożywotniego pozbawienia wolności np. za seryjne zabójstwa. Cisza świadczyła, że mundurowej młodzieży poszły ciarki po plecach…

Poruszając się po Zakładzie, kadeci widzieli osadzonych - zawsze w eskorcie pracowników służby więziennej. Uświadamiało im to, jaka jest kara za wejście na przestępczą ścieżkę i niedozwolone prawem czyny. Była to doskonała lekcja skłaniająca do refleksji nad wolnością oraz odpowiedzialnością za własne postępowanie. Taka nieszablonowa profilaktyka czasem najlepiej chroni przed popełnieniem nieodwracalnych życiowych błędów.

Początkiem grudnia z rewizytą do Szkoły przyjedzie funkcjonariusz Służby Więziennej, który kadetów klasy maturalnej będzie zachęcał do ewentualnego wstąpienia w szeregi funkcjonariuszy SW, przedstawiając wszystkie jasne i ciemne strony służby w tej formacji. Nawet gdyby nikt z kadetów nie podjął takiej decyzji, to wiedza ułatwi porównanie warunków pełnienia służby w różnych formacjach mundurowych.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
stary21:52, 22 listopada 2022
Takie wycieczki powinny być w programie każdej szkoły w ramach lekcji z przysposobienia do życia czy kiedyś wychowania obywatelskiego(teraz czego uczą?). Jeżdżą teraz wycieczki szkolne po parkach rozrywki,mc.kaczkach.A spróbuj im zasugerować żeby tel.oddali podczas jazdy autobusem.Oni nic nie widzą na zewnątrz,krajobrazów,nie wiedzą gdzie są.Cóż takie czasy.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas