30 lat polsko-niemieckiej przyjaźni. Wymiana językowa uczniów Goszczyńskiego (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 01 czerwca
Imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany
Czarny Dunajec
Clouds
15°
Wiatr: 1.44 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
15°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
15°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
19°
Wiatr: 2.484 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
17°
Wiatr: 1.404 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
36 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
25.05.2023, 13:36 | czytano: 780

30 lat polsko-niemieckiej przyjaźni. Wymiana językowa uczniów Goszczyńskiego (zdjęcia)

Już od 30 lat odbywa się wymiana uczniowska między I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Goszczyńskiego a katolickim Liceum St. Konrad w Ravensburgu. W projekcie wspieranym finansowo i merytorycznie przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży wzięło dotychczas udział ok. 550 uczestników z Goszczyńskiego.

arch. szkoły
arch. szkoły
W tym roku szkolnym grupa 12 osób z I LO w Nowym Targu pojechała na kilkudniową wymianę językową do Ravensburgu. Podczas pierwszego spotkania z zaprzyjaźnioną szkołą uczniowie poznawali się grając w bingo, pracowali w grupach, budując wieżę z makaronu, co przysporzyło im wiele trudności, ale pozwoliło także znaleźć wspólny język. Kolejny punkt programu to zwiedzanie pięknego Ravensburgu, czego dowodem mialy być wykonane przez uczestników zdjęcia najważniejszych budynków i miejsc, a przewodnikami po średniowiecznym mieście byli oczywiście uczniowie z Niemiec. Niedzielę młodzież spędziła w gronie goszczących rodzin – niektórzy podziwiali okoliczne miejscowości, poznawali niemiecką kulturę, inni zwiedzali Szwajcarię, spacerowali nad Jeziorem Bodeńskim, zdobywali najwyższy okoliczny szczyt Pfänder. Podczas kolejnych dni uczestnicy wymiany poznali życie szkolne niemieckich uczniów, uczęszczając razem z nimi na lekcje; popłynęli na pobliską wyspę - Mainau, ponadto zwiedzali pobliskie miasta Ulm i Friedrichshafen. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wszystkim konna procesja Blutritt z relikwiami krwi Chrystusa, odbywająca się corocznie (od co najmniej XVI w.) w piątek po święcie Wniebowstąpienia Pańskiego. Procesja uważana jest za jedną z największych w Europie. W tym roku wzięło w niej udział ok. 2000 jeźdźców.

Podczas tego aktywnego tygodnia młodzi ludzie poznali wiele niezwykłych miejsc, nawiązali przyjaźnie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie nauczycieli i rodzin z Niemiec, wsparcie PNWM i Rady Rodziców I LO w Nowym Targu. Koordynatorami i opiekunami podczas wymiany polsko-niemieckiej były: pani Joanna Wagner- Podlipni oraz pani Katarzyna Jarząbek.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Ada21:27, 25 maja 2023
Pozdrowienia dla Pani Gil z którą byłam w Ravensburgu i Freiburgu na wymianie
Panie z Goszczyńskiego16:22, 25 maja 2023
Te Panie opiekunki to niby kto? Nauczycielki ( profesor? - magister?), czy pracownice administracyjne i porządkowe, a może rodzice uczniów? Kto ma zadbać o autorytet pedagoga, jak nie robi tego sama Szkoła w swoim pijarze.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas