Kadeci na Fieldorfiadzie – kurierskim szlakiem przez zieloną granicę (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława
Nowy Targ
Clouds
11°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 35 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.348 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
2 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 1 | 2 %
18.09.2023, 16:07 | czytano: 516

Kadeci na Fieldorfiadzie – kurierskim szlakiem przez zieloną granicę (zdjęcia)

NOWY TARG – RABA WYŻNA. Przez Wójta Gminy Raba Wyżna i Komitet Organizacyjny kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu zostali zaproszeni na I FIELDORFIADĘ PRZEZ ZIELONĄ GRANICĘ – SZLAKIEM KURIERSKIM „SZKOŁA”.

arch. szkoły
arch. szkoły
Wydarzenie organizowane w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej, także dla upamiętnienia działań konspiracyjnych w okresie okupacji w latach 1939–1945 – odbyło się w sołectwie Bukowina-Osiedle, na terenie gminy Raba Wyżna.

Jednym z punktów programu Fieldorfiady było grupowe i indywidualne konspiracyjne przekraczanie zielonej granicy na szlaku „Szkoła”, strzeżonej przez żołnierzy Grenzschutzu i Hlinkowej Gardy. Rekonstrukcja ta była wspaniałą okazją, aby przybliżyć bohaterską walkę o wolność mieszkańców Podhala, Orawy i Słowacji oraz oddać im zasłużony hołd. Odtworzenie wydarzeń na szlaku „Szkoła” – jednej z najbardziej ruchliwych tras kurierskich na terenie Gorców i Beskidu Orawsko-Podhalańskiego - odsłoniło przed uczestnikami także walory i piękno tego regionu.

Kadeci ochoczo wzięli udział w ciekawie zaplanowanym przedsięwzięciu. W porozumieniu z organizatorami, pod okiem instruktora strzelania, Małgorzaty Kupczyk, zorganizowali punkt strzelecki gdzie członkowie drużyn przekraczających „zieloną granicę” celowali do tarcz. Wyniki przekazywane były na bieżąco do sędziów zawodów. Kadeci wystawili także poczet sztandarowy, który - przy poczcie sztandarowym Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz poczcie Ochotniczej Straży Pożarnej z Raby Wyżnej - brał udział w części oficjalnej. Kadeci wystawili także dwie drużyny do gry terenowej.

W części oficjalnej udział wzięli: Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz gen. bryg. SG Stanisław Laciuga; przedstawiciele władz województwa, powiatu, gminy i inni goście.

Uroczystości towarzyszyły: pokaz sprzętu wojskowego, rekonstrukcja wydarzeń na granicy z okresu II wojny światowej organizowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych, wystawy regionalne, specjały przyrządzone przez koła gospodyń wiejskich z okolicznych miejscowości i wiele innych atrakcji. Kadeci wystawili dwa zespoły, które miały przekroczyć „zieloną granicę”. Jeden z nich dotarł na miejsce, tzn. wykonał po drodze wszystkie zadania, bezbłędnie odpowiadał na pytania w poszczególnych punktach kontrolnych, przekroczył graniczną linię, dotarł do celu i co najważniejsze - dostarczył meldunek. Natomiast drugi zespół został zatrzymany na granicy przez Grenzschutz.

Najważniejszą sprawą w tych terenowych działaniach było uczczenie kurierów, którzy w okresie okupacji hitlerowskiej z meldunkami, radiostacjami, pieniędzmi i innymi rzeczami przekraczali granicę. Gdy tylko zostali oni zatrzymani przez Grenzschutz - oczywiście przypłacali to życiem. Pieśni wojskowe śpiewane w drodze powrotnej do Nowego Targu świadczyły, jak bardzo przypadła kadetom do gustu taka muzyka.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas