"Policjanci i żołnierze historii" – ogólnopolskie sukcesy kadetów już kolejny raz (filmy) - podhale24.pl
Wtorek, 05 grudnia
Imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy
Jabłonka
Clouds
-5°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-1°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-5°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-6°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-6°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
356 %
Nowy Targ
250 %
Zakopane
220 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Zła
PM 10: 178 | 356 %
Zakopane
Dostateczna
PM 10: 125 | 250 %
Rabka-Zdrój
Dostateczna
PM 10: 110 | 220 %
21.09.2023, 18:30 | czytano: 972

"Policjanci i żołnierze historii" – ogólnopolskie sukcesy kadetów już kolejny raz (filmy)

NOWY TARG. Kadeckie zespoły z Prywatnego LO dla Młodzieży święcą triumfy w kolejnych edycjach ogólnopolskiego konkursu historycznego pod hasłem „Policjanci i żołnierze w służbie historii".

arch. szkoły
arch. szkoły
W latach poprzednich nagrodami dla laureatów były wycieczki do Niemiec, Włoch, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji gdzie odwiedzali oni miejsca pamięci poświęcone Polakom w mundurach. Trasa tegorocznego 8-dniowego wyjazdu edukacyjnego dla laureatów będzie przebiegała przez Węgry i Rumunię.

Podczas wyjazdu kadeci będą się koncentrować na miejscach związanych z internowaniem mundurowych podczas II wojny światowej na terenie tych państw. Natomiast zespoły wyróżnione przejdą 3-4 dniowe szkolenie w Szkole Policji w Legionowie.

Organizatorami historycznego konkursu są Instytut Pamięci Narodowej wraz z Komendą Główną Policji oraz Ministerstwem Obrony Narodowej. Jego cel to zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii służb mundurowych w latach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej oraz ich wkładu w budowę niepodległego i niezależnego Państwa Polskiego. W konkursie mogła brać udział młodzież z klas mundurowych. Uczestniczyły więc reprezentacje szkół między innymi z Krakowa, Żagania, Tyczyna, Tarnowa, Chełma, Jarocina, Komornicy, Dąbrowy Górniczej, Wołomina, Sobieszyna, Dobrego Miasta, Częstochowy i innych miejscowości.

Konkurs składa się z dwóch części - jedna z nich poświęcona jest policjantom, a druga - żołnierzom. Każda z grup uczniów zgłoszonych do poszczególnych części miała do wykonania trzy zadania. Pierwszym było odnalezienie swojego bohatera (policjanta lub żołnierza), a następnie uzyskanie informacji o nim i stworzenie krótkiego filmu dokumentalnego. Drugim - sporządzenie opisu miejsc pamięci związanych z wybraną postacią, a trzecim - przeprowadzenie żywej lekcji historii.

Kadetki - Marta Borowicz, Sandra Koper i Emilia Niemiec - opracowały postać komisarza Policji Państwowej, tak zwanej Granatowej Policji, Józefa Wraubka, który był między innymi komendantem Policji w Nowym Targu w okresie II wojny światowej. Dzięki temu opracowaniu znalazły się one w gronie laureatów części poświęconej policji.


Film:Natomiast w części poświęconej żołnierzom trójka kadetów: Emilia Pitoniak, Zuzanna Kudas i Aleksander Lesisz - opracowała postać legionisty, żandarma i policjanta Andrzeja Trebonia (który jednocześnie jest prapradziadkiem Aleksandra) i w tej części konkursu wymienieni także zostali laureatami.Film:


Dodać należy, że była to już siódma edycja konkursu w części poświęconej policjantom i nasi kadeci siedem razy byli w gronie laureatów. Natomiast na pięć edycji części poświęconej żołnierzom, kadeci laureatami zostali pięciokrotnie.

Żywa lekcja historii zorganizowana przez kadetów:Oprócz laureatów, w konkursie tym zostały także wyróżnione zespoły:

Aleksandra Orawiec, Anna Kałafut, Martyna Czernik – za upamiętnienie postaci st. post. Franciszka Ciulemby (1899-1993)


Film:Oskar Kujawiński, Szymon Miśkowiec – za upamiętnienie postaci por. Jana Adama Schabowskiego (1897-???)


Film:Aleksandra Chrobak, Aleksandra Kordeczka, Amelia Piątek – za upamiętnienie postaci majora Stanisława Mroszczaka (1920-2017)


Film:Zuzanna Kudas, Aleksandra Kordeczka, Oliwia Biel – za upamiętnienie postaci kaprala Józefa Kurasia (1915-1947)


Film:Opiekunem merytorycznym wszystkich zespołów z ramienia Szkoły był mjr Krzysztof Tekiel.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas