Było to prawdziwe Święto Gwary Podhalańskiej, które wzorem lat ubiegłych zgromadziło nie tylko najzdolniejszych recytatorów i gawędziarzy z naszej gminy, ale także wszystkich miłośników „mowy ojców” – nauczycieli, rodziców i twórców kultury podhalańskiej. Minutą ciszy uczciliśmy zmarłych członków komisji: dra Romana Dziobonia i Dorotę Adamczyk.
Gminny Konkurs to duże wydarzenie dla szkoły w Skrzypnem, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli lokalnych władz, poetów i twórców ludowych, sponsorów i wszystkich tych, których interesuje folklor i tradycja naszego regionu. Wielki Polak Św. Jan Paweł II powiedział: ,,Piękno tej Ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi”. To ważne przesłanie dla nas, zwłaszcza dla młodych, stanowiących o przyszłości tej ziemi.
Doniosłe wydarzenie kulturalne, jakim bez wątpienia jest nasz Konkurs, zostało uświetnione obecnością gości, wśród których byli: Wójt Gminy Szaflary Rafał Szkaradziński, Anna Golonka – Skarbnik Gminy Szaflary, Przewodniczący Rady Gminy Szaflary Stanisław Wąsik, Wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty Bronisław Stoch, Pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Szaflarach Maria Piszczek, były Wicestarosta i nauczyciel szkoły w Skrzypnem oraz były Prezes Związku Podhalan oddział Skrzypne - Władysław Tylka, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Szaflarach Iwona Gal, Władysław Zachara i Maria Tylka – byli Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Skrzypnem, Małgorzata Krauzowicz – obecna Prezes Związku Podhalan oddział Skrzypne, obecni dyrektorzy szkół z Gminy Szaflary oraz Renata Moczarna–Plewa – pielęgniarka szkolna. Swoją obecnością zaszczycili nas również goście specjalni: prof. Anna Mlekodaj, Wanda Szado-Kudasikowa.
Organizatorzy Konkursu stanęli na wysokości zadania, a przesłuchaniom towarzyszyły śpiew i taniec góralski w wykonaniu chórku szkolnego „Skrzypnianki” oraz „Zespołu Mali Skrzypnianie”. Podczas Konkursu można było podziwiać niezwykłe ludowe rękodzieło – stroje góralskie wykonane przez artystkę Joannę Dłubacz.
Uczestnicy konkursowych zmagań zaprezentowali niezwykle wysoki poziom swoich umiejętności recytatorsko – gawędziarskich, co zyskało uznanie w oczach komisji, znawców, specjalistów z zakresu gwary i tradycji podhalańskiej, w skład której wchodzili: Maria Tylka, inicjatorka tego konkursu (była dyrektor szkoły), Józefa Kolbrecka, Ewa Gaculak-Kolbrecka, Iwona Gal - dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach, Anna Mrowca - instruktor tańca góralskiego, prowadząca Zespół Regionalny „Mali Skrzypnianie”, Bartłomiej Fatla - instruktor gry na skrzypcach, muzyk, pasjonat gwary podhalańskiej.
Komisje konkursowe przyznały następujące nagrody i wyróżnienia:
Grupa wiekowa 0 - I
Klasyfikacja w kategorii recytacji:
I miejsce EWELINA SZCZECHOWICZ
II miejsce KINGA URBAŚ
III miejsce MARIA SIKOŃ
Wyróżnienie KATARZYNA PAWLIKOWSKA
Wyróżnienie AMELIA BOROWICZ
Klasyfikacja w kategorii gawęd:
I miejsce HANNA GACEK
II miejsce KLEMENS CHODOROWICZ
III miejsce BARBARA TOPÓR
Wyróżnienie ANTONI STRAMA
Wyróżnienie MATEUSZ STASZEL
W grupie wiekowej klas II-III
Klasyfikacja w kategorii recytacji:
I miejsce MARIA BEDNARZ
II miejsce ZUZANNA BABIARZ
III miejsce MARIA SUCHECKA
Wyróżnienie JULIA PALARCZYK
Wyróżnienie KRZYSZTOF KRZEPTOWSKI
Wyróżnienie JULIA RABIASZ
W kategorii gawęd:
I miejsce JUSTYNA GAŁ
II miejsce JAKUB KOPIEĆ
III miejsce DAWID MARUSARZ
Wyróżnienie KALINA URBAŚ
W grupie klas IV-VI
Klasyfikacja w kategorii recytacji:
I miejsce JULIA BAFIA
II miejsce MARIA KRZEPTOWSKA
III miejsce KATARZYNA FURTAK
Wyróżnienie NATALIA PAWLIKOWSKA
Wyróżnienie PATRYCJA JARÓG
W kategorii gawęd:
I miejsce NIKOLA WYROBA
II miejsce WIKTORIA MROWCA
III miejsce MICHAŁ GĄSIOR
Wyróżnienie KATARZYNA GROŃSKA
Wyróżnienie ANNA GAŁ
W grupie klas VII-VIII
Klasyfikacja w kategorii recytacji:
I miejsce GABRIELI MULICA
II miejsce EWELINA URBAŚ
III miejsce MARCIN STRZĘP
Wyróżnienie MONIKA TOPÓR
Wyróżnienie NATALIA STRAMA
W kategorii gawęd:
I miejsce EWELINA JARZĄBEK
II miejsce KACPER REPA
III miejsce ANNA BARTOSZEK
Wyróżnienie JOANNA CHROBAK
Wyróżnienie ADAM MAGDZIAK
Ponadto każdy uczestnik konkursu zdobywał punkty dla swojej szkoły zgodnie z zasadą: za każde I miejsce – 4 punkty, za II miejsce – 3 punkty, za III miejsce – 2 punkty, a za każde wyróżnienie po 1 punkcie. W ten sposób w klasyfikacji ogólnej:
I miejsce zdobyła SZKOŁA PODSTAWOWA W SKRZYPNEM
II miejsce SZKOŁA PODSTAWOWA W BAŃSKIEJ WYŻNEJ
III miejsce SZKOŁA PODSTAWOWA W MARUSZYNIE GÓRNEJ
Zdobywcy I miejsca w grupie wiekowej 0-I i II-III oraz I i II miejsca w grupie wiekowej IV-VI i VII-VIII będą reprezentować Gminę Szaflary na XLVII Przeglądzie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia- Florka w Szkole Podstawowej Nr 2 w Białym Dunajcu, który odbędzie się 8 lutego 2024r. (czwartek) o godz. 9:30.
Wielkie uznanie należy się dla pracy i zaangażowania naszych nauczycieli, którzy nie szczędzili czasu i sił, uczestnicząc w przygotowaniach do konkursu. Podziękowania należą się też Radzie Rodziców szkoły, bo bez ich pomocy i wsparcia wiele imprez i uroczystości w szkole nie miałby odpowiedniego wymiaru.
Iwona Zagól, zdj. Natalia Staszel GCKPiT Szaflary
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas