Dom w typie stodoła – cechy charakterystyczne
Czy to dom z prefabrykatów drewnianych, z cegły bądź z innych materiałów, dom typu stodoła ma pewne cechy charakterystyczne. Jego projekt niewątpliwe wzorowany jest na typowo wiejskich i tradycyjnych budynkach gospodarczych, jakie jeszcze kilkadziesiąt lat temu wznosili nasi dziadkowie. Prosta bryła na planie prostokąta ma symetryczny, dwuspadowy dach, który jest pozbawiony ozdobników oraz balkonów. Uwagę zwracają duże panoramiczne okna, szerokie drzwi tarasowe oraz przeszklone ściany.
W projektach domów typu stodoła można niekiedy zauważyć bardzo wysokie pomieszczenia sięgające samego dachu. Taki przestronny salon bądź jadalnia z wysokim sufitem to idealne rozwiązanie dla miłośników otwartych przestrzeni.
Sama elewacja domu typu stodoła jest najczęściej wykonana z drewna bądź cegły. To materiały przyjazne dla środowiska naturalnego. Dodatkowo, decydując się na wzniesienie takiego budynku, inwestorzy stawiają na odnawialne źródła energii – panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła. Tak zrealizowane projekty to gwarancja niskich rachunków za ciepłą wodę użytkową i za energię elektryczną.
Dla kogo dom typu stodoła?
Zastanawiasz się, czy dom typu nowoczesna stodoła jest dla Ciebie? Tak, o ile lubisz otwartą przestrzeń, a co za tym idzie swobodę we wnętrzu. Część dzienna w formie jednego dużego pomieszczenia pozwala spędzać więcej czasu w gronie najbliższych. Natomiast duże okna i drzwi tarasowe umożliwiają podziwianie przyrody, zwłaszcza jeśli planujesz wybudować dom w pobliżu łąki bądź lasu.
Projekt takiej nieruchomości z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy cenią sobie minimalistyczny styl. W tego typu wnętrzach stawia się na prostotę, a co za tym idzie – wyposażenie i sprzęty są ograniczane do minimum.
Nie można zapomnieć także o zwolennikach ekologii. Prosta bryła, jaką jest dom typu stodoła, znakomicie wpisze się w ich oczekiwania i potrzeby. Stanie się tak, gdy budynek powstanie w technologii energooszczędnej.
Dom typu stodoła – w jakim terenie się sprawdzi?
Dom w stylu stodoły doskonale zaprezentuje się na obszernej działce w terenie podmiejskim i wiejskim, zwłaszcza z dala od drogi głównej i sąsiadów. Pusta przestrzeń wyeksponuje tę charakterystyczną bryłę, podkreślając jej naturalną prostotę.
Z uwagi na mnogość przeszkleń domy te są chętnie stawiane na działkach położonych na terenach rekreacyjnych w pobliżu stawów, jezior, lasów czy gór. Takie usytuowanie z dala od innych domostw pozwala czuć się swobodnie, bez utraty prywatności.
Nie martw się, jeśli nie dysponujesz obszernym terenem pod budowę. Budynek w formie prostokąta zmieści się nawet na wąskiej działce. Co ciekawe, obowiązujące na obecną chwilę przepisy umożliwiają wykonanie budynku typu stodoła bez pozwolenia, o ile jego metraż nie przekracza 35 m2.