Rozpoczęły się Kursy pasterskie (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Zakopane
Rain
15°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 85 %
Rain
15°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 75 %
Rain
16°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
21°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 82 %
Rain
19°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
46 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
05.03.2024, 15:44 | czytano: 1560

Rozpoczęły się Kursy pasterskie (zdjęcia)

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego odbyła się uroczysta inauguracja kolejnej już edycji Kursów Pasterskich. Chociaż zawody juhasa i bacy zostały wpisane na listę zawodów w Polsce, to wciąż należą do ginących i podwójnie cieszy fakt, że nie brakowało chętnych do udziału w tegorocznej edycji szkoleń.

arch. szkoły
arch. szkoły
W ZSCKR Nowy Targ, jak przystało na szkołę rolniczą, od lat wspierane są działania w zakresie kultywowania tradycji pasterskich. W Ludźmierzu, w tymczasowej siedzibie szkoły, w kolebce kultury góralskiej, ponownie goszczono pasjonatów rzemiosła pasterskiego.

Kurs bacowski skierowany jest do doświadczonych już baców, chcących potwierdzić swoje umiejętności certyfikatem. Z kolei kurs na czeladnika juhasa przygotowuje kandydata do pracy i do pełnienia w przyszłości roli bacy. Warto wiedzieć, że to juhas pasie owce, a baca jest starszym pasterzem i to on rządzi na pastwisku.

Organizatorzy Kursów Pasterskich: Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach we współpracy z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu.

źródło: ZSCKR Nowy Targ
Reklama
reklama
reklama
komentarze
z tąd19:14, 5 marca 2024
Ile kosztuje,,papier,, juhasa?Ile kasy biorą za wykład bacowie w garniturach?Mieli praktyki przy owcach na wypasie w słocie,przez sezon wypasania na łąkach,górach, przy dojeniu? Spali w budce przy kosorze?Mam nadzieję że tak,,medyki,, ;).
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas