Uczniowie z Nowego Targu z wizytą w Radevormwald (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Jabłonka
Clouds
15°
Wiatr: 8.568 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
15°
Wiatr: 9.072 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
21°
Wiatr: 8.892 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
19°
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 83 %
Jakość powietrza
68 %
Nowy Targ
54 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
17.04.2024, 22:11 | czytano: 1881

Uczniowie z Nowego Targu z wizytą w Radevormwald (zdjęcia)

Osiemnaścioro uczniów wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 1 na Kowańcu udało się z wizytą do Radevormwald, niemieckiego miasta partnerskiego Nowego Targu.

arch. szkoły
arch. szkoły
Pobyt trwał siedem dni, tj. od 7 do 13.04.2024 i jest częścią projektu wymiany uczniowskiej ze szkołą Sekundarschule Radevormwald. Gospodarze zadbali o bardzo ciekawy program mający na celu zarówno integrację rówieśników wchodzących w skład grupy polsko-niemieckiej, jak pokazanie osobliwości miasta, regionu oraz zapoznanie z kulturą Niemiec.

Pobyt w Radevormwald, mieście położonym w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, liczącym ponad 22 tyś. mieszkańców, rozpoczął się wizytą u burmistrza miasta pana Johannesa Mansa. W gronie witających były również dyrektor szkoły pani Sandra Pahl oraz przewodnicząca Koła Przyjaciół Miast Nowy Targ pani Margarerthe Wacławiec. Gospodarze przyjęli polską grupę bardzo serdecznie oraz wyrazili szczere zadowolenie z faktu, iż zostały odnowione kontakty między Miastami na szczeblu międzyszkolnym.

W pierwszym dniu programu uczniowie odwiedzili Archiwum Miejskie, w którym znajduje się Izba Pamięci poświęcona Nowemu Targowi. Znajdują się w niej wszelkie zdjęcia, nagrania oraz kopie dokumentów potwierdzających kontakty miedzy Miastami, w tym Umowa o partnerstwie miast, podpisana w 2005r. W przyszłym roku Miasta będą obchodzić jubileusz dwudziestu lat istnienia partnerstwa. Kolejnym punktem było zwiedzanie Miasta dzięki uprzejmemu zaangażowaniu członków Koła Przyjaciół oraz kierownik Archiwum Miejskiego pani Iris Metzler, którzy to wprowadzili gości w tajniki historii Radevormwald oraz pokazali jego osobliwości. Trasę rozpoczęto od Placu Nowego Targu, który powstał w roku 2019.

Uczniowie polscy i niemieccy mogli poznać się bliżej podczas różnorodnych zajęć, jakimi były zabawy integracyjne na wolnym powietrzu, wspólne gotowanie i degustacja wybranych potraw regionalnych w szkolnej kuchni, prezentacja dwóch wybranych wcześniej zwierząt w wuppertalskim zoo. O niezapomniane wrażenia zadbały również rodziny niemieckich rówieśników, u których nowotarscy uczniowie mogli spędzić wybrane popołudnia. W ostatnim dniu uczestnicy projektu wspólnie pokonywali trudności podczas ćwiczeń ratunkowych w miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. W pamięci uczniów pozostaną również osobliwości pięknej Kolonii, jak np. budowana przez sześć wieków monumentalna Katedra, w której znajdują się relikwie Trzech Króli, oraz przejazd w Wuppertal najdłuższą na świecie linią kolejki podwieszanej, tzw. Schwebebahn.

Warto dodać, iż grupa polska mieszkała w najstarszym schronisku w Niemczech w bardzo pięknym i ustronnym miejscu na obrzeżach Miasta. W otoczeniu natury można było tu wieczorami odpocząć po trudach intensywnie spędzonego dnia.
Niemieccy uczniowie przybędą z rewizytą do Nowego Targu w październiku bieżącego roku. Program został już szczegółowo zaplanowany przez polskich gospodarzy. Będzie to okazja to pogłębienia nawiązanych już znajomości oraz pokazania piękna naszego regionu. Realizacja całego projektu możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji PNWM – Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Urzędu Miasta Nowy Targ.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
sawuarek i wiwarek09:06, 18 kwietnia 2024
Ciekawe w jakim języku rozmawiano podczas tej wizyty (chyba po niemiecku?).
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas