Karambol, katastrofa budowlana i awantura pijacka w Skrzypnem (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Czarny Dunajec
Clouds
16°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
17°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
12°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 78 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
07.06.2024, 17:38 | czytano: 5427

Karambol, katastrofa budowlana i awantura pijacka w Skrzypnem (zdjęcia)

Do splotu feralnych zdarzeń doszło wczoraj na terenie Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Skrzypnem.

zdj. GCKPiT w Szaflarach
zdj. GCKPiT w Szaflarach
Podczas prac budowlanych przy budynku szkoły dochodzi do wypadku - jeden z pracowników spada z wysokiego rusztowania. Na domiar złego w tym samym czasie nieopodal szkoły dochodziło wypadku samochodowego, a u jednego z poszkodowanych pasażerów wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Po chwili nadjechała straż pożarna, by ugasić płonący samochód i pomóc przygodnym ratownikom w czynnościach resuscytacyjnych. Jakby tego było mało w znajdującym się na terenie szkoły Miejscu Odpoczynku Rowerzystów swój azyl znaleźli pijaczkowie, racząc się alkoholem, który sprawił, że jeden z nich osuwa się z ławki, wykazuje drgawki i doznaje urazu głowy.

Na szczęście to tylko założenia praktycznych działań ratowniczych VIII Gminnego Konkursu Pierwszej Pomocy dla uczniów szkół Gminy Szaflary "Jestem gotów do pomocy". Konkurs tradycyjnie przebiega, już od kilku lat, w gościnnych murach obiektach Szkoły Podstawowej w Skrzypnem, a organizowany jest przez Gminną Komisję Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom. Tym razem – już po raz ósmy – odpowiedziały na zaproszenie szkoły z całej gminy, delegując swych laureatów do gminnego finału konkursu.

I tym razem tradycji stało się zadość – konkurs stał się nie tyle areną (nomen – omen) współzawodnictwa młodych uczestników, ale raczej audytorium wymiany doświadczeń w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Finał gminny, jak zwykle, składa się z dwóch części. Pierwsza (teoretyczna) obejmuje rozwiązanie testu opracowanego na podstawie obowiązujących wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji, druga – praktyczna – polega na wykazaniu się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy w tzw. Scenkach (stacjach ratowniczych) według podanego i przygotowanego przez organizatorów scenariusza.

Dodajmy, że w imieniu organizatora (GKPiRPU w Szaflarach) funkcję koordynatora zawodów pełni rokrocznie Henryk Chrobak, a Sędzią Głównym zawodów po raz kolejny był Kacper Gromala. Trzeba tutaj podkreślić, że organizatorzy powiesili poprzeczkę wymagań wysoko, bo i z roku na rok poziom przygotowania uczestników – dzięki ich opiekunom i nauczycielom w poszczególnych szkołach – coraz bardziej wzrasta.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w grupie organizatorów i sędziów znajdują się zawsze profesjonaliści, którzy nabierali szlifów w poprzednich edycjach konkursów, byli ich laureatami. Dodajmy, że prze konkurs JESTEM GOTÓW DO POMOCY przeszła spora już rzesza ratowników medycznych i pielęgniarek Zakopanego i Nowego Targu.

Zatem i obecnie organizatorzy mogli liczyć na pomoc młodych, bezinteresownie zaangażowanych podhalańskich ratowników medycznych i pielęgniarek. I tym razem do nich dołączyli jeszcze studenci ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu oraz strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Maruszynie. To wielka radość, nadzieja i prognostyk na przyszłość.

Jak dzielili się swymi opiniami obecni na zawodach goście, zarówno uczestnicy, jak i pozoranci perfekcyjnie wczuwali się w zręcznie przygotowanych i zaaranżowanych zdarzeniach. Sami zaś finaliści doskonale zdali praktyczny egzamin w myśl maksymy konkursu – jestem gotów do pomocy,

Konkursowe zmagania oceniało jury w składzie Kacper Gromala (sędzia główny) oraz Antoni Ogórek i Paweł Zych (sędziowie), wspierani przez sędziów „stanowiskowych” - Annę Bryjak, Justynę Długopolską, Oliwię Sral, Darię Paryłę, Bartłomieja Zająca, Szymona Jśkowca, Artura Klimasa, Grzegorza Grelę, Michała Fąfrowicza i Andrzeja Stramę.

Ogromne podziękowania kierujemy do Fundatorów nagród, którymi jak zwykle było Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach oraz Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień. Serdecznie dziękujemy wypróbowanym Sponsorom naszych zawodów: Termom Szaflary i Termom „Gorący Potok” oraz Kierownikowi MORD w Nowym Targu. Serdecznie dziękujemy Sztabowi Organizacyjnemu w Osobach: Dyrektor Brygida Strzęp, Aleksandra Waksmundzka i Izabela Szeliga.

Serdecznie dziękujemy opiekunom zespołów – nauczycielom naszych laureatów oraz Gościom, którzy zaszczycili nas swą obecnością: Pełnomocnikowi Wojewody Małopolskiego ds. współpracy ze służbami mundurowymi Stanisławowi Barnasiowi, Dyrektor GCKPiT Iwonie Gal, Pełnomocnikowi Wójta ds. rozwiązywania problemów alkoholowych Katarzynie Sowie, reprezentantowi Wójta Gminy Szaflary Justynie Stoch, Natalii Staszel za obecność i profesjonalne zdjęcia.

Na koniec – chyba najważniejsza informacja – laureaci zawodów. Trzeba podkreślić, że wysoki nad wyraz poziom konkurencji spowodował minimalne różnice punktowe wśród zawodników. Jednakowoż głównymi laureatami zostali:
I miejsce - Kacper REPA (Szkoła Podstawowa w Maruszynie Górnej);
II miejsce - Amelia SIKOŃ (Szkoła Podstawowa w Skrzypnem);
III miejsce - Maksymilian MOZDYNIEWICZ (SP w Maruszynie Dolnej);
IV miejsce - Anna BARTOSZEK (Szkoła Podstawowa w Maruszynie Dolnej);
V miejsce - Kacper KOMPERDA (Szkoła Podstawowa w Szaflarach).

źródło: Gminna Komisja Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Szaflarach, s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas