Tradycja i dokonania mundurówki przesądziły. Jest decyzja MON o tworzeniu OPW (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Czarny Dunajec
Clear
18°
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 83 %
Clear
22°
Wiatr: 2.556 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
18°
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 85 %
Clear
18°
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 87 %
Clear
20°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
17°
Wiatr: 8.568 km/h Wilgotność: 73 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
44 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
17.06.2024, 21:14 | czytano: 1309

Tradycja i dokonania mundurówki przesądziły. Jest decyzja MON o tworzeniu OPW (zdjęcia)

NOWY TARG. Oficjalna zgoda Ministra Obrony Narodowej uprawnia nowotarskie Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży do tworzenia Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Decyzja MON jest odpowiedzią na wniosek złożony przez placówkę w lutym br.

arch. szkoły
arch. szkoły
Listy chętnych do przejścia przez rekrutacyjną procedurę zapełniają się błyskawicznie. Szkoła rozważa już ewentualność tworzenia dodatkowych klas.

Oddziały Przygotowania Wojskowego to systemowe wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom społecznym, także zintensyfikowanie upowszechniania edukacji w zakresie obronności, do czego resort obrony narodowej przykłada szczególną i coraz większą wagę. Realizowany od 2019 r. program OPW ma skutkować zasileniem rezerw osobowych Sił Zbrojnych, Wojsk Obrony Terytorialnej ochotnikami, a w dalszej perspektywie czasowej - wzrostem liczebności Sił Zbrojnych, również wzmocnieniem edukacji obronnej w społeczeństwie.

W Oddziałach realizowane jest szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie dodatkowych zajęć edukacyjnych, a jego program określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 21 maja 2020 r. Program realizowany jest przez szkołę (w części teoretycznej) oraz przez patronacką jednostkę wojskową (w części praktycznej). Szkolenie kończy 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzany na początku ostatniego roku nauki. W przypadku nowotarskiego PLO jednostką patronacką jest Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny w Zakopanem na Groniku, a rolę koordynatora spełnia Wojskowe Centrum Uzupełnień w Nowym Targu.

O atrakcyjności formuły OPW stanowi również ministerialna dotacja, która pozwala na dofinansowanie sprzętu i umundurowania. Wprowadzenie oddziałów przygotowania wojskowego nie koliduje z możliwością dalszego funkcjonowania klas o profilu wojskowym. Profity dla absolwenta OPW to możliwość odbycia 12-dniowego szkolenia podstawowego oraz dodatkowe punkty w rekrutacji do uczelni wojskowych.

PLO jest pierwszą i jedyną placówka na terenie powiatu nowotarskiego, która zgodę MON otrzymała, ale składając wniosek, trzeba było uzyskać pozytywną opinię Małopolskiego Kuratorium Oświaty i spełnić wiele rygorystycznych wymogów, dotyczących m.in. możliwości kadrowych, lokalowych, sprzętowych i perspektyw rozwoju.

Nie bez znaczenia były tu: długoletnie tradycje Szkoły w kształceniu przyszłych kadr służb mundurowych; bardzo dobra opinia o placówce wśród uczniów i wśród rodziców; realizowane projekty i szkolenia (m.in. w sztukach walki i samoobrony); własna strzelnica; wychowywanie w duchu patriotyzmu, społecznikostwa i empatii; otwieranie przed uczniami możliwości rozwijania talentów oraz realizowania osobistych pasji i zainteresowań, wreszcie wyjątkowo bogaty program wyjazdów i wycieczek.

Oficjalnie rekrutacja do OPW rozpoczyna się 8 lipca, już teraz jednak Szkoła notuje olbrzymie zainteresowanie tą formą wojskowej edukacji.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Halyna14:20, 21 czerwca 2024
Takie to istne oblężenie szkoły, że aż artykuł sponsorowany trzeba wykupić. Nie bez znaczenia miały opinie uczniów i rodziców?- no chyba bez znaczenia; bo co o tej szkole uczniowie i rodzice myślą to słuchy na mieście niosą.
Ale dzieciakom powodzenia - w końcu "nie matura, lecz chęć szczera..."
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas