Kurierzy Zielonych Granic (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Nowy Targ
Clear
18°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 83 %
Clear
18°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 86 %
Clear
18°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 83 %
Clear
18°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 85 %
Clear
20°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 87 %
Clear
17°
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 75 %
Jakość powietrza
42 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
20.06.2024, 11:43 | czytano: 563

Kurierzy Zielonych Granic (zdjęcia)

Liceum, Lónyai Utcai Református Gimnázium (Liceum Reformowane w Budapeszcie, Węgry) odpowiedziało na zaproszenie Fundacji Podhalański Instytut Nauk Społecznych do udziału w rajdzie "Przez Zieloną Granicę" - Trasami Kurierów i Emisariuszy Szlaku Kurierskiego "Szkoła".

zdj. Stowarzyszenie Historii Spytkowic
zdj. Stowarzyszenie Historii Spytkowic
15 czerwca br w gościnne progi Spytkowic przybyła węgierska młodzież. Bariery językowe niwelował tłumacz pan Dawid Zdenski.

Relacja:

"Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w teren wspólnie z młodzieżą węgierską pokonując trasę, którą przemierzali Kurierzy i Emisariusze od Spytkowic do Podwilka. Podczas przemarszu pani Maria przekazywała młodzieży lokalną historię w tłumaczeniu pana Davida Zdeńskiego. Młodzież chętnie zwiedziła lokalny cmentarz, rozmawiano o architekturze cmentarza i o mogiłach poległych bohaterów.

16 czerwca br. grupa młodzieży węgierskiej z paniami Marią Fróg i Kingą Obyrtacz pojechała na wycieczkę do Krakowa. Pan Zdeński oprowadzał grupę po ulicach Krakowa, opowiadając legendy i historię krakowskich zabytków. Zwiedzono Kościół Mariacki, Sukiennice i Katedrę Wawelską. Późnym popołudniem młodzież wróciła do Spytkowic. Tutaj czekała ich następna atrakcja - grill z udziałem Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej ,,Błyskawica” z przejazdem zabytkowymi pojazdami militarnymi.

17 czerwca 2024 r. młodzież licealna wzięła udział w Rajdzie „Ludzie Nadziei’’ – Kurierska Gra Terenowa Trasami Kuriera i Emisariusza Wacława Felczaka". Zaproszona została także na uroczystość odsłonięcia pomnika i Tablicy Pamięci poświęconej Kurierom Szlaku Szkoła i Emisariuszowi Wacławowi Felczakowi. Węgierska młodzież, stojąc pod pomnikiem, z dumą śpiewała węgierski Hymn Państwowy.

Po zakończeniu uroczystości młodzież spotkała się z Konsulem Generalnym Węgier w Krakowie panem Tiborem Gerencsér z Wójtem Gminy Jabłonka pana Stanisława Kasprzakiem. Po pożegnaniu Węgrzy pojechali w powrotną drogę. Młodzież węgierska pozostawiła nam zaciekawienie Węgrami i przyjemne wspomnienia."

mat. nadesłany
Reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas