Wtorek, 29 listopada 2022, Imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka
Jabłonka
Clouds
-2°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 89 %
Clear
-1°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 89 %
Clear
-1°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 89 %
Clear
-1°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-3°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-3°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
356%
Nowy Targ
14%
Zakopane
44%
Rabka-Zdrój
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4

Otwarte spotkanie "Wolnościowego Podhala" - relacja uczestniczki

21.09.2014 13:26 / czytano: 3389 / powrót

NOWY TARG. W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się otwarte zebranie Stowarzyszenia „Wolnościowe Podhale”. Zebrało się około 20 młodych osób. Natomiast przybyło wielu aktualnych radnych i kandydatów na radnych w zbliżających się wyborach. Poniżej przesłana nam relacja z tego spotkania autorstwa Barbary Majcherczyk.

Obecni byli między innymi Panowie: Paweł Liszka, Tadeusz Morawa, Gabriel Samolej, Grzegorz Watycha, Janusz Tarnowski i Mariusz Jelonek.

Przedstawiciel „Wolnościowego Podhala” Szymon Fatla, pełniąc rolę moderatora przedstawił na planszy i omówił główne założenia organizacji oraz dotychczasowe ich działania. Poinformował, że luźno zrzeszeni młodzi ludzie są zwolennikami Austriackiej Szkoły Ekonomii, która zakłada dążenie do realnego wpływu na kształt i rozwój swojego regionu. Młodzi chcą to robić poprzez rozbudzanie świadomości obywatelskiej, szkolenia, wykłady znanych ekonomistów oraz własne spotkania w szkołach średnich. Chcą, żeby młodzież była świadoma celów oraz praw rządzących gospodarką, a wtedy działalność nabierze nowego wymiaru i przybierze bardziej zorganizowane formy.

Innych celów nie mają, zdecydowanie stronią od polityki, nie ulegną żadnym „podchodom” miejskich działaczy samorządowych czy też partii politycznych.

Dotychczas zorganizowali:
- w ramach V Nowotarskich Dni Fantastyki swoje stoisko, gdzie spotykali się z młodzieżą, rozmawiali o swoich założeniach, o płacy minimalnej, likwidacji PIT czy problemach z OFE,
- akcję zbierania podpisów pod projektem referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej, mają zebrane 2600 podpisów mimo wielu przeciwności,
- zamierzają zorganizować akcję uświadamiającą pt„baw się za swoje”. W skrócie chodzi o to, żeby dotacje z budżetu nie były przeznaczane na hobby i zabawę różnych grup społecznych, bo to jawna patologia.

W dyskusji zadano młodym wiele pytań: o struktury organizacyjne, czy można się do nich zapisać (struktury nie są im na razie potrzebne, można przychodzić na zebrania i wnosić swój wkład w działalność). Padały pytania o założenia programowe, o cele, o to w jaki sposób chcą uzyskać wpływ na ważne decyzje również dla nich - podejmowane w mieście przez wybrane demokratycznie władze.

Niektórzy zebrani chętnie przepytaliby ich z wiedzy ekonomicznej, znajomości różnych doktryn, z ochotą podrzuciliby im swoją wiedzę i doświadczenie. Pan Paweł Liszka radził młodym wprost, by startowali w wyborach lub poparli któreś z ugrupowań - "co dałoby im realny wpływ na podatki i wydatki".

Spokojne, a nawet delikatne pytania zadawał Pan Grzegorz Watycha, trochę oczywistych faktów o roli pieniądza podrzucił Janusz Tarnowski, zaś Pan Jelonek chciał się zapuścić w odległe rejony wiedzy teoretycznej z ekonomii.

Młodzi się bronili, głosili trochę sprzeczne, a nawet bałamutne poglądy, każdą wypowiedź traktowali jak atak na siebie, a przecież chodziło o wymianę poglądów w spokojnej dyskusji. Natomiast rozumiem ich, to była ich obrona, oni nie chcą, by im coś narzucano, wciąż po swojemu się uczą, boją się by "starzy nie poprowadzili ich w swoim kierunku”.

Pamiętacie? - to my, tylko jakieś 40 lat temu.

Na marginesie tego spotkania chciałam przypomnieć młodym, że jeśli wzorują się lub przystąpią do KoLibra to są tam struktury organizacyjne, deklaracja ideowa, statut i normalna działalność stowarzyszenia bez obawy o zawłaszczenie członkom ich wolności jednostki, którą głoszą i wyznają Kolibranci.

Podsumowując: na zebranie przyszli młodzi mężczyźni, w garniturach, białych koszulach, przystojni, młodzi chłopcy malowani i dzielne dziewczyny równie zadbane. Traktują spotkania poważnie, to nie żadna hucpa. Pieniędzy nie mają, co najwyżej z własnych „zrzutek”. Zobaczymy, czy był to okazjonalny, wakacyjny zryw czy też zagoszczą trwale w krajobrazie naszego Miasta.

Na zakończenie polecam do przemyślenia młodzieży, a zwłaszcza liderom książkę Jacka Kuronia „Działanie”. Wprawdzie może to lektura daleka od głoszonych idei KoLibra, ale jest o organizacji działania obywatelskiego i roli edukacji.

Barbara Majcherczyk, Nowy Targ

zobacz także

komentarze

14:06, 23 września 2014Bobo
do KMS
Ty oczywiście wiesz wszystko i najlepiej i wszystko uważasz za politykę, oczywiście to co nie jest po myśli urzędników, bo przecież są monopolistami na prawdę.

23:21, 22 września 2014KMS
@ Bobo:
mogło ale nie było. To nie było żadne wypowiedzenie czegokolwiek. Chcieli zrobić coś szumnego i zrobili.Wybrali populistyczne hasełko bo chodziło im o kontrowersje a nie coś dobrego. Nie zaczyna się gotowania zupy od sypania przypraw do pustego garnka. A oni tak niestety zrobili.

13:53, 22 września 2014Bobo
"Wolnościowe Podhale" powstało w trakcie jednoczenia się młodzieży wokół jednego celu, młodzi nie spodziewali się takiej reakcji, a zwłaszcza poparcia na listach swoimi podpisami. To mogło być cokolwiek np likwidacja stanowiska Piotra Rayskiego Pawlika, chodzi o to,że jest to wypowiedzenie zaufania do Pana Burmistrza i jego niestety- świty. Świty bo tak się wielbiąco zachowują, a powinni być kompetentnymi, obiektywnymi urzędnikami.

12:06, 22 września 2014Piernik
P. Marcinie urzędników jest tyle bo każdy kolejny rząd tworzy przepisy które generują dodatkowe papierki. Prosze sprawdzić ile trzeba załatwić dokumentów żeby w Polsce otworzyć restauracje a ile np. w Niemczech czy na Litwie.
WP może mieć teraz i super pomysły ale i tak będzie kojarzone z polityczna akcja likwidacji SM. Mogli zacząć od innych rzeczy ale wybrali akurat taka, której na sesji rady nie potrafili uzasadnić a ich wypowiedź nie miała nic wspólnego z ideami, które teraz chcą promować.

11:57, 22 września 2014iniesta
Młodzi chcą obalić starych jak w folwarku Orwela. Zaczynają od Straży potem pójdą dalej. Ideowcy, peplaja o ideach by potem się skundlić i obróść w tłuszczyk. Zamienia się w takich samych urzędasów jak ci, których chcą obalić? Zobaczymy za 10-15 lat? panowie i panie piszą tu o pracy na utrzymaniu mieszkańców. Nie wszyscy w tym mieście pracują w urzędzie jak wam się wydaje. Któż wam broni pracować za darmo, działać społecznie. Bóg z Wami. A skąd detektywie Leski wiesz że komuś mieszkańcy płacą? /.../. Wkrótce Samolej zostanie burmistrzem to zatrudni dawnych niespełnionych hokeistów na bramkarzy i ochroniarzy w miejsce Straży,/.../

Naruszenie regulaminu. Moderator

11:01, 22 września 2014Marcin Leski
Do xavie

To co piszesz to jest czysta zemsta na WP za ich działania na rzecz naszych podatków. To tacy jak ty - związani ze SM chcą rządzić i anonimowo zza ekranu rzuca kalumnie na innych. Boicie się że stracicie posadki - niewiele roboty a kasiorka idzie. Jeśli ktoś wpadłby na pomysł zbierania podpisów przeciwko likwidacji połowy miejsc pracy urzędników UMiasta to chętnie się podpiszę. I nie chodzi o to czy ich lubię, ale o to jak są niepotrzebni i obciążają nasz budżet. W jednym masz rację - także gardzę ludźmi mściwym.

Jakbyś nie zauważył - buduję swój komentarz na twoim wpisie. Odwracając tylko cele. Jakim prawem sugerujesz, że WP to "młodzi pijący na wałach"?

Wracaj do pracy - bo za to ci mieszkańcy płacą, a nie za pisanie na podhale24.

10:29, 22 września 2014xavie
Do KMS
Bo to jest ich czysta zemsta na SM za ich działania na wałach. To tam młodzież chce rządzić z alkoholem w ręku tylko ta straż ciągle im w tym przeszkadza. Jeśli ktoś wpadłby na pomysł zbierania podpisów przeciwko likwidacji SM to chętnie się podpiszę. Bo choć nie za bardzo ich lubię to jednak bardziej gardzę ludźmi mściwymi.

10:18, 22 września 2014BM
Proponowane referendum w sprawie Straży Miejskiej w Nowym Targu jest oczywistym działaniem ekonomicznym, gdyż Straż jest ewidentnie źle zorganizowana, nieefektywna, a generująca koszty i to nie tylko płace.
Ta propozycja jest polityczna dla pracowników Straży oraz Burmistrza i jego urzędników. Tak było tez w Radzie Miasta gdzie kierowano się zasadą,że jeśli coś nawet słusznego zgłosiła opozycja, to ta większościowa część Rady głosowała na nie. I to jest dla mnie działanie polityczne w samorządzie

10:13, 22 września 2014Bobo
stranieri
czego nie rozumiesz? no niestety trzeba sie było uczyć, miec zainteresowania itp

07:44, 22 września 2014stranieri
ale bełkot

22:18, 21 września 2014KMS
Jeżeli Pani Barbara byłaby jak Ci młodzi,te 40 lat temu i inni z jej rocznika też by tacy byli to by teraz w Polsce był dobrobyt a nie taka katastrofa gospodarcza.
A co do całej inicjatywy to jest w niej pewien paradoks. Nie są polityczni i chcą wpajać zdrowe idee ekonomi itp a swoją działalność opierają na najbardziej politycznej i kontrowersyjnej akcji czyli referendum w sprawie SM. Nie ma w ostatnim czasie bardziej politycznego pomysłu - korzystał z niego i Palikot i Korwin. Jeżeli chcą promować różne pomysły i uczyć innych jak rozsądnie korzystać ze swoich i "cudzych" pieniędzy to powinni iść w tym kierunku a nie w stronę polityki, bo czy tego chcą czy nie to w przypadku zostania radnymi itp to i tak polityką zajmować się będą musieli.

20:25, 21 września 2014Miejska Nadzieja
Naprawdę się cieszę że jesteście

14:11, 21 września 2014Ambasador
Zapomniała Pani tylko o jednym projekcie - LEM ( Lekcje Ekonomii dla Młodzieży ). = )

dodaj komentarz

regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
boks reklamowy
miejsce na reklamę

kliknij i zobacz sylwetki kandydatów

 • Robert Chowaniec Kandyduję do:
  Rada Gminy Poronin
  Wójt Gminy Poronin
 • Adrianna Gruszka Kandyduję do:
  Rada Miasta Zakopane
 • Marcin Kudasik Kandyduję do:
  Rada Miasta Nowy Targ
 • Tomasz Garbaciak Kandyduję do:
  Rada Gminy Czarny Dunajec
  Wójt Gminy Czarny Dunajec
 • Krzysztof Łacek Kandyduję do:
  Rada Gminy Szaflary
 • Maria Łojas-Jurkowska Kandyduję do:
  Rada Powiatu Nowotarskiego
 • Jan Czubernat Kandyduję do:
  Rada Miasta Nowy Targ
 • Weronika Smarduch Kandyduję do:
  Rada Powiatu Nowotarskiego
reklama

najczęściej czytane

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas