Związek Podhalan przeciwko aborcji i zdejmowaniu krzyża. "Łamane są sumienia matek i ojców" - podhale24.pl
Środa, 17 lipca
Imieniny: Anety, Aleksego, Julietty
Czarny Dunajec
Rain
20°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 93 %
Rain
20°
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 89 %
Rain
24°
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
22°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
26°
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 75 %
Rain
23°
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
10.07.2024, 09:33 | czytano: 3838

Związek Podhalan przeciwko aborcji i zdejmowaniu krzyża. "Łamane są sumienia matek i ojców"

Związek Podhalan przyjął stanowisko w sprawie obrony życia ludzkiego i wolności religijnej. Podpisało się pod nim kilkudziesięciu prezesów oddziałów związku i Prezydium Zarządu Głównego ZP.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Robert Miśkowiec
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Robert Miśkowiec
W opublikowanym dokumencie Związek Podhalan "kategorycznie sprzeciwia się naruszaniu godności każdej istoty w każdej fazie rozwoju - od poczęcia do naturalnej śmierci".

"Jesteśmy świadkami narastającej presji na zmiany prawne ochrony ludzkiego życia w kierunku legalizacji zabijania dziecka w łonie matki. Bez zmiany ustaw na szpitale niewykonujące aborcji nakładane są wielusettysięczne kary finansowe. Łamane są sumienia matek i ojców, lekarzy, położnych i pielęgniarek. Jest to bardzo niepokojące i niezwykle groźne dla przyszłości i moralnej kondycji naszej Ojczyzny" - podkreśla góralska organizacja.

"Miejcie odwagę nie być biernymi!" - apeluje Związek Podhalan do posłów i senatorów.

Związek wyraża również "brak jakiejkolwiek akceptacji dla działań, których efektem jest zdejmowanie krzyża ze ścian szkół, przedszkoli i instytucji państwowych oraz sukcesywne wycofywanie nauki religii z programów nauczania".

Organizacja zwraca uwagę na fakt, że Konstytucja RP zapewnia każdemu wolność sumienia i religii oraz pozwala na prezentowanie swoich przekonań i symboli religijnych w przestrzeni publicznej.

"Także w orzecznictwie polskich sądów jednoznacznie wskazuje się, że publiczna ekspozycja symboli religijnych nie stanowi naruszenia dóbr osobistych osób niebędących wyznawcami określonej religii ani nie może nikogo dyskryminować" - uzasadnia ZP.

Związek wezwał również inne organizacje regionalne czy społeczne do jasnego zajęcia stanowiska w tych sprawach.

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
1
Grażyna Mikołajska18:19, 11 lipca 2024
Do @@@ Nikt nie może likwidować, musiałby się rozwiązać, ale byłoby szkoda, bo mamy naprawdę piękny folklor, tradycję i należy to podtrzymywać, rozwijać, przekazywać młodym- nie podoba mi się tylko politykowanie w takim Związku. Niech ta organizacja zajmie się tym co potrafi robić najlepiej, do czego jest powołana i wszyscy będą zadowoleni
0
Ruska łonuca15:26, 11 lipca 2024
Jakiś duży wał się szykuje bo wtedy temat wraca jęk bumerang
1
@@@13:08, 11 lipca 2024
Do@Grazyna Mikołajska w 100%się z panią zgadzam ?. Zlikwidować w cholerę ten cały Związek to przestaną bredzić fanatycy moralności ludzkiej oderwani od rzeczywistości.
24
Iza10:29, 11 lipca 2024
Państwo polskie ukonstytuowało się na gruncie cywilizacji chrześcijańskiej,w której głównym znakiem wiary jest krzyż i religia katolicka oraz związane z tym wyznawane wartości. Tak było również w większości krajów europejskich. Dzisiaj widać już dobrze czym grozi odrzucenie wiary i krzyża i sprowadzenie ich do "kruchty". Kiedy już większość państw będzie z musu wyznawać islam, bo będą w nich zainstalowane rządy muzułmańskie, jak ręką odjął znikną wszelkie dywagacje na poruszane tutaj tematy.Aborcja zakazana, homoseksualizm karany śmiercią, modlitwy nakazane,posiadanie dużej ilości dzieci również. Ciekawe czy wtedy też wszyscy będą mądrzy i tak ochoczo będą walczyć w imię świeckiego państwa.
0
obserwator II10:28, 11 lipca 2024
zdelegalizować ten stwór natychmiast
0
szacunek !07:20, 11 lipca 2024
BRAWO!!!!! Mikołajska i tak trzymaj jechać po tych ***!!! Jędraszewski walczył z krzyżem w ręku i co to dało? Teraz z kolei prezes ZP zaczyna walkę z różańcem w ręku i co to ma być? Będzie tylko większy podział w społeczeństwie czy o to chodzi? Jak prezesem ZP. został wybrany *** ze Spisza to miałem pewność że jaja będą na bank! Świetny wpis p. Grażyno i na czasie obrazujący hipokryzje tych ludzi!!!!
8
Wyborca06:05, 11 lipca 2024
Prawdziwym obrońcą wiary jest Grzegorz Braun. Każde swoje wystąpienie zaczyna od słów Szczęść Boże, a i potrafił w polskim sejmie ugasić pewną świecę. Na marginesie nie wiedziałem, że w polskim sejmie czcimy zwyczaje innych narodów. A gdzie wtedy byli posłowie i senatorowie z Podhala? Jeden senator nawet honorowym prezesem ZP jest.
4
ol22:24, 10 lipca 2024
Górale uważajcie,bo turyści z warsiawy do Was nie przyjadą.Teraz mamy inną władzę,więc trzeba wiedzieć co się mówi.
4
Sdsss22:04, 10 lipca 2024
Odezwało się średniowiecze - związek podhalan, dla ludzi świeckich jesteście kolejną bandą religijnych fanatyków, wasz upadek będzie zbawieniem dla podhala.
11
Grażyna Mikołajska22:04, 10 lipca 2024
Panowie zajmijcie się swoim interesem,a od kobiet wara !! Słyszeliście o wadach letalnych płodu? Słyszeliście o dzieciach rodzcąch się bez nóg, rąk, same ludzkie kadłuby, o dzieciach z okiem cyklopa, z bezmózgowiem, bezczaszkowiem? Rodzą się i po kilku godzinach umierają w cierpieniu .Nie słyszeliście? To poczytajcie, herosi z Bożej łaski !! Jak Wam małoletnią córkę zgwałci jakiś psychol- to inaczej będziecie piać cwaniacy. Są ciąże- które są zagrożeniem życia kobiety i dziecka.A co wy sobie wyobrażacie, że kobiety tak łatwo, tak lekko, tak z kaprysu usuwają ciążę? Kobieta ma prawo decydować o własnym ciele, nie jakiś ksiądz i byle dupek . Ona i lekarz i nikt inny. Miejcie odwagę nie być biernymi górale z ZP, bo gdzie byliście jak Zakopane przez 13 lat nie mogło przegłosować ustawy antyprzemocowej? Godziliście się na bicie kobiet i ich poniewieranie, bo co? Bo góral to pan i władca? Gdzie byliście, jak trzeba było stanąć w obronie maltretowanych żon, matek, córek? Religia to nie przedmiot- to kwestia wiary i powinna wrócić do salek katechetycznych przy Kościołach- jak dawniej.Polska jest państwem świeckim, nie kościelnym. Poczytajcie co mówi Konstytucja na ten temat i teraz was zacytuję "Organizacja zwraca uwagę na fakt, że Konstytucja RP zapewnia każdemu wolność sumienia i religii oraz pozwala na prezentowanie swoich przekonań i symboli religijnych w przestrzeni publicznej. " _ KONSTYTUCJA ZAPEWNIA KAŻDEMU WOLNOŚĆ SUMIENIA- skoro zapewnia to wara od sumień matek, wara od religii jaką chcą czy nie chcą wyznawać. W Polsce zyje ok. 7.5 tys. Polaków wyznających buddyzm. Ok. 25 tys, Żydów i kilka tys. obywateli Polski innych wyznań- skoro wszyscy mają równe prawa , to dlaczego w Sejmie, w szkołach, w urzędach nie może wisieć obok krzyża np. gwiazda Dawida ? Oczywiście jest ich zdecydowana mniejszość,ale jak każdy równy , to dlaczego nie mieliby miec prawa do wieszania swoich symboli? Nie zawłaszczajcie sobie wszystkiego "prawdziwi Polacy, prawdziwi patrioci" Nie grajcie wiarą, religią, sumieniem. Skupcie się na swoich rodzinach i własnym sumieniu
2
kawa21:03, 10 lipca 2024
Panie Morawa, a co reakcja ZP na aborcję ma wspólnego z uczciwością? Bo nie rozumiem ...
17
Bialcon19:52, 10 lipca 2024
Najpierw niech wyklucza ze swoich szeregów uczestniczki marszów kobiet a później krzyczą. W Białce mają taką co ja promują, do powiatu ja pchali ale na szczęście ludzie madrzejsi
4
fdf17:10, 10 lipca 2024
Ale o co chodzi? Przecież aborcja jest nielegalna, a to nad czym pracują to u władzy, to usuwanie ciąży w restrykcyjnie uzasadnionych przypadkach. A z resztą, nikt nikogo nie zmusza do usuwania ciąży. Jak ktoś w tych restrykcyjnych przypadkach chce urodzić dziecko, to przecież będzie mógł.
A z tymi krzyżami to też nie jest problem. Przecież nie chcą zdejmować krzyży z kościołów czy prywatnych mieszkań. Każdy może sobie wywiesić u siebie tyle krzyży ile chce i jakie chce. A w urzędach nie będzie tylko orzeł polski.
41
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN15:58, 10 lipca 2024
Jest to normalna reakcja ludzi uczciwych-brawo
3
cba14:31, 10 lipca 2024
Fajnie jest mówić innym "NIE", ale SAMEMU nie przestrzega się DEKALOGU!
1
broń obosieczna14:18, 10 lipca 2024
"Także w orzecznictwie polskich sądów jednoznacznie wskazuje się, że publiczna ekspozycja symboli religijnych nie stanowi naruszenia dóbr osobistych osób niebędących wyznawcami określonej religii ani nie może nikogo dyskryminować" - uzasadnia ZP.

To czekamy kiedy związek wchodzących w tyłek dla osobistej korzyści wywiesi u siebie symbole religijne Muzułmanów, Żydów, Buddystów i innych wyznań i religii. Mogą zacząć od prawosławia gdyż to najbliżej nas i przedstawiciele tej religii mają więcej praw w Polsce niż obywatele polscy - praktykujący katolicy.
11
Osiol13:46, 10 lipca 2024
W Gdańsku za komuny urodził się 40to milionowy obywatel(tak polska liczyła 40mln) teraz to info wymazano i przyrost obywateli zakończył się, od 89r z upadkiem komuny teraz tylko spada
(naiwni zdepopuluowuja się sami)
No cóż jak araby docisna to pewna nacja będzie miała piękny zielony kraj by się przesiedlic .
7
Do Remember13:34, 10 lipca 2024
Wiarą ,modlitwą nie pojesz ani się nie uzdrowisz Tereska z Kalkuty leczyła modlitwa i różańcem ale jak sama zachorowała to leczyli ją w najlepszych klinikach To samo dotyczy wszystkich którzy nosili albo noszą sutanny
5
Ja13:27, 10 lipca 2024
Moja teściowa zasuwała na nogach do Ludzmierza z Ostrowska w obronie krzyża a o wnuki i syna niedbała takie to obrończynie krzyża. Jak zaproponowałam jej żeby na chałupie namalowała krzyż wielkości domu to nie chciała
0
Aa13:24, 10 lipca 2024
Do remember
To jest przykład że nie samym chlebem żyje człowiek trzeba też coś do chleba :)
5
sawuarek i wiwarek13:24, 10 lipca 2024
Aborcja jest prawnie w Polsce zabroniona, więc w czym problem? Natomiast co do krzyży to jest pewien, potencjalnie dość duży, problem, ponieważ Polska jest państwem tolerancyjnym religijnie (nigdzie w Konstytucji nie jest napisane że wiara katolicka ma być na pierwszym miejscu, wszystkie religie są równoprawne) i chciałbym zobaczyć miny tych wszystkich obrońców symbolu który i tak wcale nie jest póki co zagrożony, gdy np. rodzic ucznia z obcego nam kulturowego kraju zażąda wywieszenia np. półksiężyca obok naszego symbolu religijnego centralnym miejscu klasy w szkole, albo np. przybyły do Polski wskutek kryzysu migracyjnego pracownik jakiejś placówki państwowej nagle zażąda na ścianie w swoim pomieszczeniu służbowym np. krzyża o ośmiu końcach, itp.
7
Jacek13:17, 10 lipca 2024
To znaczy że ZP jest za zabijaniem kobiet które umierają przed porodem z obumarłym płodem
Albo jest zmuszana do urodzenia dziecka z gwałtu Itd
5
Remember12:33, 10 lipca 2024
A czemu nie bronili wiary w covidzie? Do kościoła mogło wejść 5 osób a do biedry 50.
8
Ewka12:30, 10 lipca 2024
W jaki sposob ktoś zmusza ich żony i matki do aborcji albo zdejmowania krzyży? I chciałabym wiedzieć jakiej pomocy czlonkowie związku udzielają dzieciom w zakładach opieki, szczególnie tym najbardziej chorym? Czy tylko ględzą nad poczętym.
8
MiKi12:26, 10 lipca 2024
W opublikowanym dokumencie Związek Podhalan "kategorycznie sprzeciwia się naruszaniu godności każdej istoty w każdej fazie rozwoju - od poczęcia do naturalnej śmierci".

Cudownie! w końcu Związek Podhalan upomniał się o poszanowanie godności także osób LGBTQ+ ! To przełomowy moment! :*
7
Konik garbusek11:45, 10 lipca 2024
Obudzili się "śpiący rycerze".
36
no p11:43, 10 lipca 2024
to teraz sie obudzili.zapraszanie tuska i ko do lopusznej, na rynek w nowym targu,do zakopanego,tolerowanie szkalowania jp 2i ksieży i nas polakow.proszę zamiescić moj komentarz.
9
Kristobald11:41, 10 lipca 2024
Ubierzcie się w swoje stroje, pośpiewajcie, idźcie do Kościoła, napijcie się wódki i na tym zakończcie. A jesli juz chcecie naprawiać swiat zacznijcie od siebie. Usuńcie złodziei, rozwodników, przemocowców, pijaków .Taka organizacja będąca przez ostatnie lata przybudówką Pisu nigdy nie będzie kształtowała mojego sumienia.
6
Jac11:33, 10 lipca 2024
Nie chcesz, to nie dokonuj aborcji. A w sprawie krzyża, czy przzedsiebiorcy podhalańscy tak ochoczo teraz przyjmujący Arabaów na kwatery, zechcą ku ich satysfakcji zawiesic na scianach ich emblematy religijne? Nie obecność emblematu świadczy czy jestes religijny ale Twoje codzienne postepowanie, nie było ich za komuny a wiara była, wiec po co ten rwetes?
8
Klikuszowa11:30, 10 lipca 2024
Związek podhalan walczy w obronie życia ludzkiego, gdy tymczasem ważna członkini tego zgrupowania zagraża życiu starszej kobiety a druga, równie ważna rangą członkinki znieważa publicznie i ubliża Bogu ducha winnej kobiecie. Nie rozśmieszajcie mnie proszę jak to członkowie związku walczą w naszej i ludzkiej sprawie, bo mi się żygać chce od tej waszej ,,waleczności,,
11
Gulasz Juliusz Zeżarł10:57, 10 lipca 2024
Kobiety i mężczyźni w wieku mocno po-reprodukcyjnym, ręka w rękę z chłopakami w celibacie, usiłują układać świat młodym kobietom, które zajdą w ciążę.
A nie ma potrzeby, bo przecież w tym naszym kraju katolickim nad wyraz, przecież żadna katoliczka aborcji by się nie poddała.
10
GT10:56, 10 lipca 2024
Jaki macie katolicy problem , przcież katolickie kobiety nie będą wykonywać aborcji , bo to ciężki grzech i populacja będzie rosła, a że lewaczki będą robić aborcję to ich problem bo za kilka lat zniknie populacja lewactwa. A krzyże to powinny wisieć w kościołach , albo w katolickich domach, a od instytucji publicznych wara /.../
3
beka ze Związku PiShalan10:55, 10 lipca 2024
Oh no! Anyway?
10
ciekawe ?10:54, 10 lipca 2024
O ho..... i się zaczęło ZP będzie walczył z różańcem w ręku jak ma żyć i postępować obywatel tego kraju! Kto dał im takie prawo? Ciekawa ta demokracja jedni chcą świeckiej szkoły drudzy szkoły kleru! Znowu będzie słynna Małopolska? Ciąg dalszy tego cyrku?
9
Cyc Malina10:47, 10 lipca 2024
"Związek wyraża również "brak jakiejkolwiek akceptacji dla działań, których efektem jest zdejmowanie krzyża ze ścian szkół, przedszkoli i instytucji państwowych oraz sukcesywne wycofywanie nauki religii z programów nauczania"."

Program nauczania ma obejmować j. Polski, matematykę, historię itd. religia ma być wyborem a nie przymusem i temu powinna być przeprowadzana najlepiej przy kościołach w salkach katechetycznych tak jak dawniej i nie powinna być wliczana do średniej oceny.

"Organizacja zwraca uwagę na fakt, że Konstytucja RP zapewnia każdemu wolność sumienia i religii oraz pozwala na prezentowanie swoich przekonań i symboli religijnych w przestrzeni publicznej."

Przecież nie zabraniają i jak ktoś chce to może się cały obwiesić krzyżami, cały samochód może sobie okleić/wymalować w symbole religijne, nawet dom sobie w kształcie kościoła czy tam bazyliki wybudować może. Chodzi o to aby w placówkach i budynkach państwowych nie było symboli religijnych (mam nadzieje że to się tyczy wszystkich religii), u siebie wywieszaj co chcesz ale obiekty państwowe mają być wolne od symboliki religijnej.
14
ZSK10:40, 10 lipca 2024
Fałszywi Górale. Usta pełne frazesów, a rzeczywistość porażająca. To dopiero "święci".
21
A. T.10:38, 10 lipca 2024
Tak zwany,rząd światowy - małymi kroczkami za pomocą wiernych sług robi wszystko, żeby kraje narodowe zniszczyć na wszystkie sposoby
10
zpodhalanskiej10:33, 10 lipca 2024
oni sie nie przjmuja ze polawa ich dzieci zostala wygnana na zachod sluzyc anglosasom albo germanom i ze zciagaja na miejsca ich dzieci ludzi z afryki i azji , to jest dla nich nie wazne wazny jest krzyz symbol okupanta watykanskiego
17
Rafael10:20, 10 lipca 2024
Niech kazda kobieta ma prawo do decydowania o swoim zyciu i ciele ..a krzyz jest symbolem religijnym i powinien wisiec w domach wierzacych w kosciolach w salkach z kosciolem zwiazanych a nie w przestrzeni publicznej...dlaczego ma wisiec w urzedach szkolach jezeli godlo polskie nie wisi w kosciolach? KK to niejako teren Watykanu czyli innego panstwa.
9
Ehh10:17, 10 lipca 2024
Jak jakiś uchodźca zgwałci kobietę z rodziny związku Podhalan to się im zmieni zdanie
18
Mieszkaniec10:17, 10 lipca 2024
Napisać ciemnogród to tak jakby nic nie napisać
22
Wątpiący10:15, 10 lipca 2024
Katolicy...obłudnicy!!!Pilnuj siebie będziesz w niebie!!!
11
Skinheads 6910:13, 10 lipca 2024
Kto to sa ci ze związku by zabierali glos w nieswojej sprawie?
58
maciej10:11, 10 lipca 2024
Morderstwo jest zawsze morderstwem. Nie bójmy się nazywać rzeczy i zjawisk po imieniu.
8
Zagadka09:49, 10 lipca 2024
Depopulacja trwa zgony przed(wiadomo czym)poniżej 400tys obecnie ostatnie lata powyżej 600tys i co ano nic cisza w temacie a to tylko polska
85
Wnerwiony09:36, 10 lipca 2024
Bardzo dobrze.Popieram w 100%
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas