Program „Aktywny Samorząd” realizowany na rzecz osób niepełnosprawnych (art. sponsorowany) - podhale24.pl
Niedziela, 15 września
Imieniny: Albina, Nikodema, Marii
Szczawnica
Clouds
11°
Wiatr: 7.74 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 30 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
16°
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
14°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 86 %
06.08.2024, 09:23 | czytano: 2093

Program „Aktywny Samorząd” realizowany na rzecz osób niepełnosprawnych (art. sponsorowany)

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu informuje, że Powiat Nowotarski realizuje program „Aktywny Samorząd” finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Celem głównym Programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.

Program realizowany jest w edycjach rocznych. Zgodnie z przyjętym przez PFRON dokumentem pn. Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu „Aktywny Samorząd” w 2024 roku realizowane są następujące formy wsparcia:

Moduł I – likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, w tym:

Obszar A – likwidacja bariery transportowej:


Zadanie 1: pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu - adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia), z dysfunkcją narządu ruchu, w wieku do 18 lat lub w wieku aktywności zawodowej lub zatrudnionych.
Częstotliwość udzielania pomocy A-1 – ponowna pomoc może być udzielona po upływie trzech lat, licząc od początku roku następującego po roku, w którym udzielono pomocy.

Zadanie 2: pomoc w uzyskaniu prawa jazdy - adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu, w wieku aktywności zawodowej.

Częstotliwość udzielania pomocy A-2 – ponowna pomoc może być udzielona po upływie trzech lat, licząc od początku roku następującego po roku, w którym udzielono pomocy.

Zadanie 3: pomoc w uzyskaniu prawa jazdy - adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego, w wieku aktywności zawodowej.

Częstotliwość udzielania pomocy A-3 – ponowna pomoc może być udzielona po upływie trzech lat, licząc od początku roku następującego po roku, w którym udzielono pomocy.

Zadanie 4: pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu - adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu, w wieku aktywności zawodowej lub zatrudnionych.

Częstotliwość udzielania pomocy A-4 – ponowna pomoc może być udzielona po upływie trzech lat, licząc od początku roku następującego po roku, w którym udzielono pomocy.

Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:

Zadanie 1: pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania - adresowana do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia), z dysfunkcją narządu wzroku lub dysfunkcją obu kończyn górnych, w wieku do 18 lat lub w wieku aktywności zawodowej lub zatrudnionych.

Częstotliwość udzielania pomocy B-1 – ponowna pomoc może być udzielona po upływie pięciu lat, licząc od początku roku następującego po roku, w którym udzielono pomocy.

Zadanie 2 – dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania – adresowana do osób, które uzyskały pomoc w ramach Obszaru B.

Częstotliwość udzielania pomocy B-2 – ponowna pomoc może być udzielona po upływie pięciu lat, licząc od roku następującego po roku, w którym udzielono pomocy.

Zadanie 3: pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania - adresowana do osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku, w wieku aktywności zawodowej lub zatrudnionych.

Częstotliwość udzielania pomocy B-3 - ponowna pomoc może być udzielona po upływie pięciu lat, licząc od roku następującego po roku, w którym udzielono pomocy.

Zadanie 4: pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania - adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia), z dysfunkcją narządu słuchu i trudnościami w komunikowaniu się za pomocą mowy, w wieku do 18 lat lub w wieku aktywności zawodowej lub zatrudnionych.

Częstotliwość udzielania pomocy B-4 – ponowna pomoc może być udzielona po upływie pięciu lat, licząc od początku roku następującego po roku, w którym udzielono dofinansowania.

Zadanie 5: pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego zakupionego w ramach programu - adresowana do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia), które uzyskały pomoc w Zadaniu 1, 3 lub 4 Obszaru B.

Częstotliwość udzielania pomocy B-5 – ponowna pomoc może być udzielona po zakończeniu okresu gwarancji na przedmiot/usługę wcześniej dofinansowaną (jeden raz w roku kalendarzowym).

Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się:

Zadanie 1: pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym - adresowana do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia), w wieku do 18 lat lub w wieku aktywności zawodowej lub zatrudnionych, z dysfunkcją uniemożliwiającą samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym, zatrudnionych lub uczących się lub z potwierdzonymi przez eksperta PFRON rokowaniami uzyskania zdolności do pracy albo do podjęcia nauki w wyniku wsparcia udzielonego w programie (przy czym zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne na wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym potwierdzone przez NFZ może być traktowane przez realizatora jako pozytywna opinia eksperta PFRON).

Częstotliwość udzielania pomocy C-1 – ponowna pomoc może być udzielona po upływie trzech lat, licząc od początku roku następującego po roku, w którym udzielono dofinansowania.

Zadanie 2: pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym - adresowana do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia).

Częstotliwość udzielania pomocy C-2 – ponowna pomoc może być udzielona po zakończeniu okresu gwarancji na przedmiot/usługę wcześniej dofinansowaną (jeden raz w roku kalendarzowym).

Zadanie 3: pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości - adresowana 
do osób ze stopniem niepełnosprawności, w wieku aktywności zawodowej lub zatrudnionych, z potwierdzoną przez eksperta PFRON stabilnością procesu chorobowego oraz rokowaniami uzyskania zdolności do pracy w wyniku wsparcia udzielonego w programie.

Częstotliwość udzielania pomocy C-3 – ponowna pomoc może być udzielona po upływie trzech lat, licząc od początku roku następującego po roku, w którym udzielono dofinansowania.

Zadanie 4: pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne (co najmniej na III poziomie jakości) - adresowana do osób ze stopniem niepełnosprawności, w wieku aktywności zawodowej lub zatrudnionych, z potwierdzoną przez eksperta PFRON stabilnością procesu chorobowego oraz rokowaniami uzyskania zdolności do pracy w wyniku wsparcia udzielonego w programie.

Częstotliwość udzielania pomocy C-4 – ponowna pomoc może być udzielona po zakończeniu okresu gwarancji na przedmiot/usługę wcześniej dofinansowaną (jeden raz w roku kalendarzowym).

Zadanie 5: pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego - adresowana do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia), w wieku do 18 lat lub w wieku aktywności zawodowej lub zatrudnionych, z dysfunkcją narządu ruchu powodującą problemy w samodzielnym przemieszczaniu się i posiadających zgodę lekarza specjalisty na użytkowanie skutera o napędzie elektrycznym lub wózka ręcznego z oprzyrządowaniem elektrycznym.

Częstotliwość udzielania pomocy C-5 – ponowna pomoc może być udzielona po upływie trzech lat, licząc od początku roku następującego po roku, w którym udzielono dofinansowania.

Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką) - adresowana do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w wieku aktywności zawodowej, którzy są przedstawicielem ustawowym lub opiekunem prawnym dziecka.

Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym - adresowana do osób ze znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności, pobierających naukę:
- w szkole policealnej,
- w kolegium,
- w szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktorskie albo doktoranckie, prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym/dziennym lub niestacjonarnym/wieczorowym/zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem internetu),
- a także do osób, które otworzyły przewód doktorski poza studiami doktoranckimi.

Nabór wniosków
Wnioski należy składać w następujących terminach:
Moduł I: do dnia 31 sierpnia 2024 r.

Moduł II: od 1 września 2024 r. do 10 października 2024 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2024/2025).


W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość przywrócenia terminu złożenia wniosku.

Zachęcamy osoby niepełnosprawne zainteresowanie skorzystaniem z proponowanego wsparcia do składania wniosków elektronicznie za pośrednictwem platformy SOW (System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON) - bez wychodzenia z domu, bez kolejek i bez barier. System SOW wyposażony jest w kreatora ułatwiającego aplikowanie o środki, infolinię oraz inne formy pomocy w zakresie złożenia wniosku.

Wnioski mogą być składane również w formie papierowej. W takim przypadku należy wysłać je pocztą lub dostarczyć osobiście do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu al. Tysiąclecia 35, 34-400 Nowy Targ.

Dokumenty dotyczące programu „Aktywny samorząd” dostępne są na stronie internetowej www.pfron.org.pl

Szczegółowych informacji udzielają również pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu pod numerami telefonów: 18 262 37 53, 18 266 42 07, wewn. 06.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas