Zespół Szkół Specjalnych przy szpitalu w Zakopanem zostanie zlikwidowany - podhale24.pl
Rabka Zdrój
Clear
9°C
Clear
10°C
Clear
12°C
Clear
13°C
Clear
11°C
Clear
9°C
Kartka z kalendarza
27.05.2025, 18:20 | czytano: 826

Zespół Szkół Specjalnych przy szpitalu w Zakopanem zostanie zlikwidowany

Od 31 sierpnia 2025 roku zakończą działalność Szkoła Podstawowa Specjalna i Liceum Ogólnokształcące Specjalne w Zakopanem. Powodem decyzji jest brak uczniów.

Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego. Zdj. UMWM
Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego. Zdj. UMWM
Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął projekt uchwały o likwidacji Zespołu Szkół Specjalnych działającego przy Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem. W jego skład wchodziły Szkoła Podstawowa Specjalna i Liceum Ogólnokształcące Specjalne.

Zgodnie z uchwałą, obie szkoły przestaną funkcjonować z dniem 31 sierpnia 2025 roku. Powodem ich zamknięcia jest bardzo niska liczba uczniów. W roku szkolnym 2021/2022 naukę pobierało tam 17 dzieci, w kolejnych latach liczba ta spadła do 6, a obecnie uczęszcza jedynie 2 uczniów.

Na sytuację wpływ mają zmiany w organizacji leczenia w szpitalu, gdzie coraz rzadziej przebywają dzieci wymagające dłuższej hospitalizacji. Nowoczesne metody medyczne skróciły czas pobytu na oddziałach, przez co szkoły przy szpitalu straciły rację bytu.

Dyrekcja szpitala zadeklarowała rezygnację z przyjmowania dzieci w wieku szkolnym na pobyty dłuższe niż 9 dni. Zgodnie z przepisami, tylko w takich przypadkach szkoła ma obowiązek organizowania zajęć edukacyjnych.

Decyzja o likwidacji została wcześniej pozytywnie zaopiniowana przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Poinformowani zostali także rodzice uczniów i związki zawodowe.

Dokumentacja szkół zostanie przekazana Zespołowi Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem, który przejmie również mienie tych placówek. Dokumenty dotyczące przebiegu nauczania trafią do Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Należności i zobowiązania szkół przejmie Województwo Małopolskie. Szczegóły dotyczące likwidacji określi osobna uchwała Zarządu Województwa Małopolskiego.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
2
Obiektywny19:38, 27 maja 2025
Nie mamy już dzieci z niepełnosprawnościami umysłowymi.Wszystkie są zdolne i uzdolnione.Wszystkie mają tylko prawa i zero obowiazkow.Bo im się wszystko należy.Szkola specjalna to relikt dawnego PRL-owskiego systemu.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
31
05.2025
Nie przegap!
01
06.2025
Nie przegap!
31
05.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
maj
27
Wtorek
Imieniny:Jana, Juliusza, Radowita
Kliknij po więcej