Słowacki TANAP ratuje śnięte raki (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 15 stycznia
Imieniny: Domosława, Makarego, Dąbrówki
Nowy Targ
Snow
-1°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
-0°
Wiatr: 2.592 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
Wiatr: 3.348 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
-0°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
-1°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
36 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
02.08.2024, 17:17 | czytano: 3505

Słowacki TANAP ratuje śnięte raki (zdjęcia)

"Wczoraj do administracji TANAP wpłynęło zawiadomienie o rakach w potoku w Tatrzańskiej Łomnicy. Raki nie wykazywały prawie żadnych oznak życia, a na jednym odcinku strumienia była ich duża liczba" - poinformował w mediach społecznościowych słowacki odpowiednik Tatrzańskiego Parku Narodowego.

zdj. TANAP.sk
zdj. TANAP.sk
Przyrodnicy udali się na miejsce i przystąpili do zbierania raków. W ciągu godziny na odcinku 200 metrów zebrano ok. 500 raków. Kilka z nich faktycznie zdechło, a pozostałe zostały zebrane i przeniesione do pobliskich potoków.

- Przyczyna tej rzadkiej sytuacji nie jest jeszcze znana. Sprawę przejęła policja środowiskowa i słowacka inspekcja środowiska - informuje TANAP.

Dziś po południu przyrodnicy dodali, iż przeniesione skorupiaki "zaczęły się ruszać i ogólnie są w lepszym stanie. Ale to jeszcze nie to. Natura poradzi sobie sama, w tym przypadku z naszą pomocą. Trzymajcie kciuki!"

Na Słowacji chronione są wszystkie rodzaje raków, są one wyznacznikiem środowiska czystej wody.

opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
(*)09:00, 4 sierpnia 2024
W Kotlinie Nowotarskiej raki bezpowrotnie wyginęły w latach 80 tych. A było ich sporo w Dunajcu oraz w potoku Czerwonka. Kierunek rozwoju na turystykę, a zanieczyszczone powietrze i woda, gleba bardziej niż gdzie indziej. Niewydolne oczyszczalnie. Niekontrolowane zrzuty ścieków również z chromem. Wycinane bez opamiętania lasy w Gorcach pod kolejne inwestycje turystyczne. Przekształcane potoki górskie, gdzie jeszcze żyje pstrąg potokowy. Jak długo jeszcze?
0
różnice cywilizacyjne12:40, 3 sierpnia 2024
"Na Słowacji chronione są wszystkie rodzaje raków, są one wyznacznikiem środowiska czystej wody."

Czyżby Polacy zaparkowali nieopodal kamperem i spuścili co nieco...?
Dla porównania po polskiej stronie Tatr TPN wywiesił przy górskim potoku karteczkę że woda nie nadaje się do picia. Oczywiście nie z własnej inicjatywy tylko na prośbę sanepidu. TPN nigdy nie przyznałby się że oczyszczalnia przy schronisku na Hali Gąsienicowej jest tylko na pokaz i nic nie oczyszcza tylko zrzuca ścieki do górskiego potoka.

Za radioalex.com.pl
"To sanepid poinformował władze parku o tym, że w wodzie znajduje się bakteria koli. Badania zostały wykonane po tym, jak do lekarzy zaczęli zgłaszać się turyści z zatruciem po wypiciu wody z tego miejsca ? powiedział radiu Alex Szymon Ziobrowski dyrektor TPN."
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas