Siła Korzeni - wręczenie nagród i koncert (duża galeria) - podhale24.pl
Niedziela, 22 grudnia
Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
Jabłonka
Clouds
-1°
Wiatr: 12.636 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
-0°
Wiatr: 13.572 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-0°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 9.144 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
-3°
Wiatr: 12.384 km/h Wilgotność: 87 %
Snow
-2°
Wiatr: 13.536 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
82 %
Nowy Targ
90 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 41 | 82 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 45 | 90 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
22.08.2024, 20:05 | czytano: 1614

Siła Korzeni - wręczenie nagród i koncert (duża galeria)

Nagrody otrzymali Michał Gąsienica Szostak, Jan Karpiel Bułecka, Bogumiła i Andrzej Dańko, Joanna i Wojciech Łackowie. W koncercie wystąpił zespół „Hamernik” z Krakowa oraz Rodzinna Karola Simka z Suchej Góry na Słowacji, a także muzyka ze Zdziaru.

fot. Marcin Szkodziński
fot. Marcin Szkodziński
Wyjątkowym wydarzeniem festiwalu jest koncert „Siła Korzeni”, który od czterech lat hołduje regionalnym tradycjom Podhala. Z koncertem nierozerwalnie łączy się nagroda o tej samej nazwie, która przyznawana jest przez Burmistrza Miasta Zakopane i dedykowana tym, którzy kultywują i promują dziedzictwo kulturowe Podhala. Na ten fakt zwraca szczególną uwagę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stąd obecność na Festiwalu Pani Doroty Ząbkowskiej.

Laureatami „Siły Korzeni” w 2024 roku zostali:

Michał Gąsienica Szostak, artysta rzeźbiarz, malarz, medalier wywodzący się ze znanej zakopiańskiej rodziny snycerzy, artystów, malarzy i rzeźbiarzy, autor projektu obecnego herbu Zakopanego Jan Karpiel Bułecka, muzyk, tancerz, gawędziarz, animator i popularyzator folkloru góralskiego, architekt - orędownik zachowania i kontynuacji regionalnego stylu podhalańskiego, inicjator i współorganizator takich imprez muzycznych jak “Muzykanckie Zaduski”;, “Dudaskie Ostatki”; czy “Muzyka łuku Karpat”.

Bogumiła i Andrzej Dańko o wielkim umiłowaniu dziedzictwa i swoich korzeni. Pani Bogumiła jest hafciarką, a pan Andrzej wykonuje ubrania cenione wśród mieszkańców Podhala przede wszystkim za oryginalność wzorów i doskonały krój. Wraz z dziadkiem Florianem Walkoszem i synem Antonim tworzą rodzinną muzykę góralską, którą mieliśmy okazję posłuchać podczas pierwszego koncertu „Siła Korzeni” na scenie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w roku 2021.

Joanna i Wojciech Łackowie są niezwykłym, twórczym małżeństwem, mocno przywiązanym do tradycyjnej kultury Podhala. Pani Joanna komponuje własne podhalańskie wzory, a pan Wojciech tworzy murale, rysunki, akwarele, obrazy na szkle i olejne na płótnie, nieobce mu są też ceramika, rzeźba w kamieniu, witraż czy odlewy w brązie. Jest ponadto wieloletnim projektantem i wykonawcą ciupag będących nagrodami głównymi Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Nagrodę i spinki góralskie autorstwa Janusza Koniecznego wręczali na scenie burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz, zastępca burmistrza Iwona Grzebyk-Dulak i przewodniczący Komisji Kultury Jerzy Jędrysiak. Burmistrz gratulując laureatom podkreślał ich wyjątkowość ze szczególnym uwzględnieniem wyróżnionych w tym roku po raz pierwszy rodzin
góralskich z najmłodszym uczestnikiem koncertu Antosiem Dańko, któremu od najmłodszych lat wpajana jest miłość do Skalnego Podhala i jego wartości.

Po wręczeniu nagród rozpoczął się koncert „Muzyki Karpat”, podczas którego również nie zabrakło wzruszeń, a to za sprawą jubileuszu 45-lecia istnienia Zespołu Góralskiego „Hamernik” założonego w 1979 r. przez Annę i Kazimierza Lassaków, działającego pod patronatem Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. Zespół „Hamernik” został nagrodzony nie tylko gromkimi brawami, ale też jubileuszową nagrodą wręczoną przez burmistrza Zakopanego Łukasza Filipowicza, zastępcę burmistrza Iwonę Grzebyk-Dulak i naczelnik Wydziału Kultury Joannę Staszak.

Następnie na scenie zameldowała się Muzyka Rodzinna Karola Simka z Suchej Góry na Słowacji, a także muzyka ze Zdziaru. Ostatnim akcentem przedostatniego dnia 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich było spotkanie na wspólnej scenie Festiwalowej Rodziny, czyli dawnych i obecnych konferansjerów i dyrektorów Festiwalu, których połączyły trudy i radości organizacji kolejnych edycji tego największego święta pod Giewontem. Jak pokazała wspólna zabawa, śpiew i taniec na festiwalowej scenie i daleko poza nią nasz Festiwal wzbudza tylko dobre emocje i niech trwa wiecznie!

oprac. e/r
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
widz12:38, 23 sierpnia 2024
sami sobie nagrody dali jak zwykle .......... a za co joaska dostałą ta nagrode bo Wojtek to moge zrozumiec ale ona ????
0
Hmm05:58, 23 sierpnia 2024
No to sie poparadzili i ponagradzali. Siyła korzyni jest.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
31
12.2024
Nie przegap!
27
12.2024
Nie przegap!
06
01.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas