Karpaty które łączą - podhale24.pl
Wtorek, 15 października
Imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana
Rabka Zdrój
Rain
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 96 %
Rain
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 96 %
Rain
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 96 %
Rain
Wiatr: 2.52 km/h Wilgotność: 92 %
Rain
Wiatr: 2.376 km/h Wilgotność: 95 %
29.09.2024, 09:51 | czytano: 1141

Karpaty które łączą

Historia spotkań ludzi gór rozpoczęła się od pierwszego Święta Gór w Zakopanem w 1935 roku. Nawiązując do tejże historii, w 2015 roku zrodziła się inicjatywa organizowania corocznych spotkań – Zjazdów Karpackich.

W tym roku impreza powróciła na Podhale, w gościnne progi Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu. Kilkudniowym wydarzeniom towarzyszyły liczne spotkania z twórczością i rzemiosłem, występy artystyczne, prelekcje i wystąpienia ludzi gór i całodzienny festiwal z udziałem górali i ich koni na ludźmierskich błoniach.

Górale i konie na ludźmierskich błoniach

Niepowtarzalną okazją zgłębienia tajemnic jednego z najbardziej fascynujących regionów Europy była konferencja naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, badaczy i zarazem pasjonatów z różnych dziedzin, którzy ukazali barwną historię i tradycję, aż po współczesne wyzwania społeczne i kulturowe.

Charakterystykę fizyczno-geograficzną Karpat w barwny sposób przedstawił profesor Jarosław Balon, autor ponad dwustu publikacji. W konkluzji końcowej określił Karpaty jako góry, doliny i kotliny, łączące ludzi, którzy tam żyją.
Profesor Stanisława Trebunia-Staszel, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, zajmuje się etnografią Polski i Karpat, a przedmiotem jej badań są m.in. lokalne tradycje, przeniosła słuchaczy w świat Karpat, strojami zaznaczonymi. Stroje, jako część kultury, która jest zwierciadłem, w którym człowiek ogląda prawdę o sobie – zacytowała za ks. prof. J. Tischnerem prelegentka, pochodząca przecież z Podhala.

Przywołano także muzyczne wydarzenia ludzi gór, takie jak festiwale ziem górskich czy występy zespołu „Małe Podhale”, w którym nieżyjący już Andrzej Haniaczyk, przez pięćdziesiąt lat pełniący funkcję kierownika artystycznego, skupiał regionalne zespoły dziecięce z Jabłonki na Orawie, Krościenka w Pieninach, z Jurgowa na Spiszu, Chochołowa, Kościeliska i Białego Dunajca na Podhalu.

O tradycyjnych i współczesnych formach muzyki karpackiej mówiła dr Bożena Lewandowska, muzykolog, uczestniczka i juror przeglądów i festiwali folklorystycznych, ogólnopolskich i międzynarodowych. O roli dziecka w kulturze tradycyjnej wsi karpackiej - dawniej i dziś opowiedziała dr Dorota Majerczyk, a dr Dominik Kaim o wpływie populacji karpackich wilków i niedźwiedzi na zmiany użytkowania ziemi.

Tegoroczny, VI Karpacki Zjazd Karpacki przechodzi do historii, którą upamiętni odsłonięta przy ludźmierskim Instytucie tablica pamiątkowa.


js/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Inoros20:26, 29 września 2024
Jeśli zdjęcia i filmy z tej imprezy są prawdziwe to organizacyjnie ŻENADA.
A nawiasem ile to wydarzenie kosztowało i jakie instytucje lub urzędy łożyły publiczne środki i jak zostaną one rozliczone ? Te pytania warto zadać donatorom.
0
obywatel17:24, 29 września 2024
Trata, trata dzieci w szkole uczyć porządnie geografii i historii a nie organizować nikomu nie potrzebne zjazdy
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
19
10.2024
Nie przegap!
Trwa do 20.10.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas