Jak tłumaczy - zawitała do nas około półtorakilometrowa bryła skał i lodu, która zaserwuje nam fantastyczny spektakl na niebie, w drugiej i trzeciej dekadzie miesiąca. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan- ATLAS) – bo o niej właśnie mowa - widoczna jest od kilku dni - ok. 40 minut po zachodzie Słońca nad zachodnim horyzontem.
- Z każdą kolejną nocą oddalając się od naszej dziennej gwiazdy, będzie się wznosić co raz wyżej i co raz to dłużej cieszyć nasze oczy na ciemnym niebie. Z racji rozmiarów jej jądra, gołym okiem będzie można ją obserwować około 2 tygodnie, czyli znacznie krócej od pamiętnej komety Hale'a – Boppa z przełomu lat 1996/97, jednak zdecydowanie nie powinna zawieść naszych oczekiwań. Trajektoria orbity po której porusza się ta kosmiczna „brudna śnieżka” wystrzeli ją następnie w przestrzeń międzygwiezdną, dlatego będzie to jedyna w historii ludzkości okazja by móc ją podziwiać - mówi Jakub Grygiel.
Wraz ze starostą Suchej Hory zorganizował w poniedziałek "wspólne polowanie na kometę" C/2023 A3 (Tsuchinshan- ATLAS). Spotkanie cieszyło się popularnością, podobnie jak wcześniejsze oglądane "spadających gwiazd". Jednak dziś pogoda nie była sprzyjająca, dlatego będzie jeszcze jedna okazja, by spojrzeć w przez teleskop na księżyc, planety i obiekty głębokiego nieba.
Jakub Grygiel – 27-latek z Chochołowa- pasjonat i popularyzator astronomii, dwukrotnie nominowany do wyróżnienia Astronomiczne Zdjecie Dnia (Astronomy Picture of the Day) przez NASA za zdjęcia drogi mlecznej nad Tatrami. Jego zdaniem, ciemne nocne niebo, w połączeniu z fantastycznym krajobrazem Podtatrza, jest jednym z najlepszych, chociaż bardzo niedocenionych walorów regionu. Jego prace można zobaczyć na profilach na facebooku i instagramie pod nazwą „podtatrami'
opr. s/
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas
Cytoj!!