Co zrobić, gdy znajdziemy zagubiony portfel? - podhale24.pl
Jabłonka
Clear
7°C
Clear
7°C
Clear
10°C
Clear
10°C
Clear
9°C
Clouds
8°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
20.10.2024, 15:08 | czytano: 5005

Co zrobić, gdy znajdziemy zagubiony portfel?

Przekonała się o tym klientka 67-letnia jednego z centrów handlowych, która przywłaszczyła sobie leżący portfel z dokumentami i 2 tys. zł w środku. Grozi jej
więzienie.

Choć przypadek ten dotyczy mieszkanki Suchej Beskidzkiej i jednego z tamtejszych centrów handlowych - warto zapamiętać sobie ten przykład i wiedzieć jak się zachować w przypadku gdy natrafimy na zagubioną rzecz.

Do tamtejszej komendy policji zgłosiła się 40-letnia mieszkanka powiatu suskiego, informując, że na terenie jednego z wielkopowierzchniowych sklepów w Suchej Beskidzkiej, ktoś przywłaszczył sobie jej portfel. Znajdował się w nim dowód osobisty wraz z pieniędzmi - ponad 2 tys. złotych. Pracujący nad sprawą kryminalni suskiej komendy ustalili, że za przywłaszczenie odpowiada 67-letnia mieszkanka powiatu.

Niedługo później policjanci zatrzymali 67-letnią kobietę, która usłyszała zarzut przywłaszczenia mienia. Grozi za to kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Co zrobić gdy znajdziemy?


- Przywłaszczenie cudzej rzeczy może mieć przykre konsekwencje prawne - wyjaśnia asp. szt. Wojciech Copija, oficer prasowy suskiej policji. - Zgubienie portfela prawie dla każdej osoby jest prawdziwą katastrofą. Co zrobić, gdy znajdziemy dowód osobisty na ulicy? Najlepiej jest oddać go w najbliższej jednostce Policji. Poszukiwanie właściciela na własną rękę może być bardzo trudne, chociażby ze względu na fakt, że obecne dowody osobiste nie zawierają informacji o miejscu zamieszkania - zaznacza.

Jeżeli zauważyliśmy zgubę w budynku publicznym (urzędzie, szpitalu), możemy oddać ją zarządcy budynku. W takich miejscach bardzo często znajduje się monitoring i ochrona, zatem znalezienie właściciela jest dużo łatwiejsze. Podobnie sprawa wygląda w przypadku rzeczy znalezionych w komunikacji publicznej. Tutaj należy oddać portfel kierowcy autobusu. Jeżeli w znalezionym portfelu znajdują się tylko pieniądze, albo zamiast portfela jest to inna rzecz taka jak telefon komórkowy, wtedy zanosimy go do Biura Rzeczy Znalezionych.

Spory kłopot


- Pamiętajmy, że zagubiony portfel może spowodować bardzo duże utrudnienie w życiu osoby, która go zgubiła. Konieczność zastrzeżenia kart płatniczych i wyrobienia nowych dokumentów jest czasochłonna, a przekazanie portfela odpowiednim służbom pozwoli na oszczędzenie nerwów takiej osobie i możliwy szybki zwrot zagubionej rzeczy jej właścicielowi - dodaje rzecznik suskiej policji.

fi/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Uczciwy21:00, 29 października 2024
Ominąć szerokim łukiem...
0
Nieznajomość prawa szkodzi21:34, 20 października 2024
I to już od czasów rzymskich wiadomo ("Ignorantia iuris nocet"). To niepojęte, że po 1989 r. nie wprowadzono do szkół podstawowych czy przynajmniej średnich elementów prawa, które każdy powinien znać bo są niezbędne w życiu codziennym:
- np. nagminne jest to, że X myśli, że jak nie odbierze listu poleconego to może potem mówić, że o niczym nie wie... a potem wielkie zdziwienie, że w prawie polskim przyjęto regułę tzw. skutku doręczenia (musi być podwójne awizo i X faktycznie musi mieszkać pod danym adresem),
- że nie wolno za nikogo się podpisywać np. przy odbiorze listu poleconego dla domownika,
- że jak kupuje się jakąś rzecz (np auto) w podejrzanych okolicznościach, to ... jest takie przestępstwo jak paserstwo nieumyślne,
- że jak X draśnie auto Y i po prostu odjedzie, bo nikogo w pobliżu nie było (to może mieć problem jak śp. Jerzy Stuhr),
- że jest coś takiego jak przedawnienie (jak za długo X czeka z tym, żeby dać sprawę do sądu bo Y pieniędzy mu nie oddał) i że te terminy są różne (nie zawsze 3 lata, czasem mniej, czasem więcej),
- że jak X nawywija w młodości (i zostanie skazany), to będzie to się ciągnęło za nim w dorosłym życiu (przez jakiś czas), bo w tzw."danych o niekaralności" się to wpisuje (nawet co do nieletnich), a to może uniemożliwić podjęcie pracy w pewnych zawodach wiele lat później.
I tak można by jeszcze trochę powymieniać. Ale nie ma edukacji prawnej, dla ludzi to zdecydowanie mniej istotne niż ilość godzin religii w szkole. A potem zdziwienie i opowieści o tym, jakie to wszystko niesprawiedliwe.
A może zamiast dwóch lekcji religii w szkole zostawić jedną a drugą przeznaczyć na naukę poruszania się po prawie - takiego codziennego?
6
Fajkir15:55, 20 października 2024
Podnosiła nie swojego portfela
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
23
04.2025
Nie przegap!
Trwa do 08.04.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
kwiecień
3
Czwartek
Imininy:Ryszarda, Antoniego, Pankracego
Kliknij po więcej