Koniec obaw, że przy ścieżce rowerowej wyrośnie gigantyczna farma fotowoltaiczna - podhale24.pl
Szczawnica
Rain
13°C
Clouds
13°C
Rain
15°C
Rain
16°C
Clouds
15°C
Rain
12°C
Kartka z kalendarza
10.04.2025, 08:49 | czytano: 3334

Koniec obaw, że przy ścieżce rowerowej wyrośnie gigantyczna farma fotowoltaiczna

CZARNY DUNAJEC. Wprowadzane zmiany planu zagospodarowania mają ostatecznie uregulować sprawy lokalizacji urządzeń Odnawialnych Źródeł Energii.

Dyskusja na temat zmian w planie zagospodarowania. Zdj. Józef Figura
Dyskusja na temat zmian w planie zagospodarowania. Zdj. Józef Figura
Przypomnijmy - kilka miesięcy temu mieszkańców gminy zelektryzowała wiadomość, że obok popularnej ścieżki rowerowej Szlak Wokół Tatr na terenach Cichego ma powstać farma fotowoltaiczna. Jej powierzchnia to aż 75 hektarów, a wszystko nieopodal trasy z widokiem na Tatry. Inwestor tłumaczył, że teren jest płaski, panele niewysokie i będą przysłonięte zielenią, ale mieszkańców to nie przekonuje.

Szeroko pisaliśmy o tym w tekście: Ta wiadomość zelektryzowała nie tylko mieszkańców Czarnego Dunajca. Czy przy ścieżce rowerowej powstanie ogromna farma paneli? (video)

We wrześniu 2024roku sprawa trafiła pod obrady sesji rady miasta i gminy w Czarnym Dunajcu. Chodziło o uchwałę intencyjną, która miałaby rozpocząć dyskusję i umożliwić staranie się o wszelkie niezbędne uzgodnienia. Projekt uchwały został odrzucony.

Ograniczenia...


Teraz trwają prace nad zmianą planu miejscowego dotyczącą możliwości instalacji OZE. Zgodnie z założeniami ma ona ostatecznie uregulować te kwestie dając jasne wytyczne, gdzie można, a gdzie nie stawiać farmy czy wiatraki.

Jak podkreśla Jacek Banduła, kierownik Pracowni Projektowej Architektury i Urbanistyki przygotowujący projekt - nie przewiduje się lokalizacji tego typu inwestycji w terenach rolnych, leśnych i torfowiskowych. Jedyna możliwość jaka daje nowy plan to tereny oznaczone jako inwestycyjne. Farmy będą też mogły powstawać na terenach przy istniejących oczyszczalniach ścieków, ale jedynie na działkach należących do gminy.

...i możliwości


Z drugiej strony, zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego otwierają też możliwości dla inwestycji w odnawialne źródła energii. Dotyczą one warunków lokalizacji instalacji fotowoltaicznych i są odpowiedzią na nowelizację ogólnokrajowych przepisów.

Zmodyfikowane zapisy planu umożliwią budowę instalacji OZE, w tym farm fotowoltaicznych, o większej mocy niż dotychczas dopuszczalne 100 kW. W wyznaczonych strefach przewidziano możliwość lokalizacji urządzeń o mocy przekraczającej 500 kW.

Nowe regulacje obejmą tereny o łącznej powierzchni ponad 122 ha, zlokalizowane głównie w Czarnym Dunajcu, Pieniążkowicach, Odrowążu, Podczerwonem i Czerwiennem. Zmiany dotyczą terenów usługowych i przemysłowych i komunikacyjnych. Zgodnie z założeniami, inwestycje w OZE nie będą możliwe m.in. na terenach rolnych, leśnych i zieleni nieurządzonej.

Jak wynika z uzasadnienia - nowelizacja planu nie zmienia dotychczasowego przeznaczenia terenów - nowe zapisy jedynie rozszerzają zakres możliwych inwestycji energetycznych. Część graficzna dokumentu została uzupełniona o oznaczenia stref zagrożenia powodziowego, co ma na celu precyzyjne powiązanie treści planu z jego przestrzennym zobrazowaniem.

Nie będzie ciągu dalszego


Do końca kwietnia w czarnodunajeckim urzędzie potrwa jeszcze wyłożenie planu ze zmianami. W środę odbyła się debata publiczna, na która przyszło kilkoro mieszkańców, trzech radnych oraz burmistrz z zastępcą.

Spekulacje na temat możliwości budowy olbrzymiej farmy fotowoltaicznej w Cichem uciął sam projektant.

- Sprawa jest zamknięta i nie będzie ciągu dalszego. Zmiana nie daje możliwości tamtej inwestycji. To są tereny rolne, nie ma obaw, że powstanie tam farma fotowoltaiczna. Nasze założenia podobnie jak i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska to zapewnienie, że nic takiego nie będzie się działo w terenach otwartych, które są wyłączone z możliwości takiej zabudowy - podkreśla Jacek Banduła.
fi/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
1
Poidła dla koni12:10, 11 kwietnia 2025
Ani złotówki bym nie dam aby znowu majstrować przy tym mpzp. Teraz dołożymy znów pieniądze tylko po to aby cześć mieszkańców Cichego i Stare Bystrego nie mogła się rozwijać i czerpać pieniądze ze swoich gruntów. Oni jako podatnicy dołożą swoje pieniądze po to aby po zmianach mogli być jeszcze biedniejsi. Absurd. biurokracja, biurokracja i jeszcze raz biurokracja. Obecny plan ma zaledwie 5 lat, już go modyfikują, do tego mamy studium i za moment plany ogólne się pojawią. Łącznie więc mamy 3 dokumenty który mają "porządkować" zabudowę na terenie gminy a w rzeczywistości gdyby nie było żadnego z nich zabudowa nie była by gorsza niż obecnie. A nie byłaby dlatego że ciężko sobie wyobrazić że może być gorzej niż obecnie. Reasumując skończcie z tym przerzucaniem papierów za nasze pieniądze i dajcie ludziom budować co chcą i jak chcą, byle budowali na swojej działce a nie sąsiadowej. Tyle wymagań można mieć od górali. Czekam na pierwszą samowolną farmę fotowoltaiczną, oczywiście na Podhalu :-) Powodzenie ludzie, róbcie swoje nie dajcie się biurokracji, to Wasza ojcowizna i Wy powinniście decydować co tam ma powstać.
0
Mieszkaniec08:25, 11 kwietnia 2025
Czy zmiana planu zagospodarowania dotyczy również działek rolnych? Przekształcenia rolna na budowlana?
4
Parcok17:34, 10 kwietnia 2025
Te komentarze to jedna wielka ściema. Nie macie pojęcia co się dzieje w gminie. W sumie tak samo jak radni-bezradni. Sołtysi są lepiej ogarnieci od was.
9
Józef13:08, 10 kwietnia 2025
Właściciele działek z cichego i starego bystrego zarobiliby parę groszy,to rada gminy i cornodunajcanie im nie dadzą, i dalej biedoki będą biede klepać..
4
Mieszkaniec13:02, 10 kwietnia 2025
Cala ta rada gminy jest nic nie warta..
2
dunajcon11:45, 10 kwietnia 2025
Placzecie, ze nie bedziecie zarabiac i klepac biede, a czytaliscie te umowy, co podpisaliscie na dizerzawe ziemi? Pewnie nie, a umowa pewnie byla na wiele lat, nie moglibyscie w tym czasie tej ziemi sprzedac, ani jej uzywac, a pan produkujacy beton w nowym targu, wlasciciel biznesu, bylby zadowolony, ze znalazl frajerow na wsi
3
Planeta11:41, 10 kwietnia 2025
Co w tym jest odnawialne poza ratami spłaty kredytu za inwestycję? Proszę też o wyjaśnienie czy średnia temperatura powietrza nad i w rejonie paneli wzrasta czy jest zachowana? Jaki jest zwrot inwestycji w czasie żywotności instalacji? Magazyny energii są gotowe ?
23
Zagadka10:25, 10 kwietnia 2025
I dalej wszyscy będą klepać biedę i nikt się nie wybije..... to uspakaja?
12
Redaj09:55, 10 kwietnia 2025
Dziynkujym wom donajcany zeście nom pomogli, co kcecie za to? Moze kiedy tys wom tak zrobimy dobrze.
6
Michal09:22, 10 kwietnia 2025
Kolejny sukces opozycji wobec burmistrza który najchętniej sprzedałby ostatni centymetr gminy.
Burmistrz obieca co tylko ludzie chcą usłyszeć, szkoda że najpierw chce zrobić swój własny interes a później interes mieszkańców dla ocieplenia wizerunku.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
01
05.2025
Nie przegap!
21
04.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
kwiecień
18
Piątek
Imieniny:Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
Kliknij po więcej