Takiej tężni nie widzieliście - popularne miejsce ogołocone - podhale24.pl
Rabka Zdrój
Clouds
8°C
Clouds
9°C
Clouds
8°C
Clouds
9°C
Clouds
7°C
Clouds
5°C
Kartka z kalendarza
15.04.2025, 18:37 | czytano: 3603

Takiej tężni nie widzieliście - popularne miejsce ogołocone

RABKA-ZDRÓJ: Wszystko z powodu przygotowań do nowego sezonu.

Rabczańska tężnia przechodzi przedsezonowy przegląd. Zdj. Józef Figura
Rabczańska tężnia przechodzi przedsezonowy przegląd. Zdj. Józef Figura
Rabczańska tężnia ogołocona została z gałęzi po których przez cały sezon skapuje solanka rozpylając w otoczeniu zdrowotny aerozol. To jednak nie awaria tylko prace konserwacyjne.

Tężnia, będąca jedną z głównych atrakcji rabczańskiego Parku Zdrojowego, została oddana do użytku w 2009 roku. Składa się z dwóch drewnianych pawilonów: tężni oraz pijalni wód mineralnych z kawiarnią. Obiekt pełni funkcję leczniczą, oferując inhalacje na wolnym powietrzu. Korzystać można z niej za darmo przez całą dobę (z wyjątkiem zimy).

Jak zbudowana jest tężnia?


To wyjątkowa konstrukcja, a jej budowa opiera się na tradycyjnych technikach stosowanych od wieków.
Sercem tężni jest szkielet wykonany najczęściej z drewna sosnowego lub modrzewiowego. Drewno nie tylko nadaje całości naturalny wygląd, ale również dobrze znosi warunki dużej wilgotności. Belki tworzą rusztowanie dla kluczowego elementu - wypełnienia. To ono pełni funkcję filtrującą i parującą, a najczęściej wykorzystuje się do tego celu gałęzi tarniny. Układane są one w zwarte wiązki, tworząc charakterystyczną, chropowatą powierzchnię, po której spływa solanka.

Na szczycie tężni znajduje się system rozprowadzający solankę. Stąd spływa woda mineralna o wysokim stężeniu soli, pozyskiwana z pobliskiego źródła. Solanka pompowana jest do górnej części konstrukcji i spływa po gałęziach tarniny, rozbijając się o nie na drobne krople. Ten proces powoduje intensywne parowanie i rozprzestrzenianie się aerozolu solankowego w powietrzu. Drobne cząsteczki soli i minerałów unoszą się w powietrzu, tworząc mikroklimat zbliżony do tego, jaki można spotkać nad morzem.

U podstawy tężni znajduje się zbiornik, do którego spływa niewykorzystana solanka. System zamkniętego obiegu umożliwia jej ponowne wykorzystanie, co zwiększa efektywność i zmniejsza zużycie wody.

A po co to wszystko?


Spływająca solanka odparowuje, nasycając powietrze leczniczym aerozolem. Przebywanie w pobliżu tężni działa jak naturalna inhalacja - pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, alergii, stanów zapalnych gardła i zatok, a także wspiera odporność.
Tężnia jest nie tylko miejscem relaksu, ale także obiektem wspierającym leczenie schorzeń układu oddechowego, a ich budowa została opracowana tak, by maksymalnie wykorzystywać naturalne procesy parowania i dyfuzji.
fi/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Żaneta Tężna z domu Po14:12, 16 kwietnia 2025
Sadząc po dotychczasowych działaniach wybitnie utalentowanej i wszechzaradnej rady miasta, chrust wróci do zabudowy późnym listopadem i poleje się wówczas solanka mrozem skuta...Ku chwale oczywiście miasta i jako pretekst do kolejnej biby organizowanej przez samorząd w teatrze lalek, która ten oto sukces bezsprzeczny podkreślić będzie miała.
0
88820:39, 15 kwietnia 2025
Bo to w Maniowach to śmiechu warte,było remont jakiejś ulicy zrobić...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
23
04.2025
Nie przegap!
21
04.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
kwiecień
19
Sobota
Imieniny:Adolfa, Tymona, Pafnucego
Kliknij po więcej