Kto (nie)segreguje, czyli donos na samych siebie - podhale24.pl
Rabka Zdrój
Clouds
10°C
Clouds
10°C
Clouds
10°C
Clouds
11°C
Clouds
10°C
Clouds
8°C
Kartka z kalendarza
16.05.2025, 15:15 | czytano: 5829

Kto (nie)segreguje, czyli donos na samych siebie

Widok śmieciarki, w której ląduje zawartość wszystkich pojemników do segregowania wciąż bulwersuje. Problem w tym, że to nie musi oznaczać lenistwa pracowników.

Widok śmieciarki, w której ladują wszystkie frakcje nie należy do odosobnionych. Zdj. Czytelnik
Widok śmieciarki, w której ladują wszystkie frakcje nie należy do odosobnionych. Zdj. Czytelnik
"Zielony pojemnik zmieszany, niebieski na papier, w którym zresztą oczywiście było dużo plastiku. A potem czarny, czyli zmieszane, na koniec wyciągnęli żółte, czyli plastik, a na wierzch powrzucali na wierzch szkło. Przy mnie pracownik wrzucił butelki do pojemnika z plastikiem i wszystko poszło razem do środka" - bulwersuje się czytelnik przysyłając nam zdjęcia.

Segregują nieliczni


Z niepodważalnym "dowodem" w sprawie udajemy się do nowotarskiego magistratu. Elwira Nowobilska-Majewska, kierownicza referatu ds. gospodarki odpadami nie wygląda na zdziwioną. Wręcz przeciwnie. I pokazuje zrobione przez siebie oraz firmę Empol w ramach stwierdzonych nieprawidłowości podczas odbioru odpadów komunalnych zdjęcia - jedne z wielu - pokazujące, co znajduje się w pojemnikach na odpady. Tych niby segregowanych. A pomieszane jest wszystko.

- I to wszystko trafia do śmieci zmieszanych, bo nie ma innej możliwości Odpady nieposegregowane muszą zostać zgodnie z zapisami ustawy odebrane jako niesegregowane (zmieszane). Kontrolujemy na bieżąco jak są odbierane odpady. Każda śmieciarka ma zamontowaną kamerę pokazującą co jest do niej wrzucane - rozkłada ręce.

I tłumaczy, że jeśli przejeżdżająca śmieciarka zbiera swoją frakcję np. papier czy plastik, to gdy w pojemniku jest co innego - pracownicy zostawiają to i zawartość pojemnika trafia potem do auta odbierającego zmieszane odpady.

- Niestety, to temat - rzeka. Prawda jest taka, że w blokach tylko niewielka część mieszkańców segreguje, reszta nie. W efekcie mamy taką sytuację jak w tym przypadku. Możemy co prawda karać, naliczać stawkę podwyższoną za odbiór, ale wówczas będzie to odpowiedzialność zbiorowa. Ukarzemy wszystkich, także tych, którzy przykładnie segregują! - przyznaje.

Limit (jeszcze) osiągany


W niektórych przypadkach trudno jednak winić mieszkańców, gdyż część boksów jest na tyle mała, że nie sposób dostać się do pojemników ustawionych w głębi. W konsekwencji odpady i lądują w tych najbliższych. Lepiej wygląda sytuacja tam, gdzie boksy są z siatki, są one bardziej przestronne i widać z zewnątrz jak ktoś wyrzuca odpady. Podobnie tam, gdzie administratorzy zamieścili monitoring segregacja wygląda lepiej. Jednak nadal to wszystko za mało.

Nowy Targ i tak wywiązuje się z narzucanych poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów. W minionym roku było to 35%, a w tym - 45%. Jako jedna z nielicznych gmin - miasto nie musiało zapłacić kar.

Zmienić przepisy


- To nie jest tylko problem Polany Szaflarskiej, praktycznie na wszystkich osiedlach jest podobnie. Namawiamy, ostrzegamy. Przekazaliśmy zarządcom wspólnot spółdzielni około 6 tys. ulotek dotyczących zasad prawidłowej segregacji, by rozdysponować je wśród mieszkańców. Ponadto zarządcy nieruchomości wielolokalowych zostali zobowiązani w piśmie do dostosowania odpowiedniej ilości pojemników oraz ich prawidłowego oznakowania w boksach, co pozwoli mieszkańcom na oddawanie wszystkich posegregowanych odpadów ze swoich lokali. Stawiamy osobne mini punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych tzw "dzwony" do segregacji obok śmietników, by ci, którzy chcą zadbać o środowisko mieli taką możliwość. I to działa - podkreśla Elwira Nowobilska-Majewska..

Zdarza się także, że śmieci są do wiat podrzucane, co zgłaszają zarówno mieszkańcy jak i zarządcy. Do boksów trafiają więc gabaryty nawet z odległych wiosek jak i śmieci od przedsiębiorców. Do właściwej segregacji droga więc daleka. Urzędnicy miejscu prowadzą kilkadziesiąt postępowań w tego typu sprawach rocznie.

Jak przyznaje Elwira Nowobilska - Majewska, potrzebna jest odgórna zmiana przepisów. Jednak trudno wnioskować w jakim kierunku ustawodawstwo powinno pójść. Bo czy da się zadekretować odpowiednie nawyki wśród mieszkańców? Odpowiedzialność zbiorowa nie sprawdza się. Podobnie jak montowane w niektórych miastach "inteligentne" pojemniki otwierane kodem danego właściciela do odpowiedniej frakcji.

- Przypadki o których czytamy w prasie mówią, że takie pojemniki, których koszty są bardzo duże są często dewastowane i nie spełniają swojej roli. Wygląda na to, że jak nie przekonamy ludzi do słuszności segregowania odpadów, to żadne zabezpieczenia nie pomogą - rozkłada ręce kierowniczka.

Mieszkańcy mają do dyspozycji również Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który jest czynny od wtorku do soboty w godzinach od 8-15, w którym mogą oddawać bezpłatnie odpady z terenu swoich gospodarstw domowych.

Ale jak?


A jaką metoda powinno pójść miasto, by nie karać niewinnych, a na winnych wymóc odpowiednie segregowanie? Czekamy na Wasze pomysły w komentarzach.

Józef Figura
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
najlepiej oceniony
15
Y@ 15:29, 16 maja 2025
Co gdyby zamiast stałej, miesięcznej opłaty za śmieci, wprowadzić system specjalnych, opłaconych worków? Kupujesz worek na śmieci w lokalnych sklepach itp, a jego cena zawiera już koszt odbioru odpadów. Im mniej śmieci produkujesz, tym mniej płacisz.
najgorzej oceniony
28
PiK26 19:28, 16 maja 2025
RAB:
Dokładnie tak :(
Znajoma, a propos segregowania powiedziała mi, że jej mama jeszcze segreguje to, co oni posegregowali razem z dziećmi ...

jaki to ma sens ?
czego dzieci uczymy ?
Dlaczego muszą na to dziadostwo patrzeć ???

Przecież to jest mieszanie im w głowach!
Skoro łamiemy drobne przepisy i uznajemy to za normę, to tylko krok od łamania coraz to poważniejszych.

Na śmietnikach z boku, zresztą także tym, z którego to brali, jest dokładna instrukcja.

Dlaczego Pani Urzędu Miasta mówi, że wszystko jest pomieszane ?
Była tam ?
Przecież to jest wspaniała wymówka!

A z artykułu wynika, że oni wrzucali wszystko !!! jak popadnie przecież i s a m i dołożyli szkło do plastiku.

Proszę Pani ! czy ktoś sprawdził kamerkę z tego auta i czy rzeczywiście oni mieli tam tak pomieszane w śmietnikach, jak Pani mówi ?
Być może to częste, ale czy ta firma od siedmiu boleści nie odstawia po prostu jak to się mówi popularnie maniany ?? A nasze dzieci uczą się dziadostwa od małego ???
Bardzo smutne....
1
Mieszkanka23:12, 17 maja 2025
Co za bzdury. U nas jest ładnie posegregowane, sama segreguję. A widziałam nie mogąc wjechać do garażu jak wrzucają wszystko do jednej śmieciary aż mnie szlag trafił bo ja segreguję a oni wszystko do jednego i nara i w ogóle nie patrzyli do środka tylko szybko szybko.
3
Nowotarżanin14:35, 17 maja 2025
Na zdjęciach pod artykułem widać jednoznacznie , iż nie są to odpady posegregowane.
Pracownicy firm odbierających nie są od sortowania odpadów na miejscu. Więc wystarczy jeden worek z niewłaściwymi śmieciami i cały pojemnik jest uznawany za zmieszany.
Nie ma czegoś takiego jak odpady zmieszane (że można wrzucać wszystko. Prawidłowa nazwa wg ustawy to odpady pozostałe po segregacji czyli takie , których się nie da przesegregować.
Dużo komentarzy i mafiach śmieciowych o tym ile się płaci, a nikt nie bierze pod uwagę tego że w blokach mało kto segreguje. Z lenistwa.
1
Andrzej09:48, 17 maja 2025
Prezes spółdzielni zajmuje sie płotami i grodzeniem, nie ma czasu zająć się tym, żeby przypilnować administratorów w kwestii sprawdzania czy są kubły do segregacji, czy jest czysto. Fotopulapki stawia, ciekawe czy to jest w pełni legalne zeby na osiedlu stawiać urzadzenie rejestrujące kazdego kto wchodzi do śmietnika
0
Zagadka09:08, 17 maja 2025
Jak się liczy kosztorys(ofertę) dla miasta NT to liczy się trzy kursy? A wykonuje jeden?
Jaka to różnica w paliwie czasie pracy, ilości kierowcow, samochodów w terenie? ilosci
Na nieszczęście mieszczan lebiegi to nadzoruja
10
Osiol08:58, 17 maja 2025
Zawsze trzeba odwrócić uwagę podatnika którego się o.......
Wiec mycie plastiku, mycie butelek suszenie, pakowanie do nowego plastiku(np worki) później zmieszanie
Trzy razy więcej paliwa bo trz kursy plus osobisty transport na PSZOK....(coraz więcejrzeczy) to nic innego jak odwracanie uwagi od istotnych zagadnień rabunku podatnika...
0
Stasek07:11, 17 maja 2025
W Norwegii w blokach mało kto segreguje,w Niemczech inżynierowie ze wschodu niewiedza co to segregacja a nawet śpią że śmieciami ..od tego są sortownie śmieci ....albo zakaz produkcji plastiku i po kłopocie...albo zbierać kasę od tych co pakują w plastik ..
0
z tutela00:39, 17 maja 2025
I właśnie tak wygląda manipulacja urzędników. Uwierzył bym, gdyby faktycznie tak było, że najpierw jedzie śmieciarka od papieru, potem od bio, w następnym dniu od zmieszanych. Ale nie! EMPOL z góry zakłada, że ludzie nie segregują! Jedzie jedna śmieciarka raz w tygodniu (bo taniej) i zbiera wszystko jak leci.
Dlaczego segregacja plastiku i szkła idzie w miarę sprawnie? Bo te dwa pojemniki stoją poza boksami śmietnikowymi i opróżnia je miasto.
Nasza władza z odbioru śmieci zrobiła jakiś magiczny rytuał. Ludzie w blokach płacą za śmieci od osoby, ale boksy zamknięte jak sejfy bankowe. Jaka to różnica do którego boksu wyrzucę śmieci? A może zrezygnować wogóle z boksów i postawić estetyczne kolorowe pojemniki na poszczególne frakcje?
ZGM z budowania boksów zrobił sobie ostatnio świetny biznes. Jedna i ta sama firma buduje na koszt wspólnot coraz większe wypasione boksy, które stają się własnością miasta, bo stoją na terenie miejskim. A za odbiór śmieci i tak odpowiada miasto (burmistrz), które o dziwo udaje, że nie widzi śmieci pozostawionych poza boksami.
0
Stary00:38, 17 maja 2025
Do Y
Ale to już było! Kupowało się worki i odbierane były za darmo tylko wtedy nie było segregacji. moja uwaga jest taka że nie jest opracowana
dokładna instrukcja segregacji jest mnóstwo odmian t.zw. plastiku i
nikt nie wie jak to podzielić. to samo dotyczy szkła i papieru (kolorowy, szary tektura? Trzeba mieć specjalistyczne wykształcenie
żeby to dokładnie posegregować. Całkowicie inną sprawą są tekstylia
to już jest całkowite przegięcie, kiedy ktoś ma jechać busem 20 km
żeby oddać skarpetki albo majtki hahaha!
3
Sikieta00:09, 17 maja 2025
Segregowanie plastiku jest bez sensu do segregacji nadaje się metal i szkło, to jest skok na kasę nic więcej
1
Ja19:38, 16 maja 2025
Y@ aleś wymyślił. Ti dopiero oszczędni inaczej by się odpalili i śmieci byłyby wszędzie tylko nie q tych workach. Gdzie wszędzie? np w lesie, tam gdzie nie ma kamerek
Reklama
5
Wkurzony Staszek19:36, 16 maja 2025
To są pojemniki na SMIECI, od ich sortowania jest sortownia.
Kiedyś mówiono że jeśli będziemy segregować odpady to będziemy mniej za nie płacić. I co? I jest coraz drożej a lista rzeczy których nie wolno wyrzucać też jest coraz dłuższa.
Najlepiej by było gdyby wyrzucać tylko złom i to też oczywiście posegregowany na miedź, mosiądz, aluminium i zwykłe żelastwo, wtedy może ceny odbioru rosłyby nieco wolniej, a firma je odbierająca robiłaby trochę mniejszą łachę że je weźmie.
28
PiK2619:28, 16 maja 2025
RAB:
Dokładnie tak :(
Znajoma, a propos segregowania powiedziała mi, że jej mama jeszcze segreguje to, co oni posegregowali razem z dziećmi ...

jaki to ma sens ?
czego dzieci uczymy ?
Dlaczego muszą na to dziadostwo patrzeć ???

Przecież to jest mieszanie im w głowach!
Skoro łamiemy drobne przepisy i uznajemy to za normę, to tylko krok od łamania coraz to poważniejszych.

Na śmietnikach z boku, zresztą także tym, z którego to brali, jest dokładna instrukcja.

Dlaczego Pani Urzędu Miasta mówi, że wszystko jest pomieszane ?
Była tam ?
Przecież to jest wspaniała wymówka!

A z artykułu wynika, że oni wrzucali wszystko !!! jak popadnie przecież i s a m i dołożyli szkło do plastiku.

Proszę Pani ! czy ktoś sprawdził kamerkę z tego auta i czy rzeczywiście oni mieli tam tak pomieszane w śmietnikach, jak Pani mówi ?
Być może to częste, ale czy ta firma od siedmiu boleści nie odstawia po prostu jak to się mówi popularnie maniany ?? A nasze dzieci uczą się dziadostwa od małego ???
Bardzo smutne....
1
Nie rab19:22, 16 maja 2025
@RAB

Chwalisz się że marnujesz wodę, czas i jeszcze ścieki produkujesz?
3
Czterdziestka18:24, 16 maja 2025
A czy ktoś monitoruje podrzucane śmieci z pobliskich lokali handlowy???

Do kontenerów pod blokami różne firmy podrzucają swoje śmieci, a my jako bloki za to płacimy swoim kosztem!

Proszę o zamontowanie lokatę pod boksami albo rozwiązanie tego problemu.

Nie mam zamiaru znowu płacić więcej za śmieci!
6
Obserwator18:12, 16 maja 2025
To jest jeszcze nic. Prawdziwy jihad i mix śmieci jest od prywatnych domów. Kosz na plastik? Dziś dam tam zmieszane, kosz na zmieszane? A dam dzisiaj szkło. To co się na tych uliczkach dzieje to jest istny Meksyk i pozwolę sobie określić 90% mieszkańców np. Grela, Kowańca czy Niw zwykłymi brudasami. Macie worki od firmy? To najlepiej dać do kosza luzem i pomieszać jak w betoniarce plastik z popiołem, pampersami, psimi odchodami a na szczyt wrzucić gruz budowlany z butelkami bo przecież śmieciarze i tak zabiorą bo nie będą grzebać i odkładać na bok
26
Ania17:28, 16 maja 2025
Niestety ludzie są mega leniwi i nawet tak prozaiczna czynność, jak przerzucenie papieru do osobnego pojemnika ich przerasta. Kartonu też im się nie chce zgnieść. Za chwilę zginiemy pod tymi śmieciami.
1
Józef17:16, 16 maja 2025
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych powinien być otwarty w godzinach 6-21. Brakuje też miejsca do odbioru kompostu, gdzie każdy podjeżdża i zabiera ile chce do samochodu- w końcu odpady BIO przetwarzane są w termokompostowniach to niech chociaż część tych odpadów wróci do naszych ogrodów pod postacią kompostu. Najgorsze jednak jest to, że Punkt jest tak daleko, że żaden senior bez samochodu tam nie pojedzie, a Komunikacja Miejska tam nie dojeżdża i to jest skandal.
4
RAB16:42, 16 maja 2025
A ja głupia myję słoiki i plastyki po jogurtach a inni mają wszystko w D.
1
Segregator16:37, 16 maja 2025
Gospodarka śmieciowa w Nowym Targu leży i kwiczy. Zwłaszcza po istotniej zmianie przepisów tzw. dziurawej skarpetki.
2
fbb116:06, 16 maja 2025
Podatek od śmieci - czyli przerzucenie kosztów produkcji, segregacji i utylizacji na konsumenta przez producenta, któremu z chciwości nie chce stosować się opakowań, które można powtórnie wykorzystać.
15
Y@15:29, 16 maja 2025
Co gdyby zamiast stałej, miesięcznej opłaty za śmieci, wprowadzić system specjalnych, opłaconych worków? Kupujesz worek na śmieci w lokalnych sklepach itp, a jego cena zawiera już koszt odbioru odpadów. Im mniej śmieci produkujesz, tym mniej płacisz.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
21
06.2025
Nie przegap!
28
06.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
czerwiec
21
Sobota
Imieniny:Alicji, Alojzego, Rudolfa
Kliknij po więcej