Radni z opozycyjnej większości zgłosili projekt zmian w statucie MCK, w którym zapisują, że dyrektor musi zostać wybrany jedynie w drodze konkursu, a ten przeprowadzi komisja wybrana przez radę. Podczas sesji, po krótkiej dyskusji z wiceburmistrzem Krzysztofem Trochimiukiem zmienili zapis, że będzie ona powołana z osób wskazanych tak przez radę jak i burmistrza.
Z propozycją zmian wystąpił radny Maciej Tokarz.
- Tak ważna instytucja jak MCK powinna mieć właśnie taki nabór na stanowisko dyrektora - powszechny, w drodze konkursu, gdzie w komisji zasiedliby specjaliści zajmujący się zarzadzaniem kulturą. Mielibyśmy osobę, która zarządzałaby kulturą w sposób profesjonalny - zaznaczył.
I przypomniał, że powołanie dyrektora Leszka Pustówki, byłego radnego z burmistrzowskiego klubu Nasze Miasto miało być tymczasowe i trwać tylko rok. Zauważa przy tym, że prawodawstwo przewiduje możliwość konkursu, ale nie jest to obowiązek.
Krzysztof Trochimiuk potwierdził, że powołanie obecnego dyrektora było tymczasowe i zakończy on swoją pracę 31 lipca. Jednak zauważył, że kontrowersje może wywołać sposób wyłonienia członków komisji wyłącznie przez radę.
- Mogę to uznać, państwo jesteście organem stanowiącym, burmistrz wykonawczym. Jednak elementem bardzo istotnym jest element współpracy. Idąc tym tokiem rada mogłaby powoływać wszystkich urzędników, co oczywiście byłoby możliwe. Myślę, że zdrowym mechanizmem w tym przypadku byłoby stworzenie komisji konkursowej której część powołuje burmistrz, a część rada - postulował wiceburmistrz.
- I to jest bardzo dobra myśl - podchwycił Jan Sięka, przewodniczący rady miasta.
Przyznał on jednocześnie, że wysłał wcześniej zapytanie w tej sprawie do nadzoru prawnego urzędu wojewódzkiego, skąd otrzymał odpowiedź, że choć dotychczasowa praktyka była właściwa i zgodna z prawem, to organ stanowiący czyli rada może decydować o takich zmianach w statucie.
Ostatecznie radni przyjęli zmiany. Za głosowali wszyscy radni opozycyjni, przeciw było 8 pozostałych, a 1 wstrzymał się od głosu.
fi/
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas
Uważam, że najwyższy już czas aby dyrektor MCK był powoływany w drodze otwartego KONKURSU, a nie kunktatorstwa, co niestety jest u nas powszechnym.
Dobro społeczeństwa winni być nadrzędnym, a nie interes tej czy innej koterii.