Klub Zamoyskiego apeluje: Obrońmy Tatry przed prywatyzacją. Chce napisać petycję w tej sprawie do premiera - podhale24.pl
Jabłonka
Rain
9°C
Rain
10°C
Rain
11°C
Rain
11°C
Rain
11°C
Rain
9°C
Kartka z kalendarza
18.09.2011, 14:41 | czytano: 4107

Klub Zamoyskiego apeluje: Obrońmy Tatry przed prywatyzacją. Chce napisać petycję w tej sprawie do premiera

ZAKOPANE. Klub im. Władysława Zamoyskiego organizuje akcję zbiórki podpisów ludzi nauki w sprawie wstrzymania prywatyzacji Polskich Kolei Linowych S.A. - W sprawie prywatyzacji PKL zajęła jednoznaczne stanowisko Rada Miasta Zakopane, a 17 września br. swój sprzeciw wyraziła Państwowa Rada Ochrony Przyrody - przypomina prezes Klubu - Piotr Bąk.

zdj. Łukasz Sowiński
zdj. Łukasz Sowiński
Klub im. Władysława Zamoyskiego zlecił opinię prawną n/t zgodności zamiarów prywatyzacji z Ustawą z dnia 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju.

PKL S.A. posiada koleje i nieruchomości na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Sprzedaż przez Państwo akcji PKL S.A. oznacza początek prywatyzacji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Właścicielem 100% akcji PKL S.A. są Polskie Koleje Państwowe S.A.

Prywatyzację prowadzi właściciel, czyli spółka PKP S.A. a proces prywatyzacyjny nadzoruje Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Massel. - Obecnie kończone są analizy przed-prywatyzacyjne i niebawem (prawdopodobnie po wyborach parlamentarnych) oczekiwane jest ogłoszenie o zamiarze zbycia akcji spółki - dodaje Piotr Bąk.

Sygnatariuszami apelu są: prof. dr hab. med. Zbigniew Kojs - Centrum Onkologii, Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie Oddział w Krakowie, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej, prof. dr hab. inż. Janusz Kowal - Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie, prof. dr hab. inż. Krzysztof Krauze - Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie, prof. dr hab. Adam Łomnicki - członek czynny PAU, członek rzeczywisty PAN, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Ochrony Przyrody PAN, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Barbara J. Oleksyn - Kierownik Zespołu Krystalochemii Leków Wydział Chemii, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, prof. dr hab. Joanna Pijanowska - dziekan Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, prof. dr hab. Stefan Skiba - Kierownik Zakład Gleboznawstwa i Geografii Gleb, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, przewodniczący Rady Naukowej Tatrzańskiego Parku Narodowego, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, prof. dr hab. Ewa Symonides - Instytut Botaniki - Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska, b. Przewodnicząca Państwowej Rady Ochrony Przyrody i Główny Konserwator Przyrody, prof. dr hab. Zbigniew Witkowski - Kierownik Katedry Nauk o Środowisku Przyrodniczym Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, b. Główny Konserwator Przyrody, dr hab. inż. Marian Wójcik prof. AGH - Kierownik Katedry Transportu Linowego, Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie

Poparcie można potwierdzać drogą elektroniczną na adresy członków Zarządu Klubu im. Władysława Zamoyskiego: Piotr Bąk bak.p@op.pl, Katarzyna Chyc kasia@zol.pl, Andrzej Jasiński jasien@poczta.onet.pl, Janusz Mazalon jotmazalon@gmail.com lub przez stronę internetową Klubu www.zamoyski.pl - ewentualnie za pośrednictwem poczty.


Oto treść pisma, jaka ma być przesłana do Prezesa Rady Ministrów:

Szanowny Panie Premierze -

Od dłuższego czasu do opinii publicznej docierają niepokojące informacje o zamiarze prywatyzacji przedsiębiorstwa Polskie Koleje Linowe S.A. Prosimy o osobiste zainteresowanie się tą sprawą oraz wstrzymanie przygotowań do czasu przeprowadzenia poważnej dyskusji z udziałem opinii publicznej.

Spółka Polskie Koleje Linowe S.A. pełni ważną rolę w systemie infrastruktury rekreacyjnej polskich gór, obsługując całoroczny ruch turystyczny w rejonie Kasprowego Wierchu i Gubałówki w Zakopanem, Butorowego Wierchu w Kościelisku, Palenicy w Szczawnicy, Góry Żar w Międzybrodziu, Góry Parkowej w Krynicy, Mosornego Gronia w Zawoi. Jest ona rentowną, dobrze prosperującą spółką akcyjną. Spółka inwestuje, powiększa majątek, wypracowuje zysk. Funkcjonowanie spółki nie stanowi źródła jakichkolwiek problemów dla Ministra Infrastruktury i Ministra Skarbu Państwa, nie ma zatem ekonomicznych przesłanek do pośpiesznych działań prywatyzacyjnych.

Walorem PKL S.A. jest jednak nie tylko atrakcyjność turystyczna i zabezpieczenie potrzeb społecznych. Koleje linowe na Kasprowy Wierch, Gubałówkę i Górę Parkową, powstałe w latach trzydziestych ubiegłego wieku, są równocześnie pomnikami polskiej kultury technicznej i dbałości ówczesnego Państwa o rozwój turystyki i rekreacyjno-sportowych potrzeb społeczeństwa.

Najstarsza i najbardziej znana część przedsiębiorstwa, tj. zespół kolei linowych – Kasprowy Wierch znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Skarb Państwa nabył tytuły do gruntów w drodze wywłaszczeń osób prywatnych i w trybie dekretów nacjonalizacyjnych PKWN. Uzasadnieniem wywłaszczeń i nacjonalizacji było dobro wyższe i cele publiczne, jakim miały służyć kolej linowa i utworzony w 1954 r. Tatrzański Park Narodowy. Prywatyzacja kolei linowych na Kasprowym Wierchu byłaby odwróceniem dotychczasowej polityki państwa, prowadzonej od kilkudziesięciu lat w stosunku do własności prywatnej na obszarach parków narodowych i może spowodować lawinę roszczeń reprywatyzacyjnych i wniosków o zwrot wywłaszczonych nieruchomości.

Tereny, na których znajdują się urządzenia zespołu kolei linowych Kasprowy Wierch, od ponad pół wieku są objęte prawną ochroną przyrody w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego, uznanego przez UNESCO za część światowego rezerwatu biosfery „Tatry”, a od 2004 r. wpisanego także na listę Natura 2000 w europejskiej sieci obszarów chronionych. Ustawa z dnia 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju stanowi jednoznacznie, iż zasoby przyrodnicze parków narodowych należące do Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym.

Sprywatyzowanie Polskich Kolei Linowych S.A. byłoby wyrazem zlekceważenia wieloletnich wysiłków społeczeństwa na rzecz ochrony naszego narodowego dziedzictwa. Dla Polaków Tatrzański Park Narodowy z kolejką na Kasprowy Wierch ma znaczenie symboliczne i – podobnie, jak wzgórze wawelskie lub kopalnia soli w Wieliczce – nie powinien podlegać prywatyzacji.

Apelujemy do pana Premiera, Rządu RP i właściwych ministrów o umożliwienie przeprowadzenia poważnej dyskusji z udziałem opinii publicznej, ponieważ w tym szczególnym przypadku zamiar prywatyzacji wymaga głębokiego i spokojnego namysłu.

opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
macher12:39, 20 września 2011
Wyście nie zrozumieli ironii bukowiona, chyba zeby to tyn bukowion co siy przyplontoł do POwców.
0
do bukowiana08:36, 20 września 2011
Nie rób wstydu Bukowinie. Tu ludzie przeważnie na PIS głosują o w tym roku będzie ich jeszcze więcej !!!
Bo to POpieszone rządy, które wysprzedają majątek państwowy, aby ich ludziom żyło się lepiej....
POsprzedają nie tylko eletrownie i koleje linowe. Zaczną sprzedawać PKP, potem drogi a nawet szpitale, byle być przy korycie...albo kręcić lody !!!.
W Bukowinie ci co posprzedali swoją Ojcowiznę dziś są dziadami, a ci co swoje sanowali dziś są na swoim lub wspólnikami i pracodawcami. Ty Bukowion jesteś z innej planety i kij ci w oko...
0
korcula08:05, 20 września 2011
A czemu to apelu nie podpisał naukowiec, hetman zbójników, profesor Hodorowicz? Czyżby pasował do tych zbójów?
0
Patriot21:00, 19 września 2011
Do "bukowiona": Pański pogląd jest niemoralny. Brzmi jak szantaż, aby nikt nie głosował na PiS. Jednocześnie brzmi, jak głos Łukaszenki na Białorusi: za to, że macie odwagę głosować na PiS, to ja Wam pokażę, kto tu rządzi!!! Czy o taką demokrację chodziło?!
0
efendi20:57, 19 września 2011
Najlepiej,to wysprzedać wszystko i być dziadym....bukowion,ty nie obrażaj PIS,bo Polskę,to już rozkradają od 1990.
0
Pollak20:55, 19 września 2011
Kochani Górale! Bardzo jest mi Was szkoda, że z powodu niewiedzy błędnie wybieracie swych przedstawicieli do władz państwowych. Jeszcze większy błąd popełniacie, gdy uroczyście witacie każdego szlacmychę z Warszawy tylko dlatego, że jest u żłobu. Przecież na wiosnę gościliście Tuska. Jak myślicie, po co do Was zawitał? Na pewno nie po oscypki! Niecodzienna wizyta władz państwowych jest kamuflażem do rzeczywistych powodów wizyty. Tusk będąc u Was, załatwił sprawę sprzedaży kolejki. A wtórowali mu Wasi obywatele, których macie na stanowiskach z ramienia PO. Kochani, oby nie powtórzył się Gorallenvolk!!!!!!!!!!
0
osioł19:24, 19 września 2011
pamietam pamietam my ich w 38r oni w 39
0
laca07:24, 19 września 2011
Sikusiu z 32 letnim stażem: kolej na Kasprowy została zmodernizowana 3 lata temu za ciężką kasę i nie jest przestarzała, a to, że jest kolejka do kolejki wynika m. in. z ograniczeniami administracyjnymi do przewozu 180 osób/h. Gdzie tu widzisz pożytek z pozbycia się firmy przynoszącej zyski dla państwa, czyli dla nas wszystkich? Jak "Słowacy" kupią to będziesz bulił tak jak u nich: 3 razy więcej.
Reklama
0
max02:07, 19 września 2011
......bukowion....w jakim świecie się obracasz,przecież od 4 lat rządzą Twoi wybrańcy i to oni wszystko sprzedają ,grabią nasze emerytury,podnoszą podatki i zamykają szpitale.Ale muszę przyznać,że jednak te ''pisuary''są winne dlatego,że dopuściły złodzieji do koryta i teraz PO sprzeda co się da i chcą uciec z zagrabionymi majątkami jak szczury.Podobno już stoją w kolejce po zielone karty do USA.Taki mamy rząd,obrabować państwo i zostawić Polaków w biedzie,to jest dopiero uczciwość rządzących,nawet się z tym nie kryją,a miała być zielona wyspa.
0
niki01:58, 19 września 2011
Chyba już wszyscy zwariowali.jak można zwracać się z taką prośbą do premiera,jak to na polecenie jego i jego ministra Grabarczyka kolej linowa jest wystawiona na sprzedaż.Przecież ten rząd wszystko sprzedaje co się tylko da a w dodatku wystawia na sprzedaż to co daje największy dochód.Chcą jeszcze na koniec napchać kieszenie i obłowić się.Najłatwiej kasę robić na wszelakiej sprzedaży a nie na budowie przemysłu i zwiększenie miejsc pracy,to już dla tego rządu jest za trudne i wymaga wysiłku.
0
zakopiańczyk22:44, 18 września 2011
PKL ma wiedzę, chęci a nawet miałby środki na rozwój ale jest w patowej sytuacji z jednej strony PKP które kładzie łapska na zyskach, które są przejadane, a z drugiej TPN i pseudo-ekolodzy, którzy próbują na tym temacie zbić jakiś kapitał (głosy wyborców, rozgłos, czy kasę za odstąpienie od pieniactwa).Nie jestem za tym aby sprzedać koleje komukolwiek w całości ale bez rozwoju Kasprowego, Zakopane umrze wkrótce. A za sprawą takich listów będzie tylko znowu podział (PIS to potrafi najlepiej) bo nie widzę tutaj żadnych propozycji rozwiązania sprawy.
0
MD21:44, 18 września 2011
Tak przedmówcy należy wszystko sprzedać, oddać a pieniądze się rozejdą. Co za gazda co sprzedaje dobrą krowę która daje dobre mleko...
0
ceper21:42, 18 września 2011
slowacja biedna a nic nie sprzedaje tylko jeszcze kupuje,a my sprzedajmy najlepiej,bedziemy slowaka placic
0
soci19:43, 18 września 2011
Klub Obrony Socyalizmu
0
sikuś17:35, 18 września 2011
Raczej się nie ma co szczycić przestarzałą technologią. Ok. może jestem za tym żeby nie prywatyzować, ale niech PKL coś robi,bo ja jako podhalańczyk z 32 letnim stażem nigdy nie wyjechałem kolejką na kasprowy bo się nie da. Tzn. da się ale trza mieć dobre nerwy żeby stać w kolejce czasem po kilka godzin ( tak słyszałem ).A z drugiej strony chcieliśmy kapitalizmu to mamy. Jeśli PKL się sprywatyzuje to tylko z pożytkiem dla podhala. bo państwowi menażerowie pokazali już kilka razy na co ich stać z różnymi super dochodowymi przedsięborstwami państwowymi.
0
Andrzejx4815:24, 18 września 2011
czegos tu nie rozumie na Słowacji w Tatrach wszystko mozna nowe wyciagi nowe trasy narciarskie jak i piesze a u nas wszystko zle wszystko nalezy oprotestowac
0
bukowion15:04, 18 września 2011
teraz z prośbą,teraz panie premierze nędzni PISOWCY,ale na pis trzeba głosować,to jest jawna zemsta za to że na Podhalu są same PISUARY
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
maj
29
Czwartek
Imieniny:Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Kliknij po więcej