Zakopane: spór konstytucyjny - podhale24.pl
Środa, 07 grudnia
Imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona
Czarny Dunajec
Clouds
-0°
Wiatr: 10.98 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
-1°
Wiatr: 12.024 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 10.872 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
-0°
Wiatr: 10.908 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
-0°
Wiatr: 7.596 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
-0°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 71 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
10.06.2012, 12:28 | czytano: 2112

Zakopane: spór konstytucyjny

Na sesji Rady Miasta Zakopanego po raz kolejny pojawił się temat podjęcia uchwały dotyczącej przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Tym razem nie było jednak dyskusji nad samą uchwałą czy prób jej przegłosowania. Radni Miasta Zakopane postanowili skierować wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w kwestii zgodności spornej ustawy sejmowej z Konstytucją.

Uchwała, skierowana do trybunału Konstytucyjnego, Sejmu RP oraz Prokuratora Generalnego, wnosi o orzeczenie niezgodności sześciu artykułów ustawy z Konstytucją.

W uzasadnieniu radni stwierdzają, że zaskarżona ustawa opiera się na błędnych założeniach i jest w wielu aspektach niezgodna z Konstytucją zarówno pod względem treści, jak i pod względem poziomu techniki legislacyjnej. Radni odnoszą się do tych przepisów ustawy, z których wynikają zadania i kompetencje organów gmin, gminnych jednostek organizacyjnych i ich pracowników w zakresie „przeciwdziałania przemocy w rodzinie”.

W swojej uchwale radni najbardziej sprzeciwiają się art. 6 ust.2, który nakazuje utworzenie gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, jako zadanie własne gminy. Pozostałe zaskarżone przepisy stanowią uszczegółowienie sposobu stworzenia systemu.

Nakazanie gminom stworzenia systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, jako zadania własnego, jest ich zdaniem sprzeczne z dwoma warunkami powierzania jednostkom samorządu terytorialnego zadań i kompetencji: „po pierwsze - w grę mogą wchodzić jedynie takie zadania i kompetencje, które na gruncie wartości, zasad i norm konstytucyjnych w ogóle mogą być atrybutem władzy publicznej podległej Konstytucji Rzeczypospolitej; po drugie - gminom jako jednostkom samorządu terytorialnego mogą być powierzane tylko takie zadania i kompetencje, które odpowiadają samorządowemu i lokalnemu charakterowi tych jednostek. W przypadku specyficznego zadania, jakim jest „tworzenie gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie” według zaskarżonej ustawy, żaden z obu warunków nie jest spełniony” - uzasadniają radni.

Równie ważne jest to, że ustawa godzi w autonomię rodziny, którą gwarantuje Konstytucja oraz sprowadza się jedynie do nieustannego inwigilowania rodzin oraz ingerowaniu w ich sprawy. Według twórców uchwały „wykreowane przez ustawę instytucje mogą walczyć nie tyle z patologiami w rodzinach, ile z instytucją rodziny jako taką”.

Radni podkreślają we wniosku, że nie negują istnienia jednostkowych przypadków przemocy w rodzinie, uważają jednak, że istniejące już organy działają w sposób wystarczający, więc tworzenie specjalnego systemu nadzoru, mającego niekontrolowaną władzę nad rodziną jest ślepą uliczką.

Radni nie zgadzają się również aby gmina realizowała i brała odpowiedzialność, w szczególności odszkodowawczą, za program, którego nie jest autorem i na który nie ma wpływu. W skład zespołu realizującego system wchodzić mają przedstawiciele policji oraz organizacji pozarządowych, które z natury są niezależni od gminy. Zespół niezależny od mieszkańców gminy i jej organów, ma wykonywać zadanie publiczne na koszt gminy i na jej ryzyko. Ta sytuacja jest według zakopiańskich radnych kuriozalna.

„Mimo naukowej (czy raczej pretensjonalnej) nazwy, „zespół interdyscyplinarny” i jego „grupy robocze” to gremia niespójne, niefachowe i niepoddane jasnym i transparentnym procedurom. Jako żywo przypominają „zespoły problemowe” czy „grupy operacyjne”, jakie tworzono w PRL do walki z rzeczywistymi lub urojonymi patologiami, złożone z osób delegowanych przez rady narodowe, terenowe organy administracji państwowej, LWP, MO, ORMO, ZSMP, LOK, TPPR itp.” - piszą radni.

Ostatnim argumentem radnych przeciwko uchwalonej ustawie jest fakt, że zadania z zakresu „przeciwdziałania przemocy w rodzinie” nie mają związku z zaspokajaniem potrzeb mieszkańców gminy, jako wspólnoty samorządowej, ponieważ zakładają one inwigilowanie sfery prywatnej mieszkańców.

„W interesie gminy jako wspólnoty mieszkańców bynajmniej nie leży prowadzenie działań inwigilujących rodziny i ingerujących w ich sprawy, dublujących działania, które należą do obowiązków organów państwowych wyspecjalizowanych w przeciwdziałaniu naruszeniom prawa rodzinnego i prawa karnego” - wyjaśniają.

rw/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
PAWEL12:21, 11 czerwca 2012
Rada Miasta Zakopanego przyjęła (z własnej inicjatywy!) 10 lutego 2012 uchwałę wyrażającą zaniepokojenie faktem, że Telewizja Trwam nie otrzymała koncesji na nadawanie swoich programów w naziemnej telewizji cyfrowej. Wniosek poparło 18 radnych, 1 się wstrzymał i 1 jeden był przeciw. Troska radnych o wychowanie w duchu katolickim jest więc ogromna. Szkoda tylko, ze takiej troski radni nie wyrażają w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Już pięć razy odrzucali uchwałę w tej sprawie. Jej nieuchwalenie skutkuje brakiem funduszy na walkę z rodzinną przemocą, a pieniądze na ten cel przekazuje wojewoda małopolski. Niestety nie może, bo uchwały nie ma. Jakiś czas temu poirytowany tym wojewoda zagroził, że jeżeli nie będzie uchwały to rozwiąże Radę i wprowadzi zarząd komisaryczny. Nie robi tego, bo jak twierdzi chce załatwić sprawę polubownie. Ważne w tej sprawie jest także to, że konieczność uchwalenia programu walki z przemocą w rodzinie wynika z ustawy sejmu RP i nie podlega dyskusji. Jednak zakopiańscy radni dyskutują. Twierdzą, że ustawa jest zła, bo zawiera przepisy uniemożliwiające wychowanie dzieci. (http://www.***) Komisja rodziny jest zupełnie innego zdania i domaga się od Rady uchwały. Jak widać Rada Miasta Zakopanego jest ?mądrzejsza? od posłów w Warszawie (co pewnie, aż tak trudne nie jest) i ekspertów z komisji Rodziny. Ciekawe, co zrobi dalej. Może Zakopane ogłosi niepodległość i zażąda dostępu do morza wraz z korytarzem eksterytorialnym do Torunia? Całkiem możliwe, bo mądrości ryzykowej rozgłośni są bardzo bliskie sercom zakopiańskich samorządowców.
Nie dziwmy się jednak tej sytuacji. Tu pod Giewontem troska o ?właściwe wychowanie? jest bardzo pielęgnowana. Burmistrz obiecuje (http:***) , że gmina zapłaci za lekcje religii w przedszkolach, mimo, że religii nie ma w podstawie programowej MEN. Ja posyłając syna na lekcje pływania płacę sam, choć pływania też nie ma w podstawie programowej. Trochę mniej równy pewnie jestem. Rajcowie każde posiedzenie Rady rozpoczynają modlitwą za Ojczyznę mojego ?ulubieńca? Piotra Skargi (np. http:***) , a starosta tatrzański (http:***) wierzy w Opatrzność czuwającą nad góralami, która uratuje nasz region i sprawi, że nowa ?zakopianka? będzie gotowa już niedługo.

Dobrze, że choć zima w tym roku była normalna.

Proszę nie wklejać adresów. Moderator,.
%21:15, 10 czerwca 2012
radni zakopiańscy mają 1000% racji
ixi19:39, 10 czerwca 2012
W Stanach,sprawca znęcający się nad rodziną,alkoholik,po interwencji policji ,jest natychmiast zabierany z mieszkania i kierowany na leczenie bądź rodzina otrzymuje bezpieczne lokum.ponadto taki oprawca otrzymuje sądowy nakaz zbliżania się do ofiar. Nie wiem czy tam aż tak opieka sie wtrąca,ale jeśli trzeba to wspiera rodzinę gdy jest taka potrzeba,napewno bez potrzeby nie pcha się.Daleko nam do pewnych zachowań choć zmieniło sie prawo w zakresie rodziny ale nie ma aktów wykonawczych np.gdzie takiego sprawce umieścić gdy dostanie sądowy zakaz zbliżania sie do rodziny,pod most? do socjalnego?...dalego nam do jakichkolwiek norm prawnych,oprawca ma sie nadal dobrze
nooo18:36, 10 czerwca 2012
I tu radni maja całkowitą rację Popieram w 100%
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas