Zmarł hm. Stefan Marszałkiewicz - podhale24.pl
Poniedziałek, 29 kwietnia
Imieniny: Piotra, Rity, Angeliny
Szczawnica
Clouds
21°
Wiatr: 2.628 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
22°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
22°
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 41 %
Clouds
22°
Wiatr: 8.424 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
24°
Wiatr: 13.032 km/h Wilgotność: 45 %
Clouds
22°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 46 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
40 %
Zakopane
4 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
12.04.2014, 22:35 | czytano: 4292

Zmarł hm. Stefan Marszałkiewicz

W Nowym Targu pożegnano harcmistrza Stefana Marszałkiewicza, działacza niepodległościowego, więźnia politycznego lat pięćdziesiątych, wieloletniego kierownika sklepu Centralnej Składnicy Harcerskiej w Nowym Targu. Współtwórcy nowotarskiego koła Ruchu Harcerskiego Rzeczypospolitej. Miał 85 lat.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
W latach 80. był bardzo aktywnym członkiem KIHAM Zakopane (tak nazywano Porozumienie Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego), członkiem Rady Kręgu. To dzięki niemu w Nowym Targu powstał ośrodek Niezależnego Ruchu Harcerskiego. Była to niejawna struktura wewnątrz ZHP, która - jak tłumaczy Wojciech Hausner, autor książek o historii ruchu harcerskiego, przewodniczący ZHR - "miała neutralizować wpływy komunistycznego wychowania i realizującej je w ZHP kadry". Jesienią 1988 roku zapadła decyzja o ujawnieniu Ruchu wewnątrz ZHP, przekształceniu go w organizację instruktorów i przyjęciu nazwy Ruch Harcerski Rzeczypospolitej.

Wśród inicjatyw środowiska nowotarskich harcerzy była akcja „111”, czyli inwentaryzacja grobów patriotów pochowanych na nowotarskim cmentarzu i oznaczenie ich biało-czerwoną szarfą z harcerską lilijką w przeddzień Wszystkich Świętych, a także otoczenie opieką mieszkających w Nowym Targu weteranów harcerstwa i byłych akowców.

W książce autorstwa Piotra Bąka i Marcina Kapusty "Zakopiańskie harcerstwo na szlaku niepodległości 1980-1989" czytamy:"W październiku 1985 r. Stefan Marszałkiewicz zorganizował grupę kilku młodych instruktorów harcerskich z Nowego Targu, która wzięła udział w pogrzebie gen. bryg. Mieczysława Boruty Spiechowicza w Zakopanem. Grupa ta wkrótce rozrosła się do grona kilkunastu harcerzy i przybrała formę Kręgu Harcerskiego im. gen. M. Boruty Spiechowicza obejmując swoim wpływem drużyny harcerskie działające w LO im. S. Goszczyńskiego i SP nr 2 im. M. Kopernika w Nowym Targu. /.../ W latach 1985-1989 instruktorzy Kręgu oraz drużyny pozostające pod ich wpływem brały czynny udział w takich przedsięwzięciach jak: Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, uroczystości pogrzebowe Kazimierza Przerwy Tetmajera (ze sztandarem Szczepu Starszoharcerskiego im. K. Przerwy Tetmajera z LO w Nowym Targu), coroczne pielgrzymki góralskie na Jasną Górę, (w umundurowaniu i zawsze odpowiadali za transport bagaży pielgrzymów i zabezpieczanie miejsc noclegowych), rekolekcje harcerskie na Wiktorówkach, Biała Służba w 1987 roku i inne. Warto zaznaczyć, że to właśnie Stefan Marszałkiewicz rozprowadzał w Nowym Targu biuletyn duszpasterstwa harcerskiego „Czuwajmy” oraz wydawnictwa o charakterze bezdebitowym".

/.../ "Mobilizacja zakopiańskich drużyn przebiegała z zaskoczenia, systemem alarmowym i była dobrym sprawdzianem dla komendy „Drużyny Ruchu”. Jednym z owoców wielkiej narodowej manifestacji, jaką był pogrzeb ostatniego generała wolnej Polski, było powstanie nowego środowiska Ruchu w Nowym Targu. Jego inicjatorem był hm Stefan Marszałkiewicz, jeden z założycieli KIHAM.To on zorganizował delegację nowotarskich instruktorów, którzy wzięli udział w pogrzebie gen. Boruty. Byli to – oprócz druha Marszałkiewicza – Małgorzata Bala, Agata Koryńska, Radosław Kupczyk i Janusz Nosek. Tak zrodził się pomysł powołania Kręgu Harcerskiego, który z czasem przyjął imię gen. Boruty-Spiechowicza. /.../

Pożegnany w sobotę śp. Stefan Marszałkiewicz spocznie w Wolsztynie na Wielkopolsce.

opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Jacek Sowa20:32, 14 kwietnia 2014
Czuwaj Druhu, na wiecznej warcie, dzięki Tobie poznałem smak harcerstwa a potem modelarstwa !
do @gx18:48, 13 kwietnia 2014
a nie miał racji? Składnica harcerska to nie muzeum. :)
IPN18:45, 13 kwietnia 2014
IPN
Maćko15:53, 13 kwietnia 2014
Pilne !
/.../
Proszę sprawdzić pocztę. Moderator.
gx13:30, 13 kwietnia 2014
niby o zmarlych nie powinno sie mowic zle ale za dzieciaka jak bywalem w skladnicy byl bardzo obcesowy z swoim kupujesz cos jak nie to wyjdz
STAŚ12:46, 13 kwietnia 2014
Wszystko o panu Stefanie, ale trzeba powiedzieć też o Jego żonie. Pracowała w stołówce, również dobry człowiek. Pewnie tak w życiu jest, że dobrzy ludzie dobierają się na dobre i złe. Wytrzymali ze sobą bardzo długo!
STAŚ12:41, 13 kwietnia 2014
Mieszkałem obok, w bloku na " starym " Zawadzkiego. Był surowy, ale też pewnie konkretny i chyba dobry. Cześć jego pamięci!!!
gen_X12:09, 13 kwietnia 2014
Pamiętam jak w SP2 prowadził drużynę harcerską, na świetlicy czytał nam "Hrabiego Monte Christo" i inne książki. Poświęcał się swojej pracy i wychowaniu młodzieży. Takich ludzi dzisiaj brakuje.
A później prowadził Składnicę Harcerską na Kopernika na piętrze. Co tam za skarby były :)) I zawsze w harcerskim mundurze. Po kilkudziesięciu latach znów go spotkałem i cóż, w duchu nadal był takim samym zaangażowanym harcerzem. Eh, żal człowieka.
Czuwaj !
s11:35, 13 kwietnia 2014
Pamiętam składnicę jeszcze na Kopernika. Magiczne miejsce, mało światła, mnóstwo przedmiotów i surowy druh Marszałkiewicz, który nie lubił maruderów ani niezdecydowanych.
Czuwaj!
harcerka09:43, 13 kwietnia 2014
Wielka szkoda,znałam druha Marszałkiewicza z czasów szkoły podstawowej nr2.to tam zbieraliśmy się w harcówce i tam nas szkolił ,ganił i chwalił również,starał się nas wychowywać i to było fajne.Wspominam te chwile bardzo miło.Spoczywaj w spokoju Druhu.
kolarz09:40, 13 kwietnia 2014
wyrazy współczucia dla rodziny - fajny facet był
Wolowaty ze Skrzypnego09:25, 13 kwietnia 2014
Pamiętam tego pana jak kupowałem u niego w Składnicy na Szaflarskiej różne ciekawe rzeczy.To były czasy.
Maria08:44, 13 kwietnia 2014
Druhu Stefanie to Ty pogłębiłeś moje więzy z harcerstwem , które trwają do dziś , bo kontynuuje je moja córka członek 7 Nowotarskiej Drużyny Harcerek. Czuwaj na wiecznej warcie. dh Maria
30-latek07:47, 13 kwietnia 2014
Pamiętam go jak prowadził Składnicę Harcerską na ul. Szaflarskiej. Miły gość.
Viktor06:16, 13 kwietnia 2014
Wielka strata dla ZHP.
Żal pozostał. Znałem człowieka, wspaniały patriota i przyjaciel wszystkich. Chwała Bohaterom ! Cześć ich pamięci !
Żegnaj drogi przyjacielu.
Odchodzisz z harcerska komendą:
Tam w górze : CZUWAJ !
Viktor.
koleżanka szkolna23:38, 12 kwietnia 2014
Stefanie!
Byłeś zawsze pogodny, pomimo wielu trosk...
Żegnaj!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas