Będzie proces: szpital w Rabce-Zdroju przeciwko NFZ - podhale24.pl
Piątek, 19 lipca
Imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława
Rabka Zdrój
Clouds
16°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
20°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 84 %
Clear
17°
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 82 %
Clear
19°
Wiatr: 1.872 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
12.09.2014, 09:32 | czytano: 3889

Będzie proces: szpital w Rabce-Zdroju przeciwko NFZ

Gdy dyrekcja szpitala w Rabce-Zdroju oskarżyła NFZ o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień - sądy niższej instancji dwukrotnie oddalany pozew. Teraz Sąd Okręgowy zdecydował, że proces jednak się rozpocznie.

zdj. Piotr Kuczaj
zdj. Piotr Kuczaj
Gdy w 2010 r. małopolski oddział NFZ nie przyznał szpitalowi kontraktów na prowadzenie oddziału wewnętrznego i izby przyjęć, dyrekcja placówki złożyła zawiadomienie do prokuratury o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień przez urzędników Funduszu. Prokuratura dwukrotnie umarzała śledztwo w tej sprawie, więc dyrekcja szpitala sama sformułowała tzw. subsydiarny akt oskarżenia.

Jak mówi dyrektorka szpitala w Rabce Małgorzata Skwarek, trzy lata czekała na możliwość dociekania swoich racji. Jej zdaniem szpital został bezprawnie skrzywdzony przez urzędników NFZ, którzy nie przyznali lecznicy kontraktów, choć szpital spełnił wszystkie stawiane przez Fundusz wymagania.

Po odwołaniach i protestach mieszkańców, którzy m.in. blokowali zakopiankę, NFZ ostatecznie podpisał kontrakt ze szpitalem, ale z kilkumiesięcznym opóźnieniem i bez wyrównania zaległości. Szpital musiał pożyczyć pieniądze od miasta. Jak mówi Skwarek, NFZ wówczas zaczął "nękać" szpital kontrolami, które nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

Rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ Jolanta Pulchna tłumaczy, że nie przyznano rabczańskiemu szpitalowi kontraktu na oddział chorób wewnętrznych, ponieważ w tym zakresie Fundusz przyjął lepszą ofertę Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, który zadeklarował objęcie pełną opieką pacjentów z całego powiatu, w tym z Rabki.

Na zdjęciu - zorganizowany pod koniec grudnia 2010 r. protest pracowników szpitala przy "zakopiance" na parkingu w sąsiedztwie kościółka na Piątkowej Górze w Chabówce. Była to reakcja na zerwanie negocjacji i odmowę podpisania ze Szpitalem Miejskim w Rabce-Zdroju kontraktu na 2011 rok na prowadzenie oddziału wewnętrznego i izby przyjęć.

oprac. s/ źródło: PAP, Malopolskaonline
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Zoska19:24, 13 września 2014
Czytając wpisy osób, które piszą negatywnie na temat pozostawienia szpitalu w Rabce nie znają realiów. Z doświadczenia pobytu moich bliskich w obu szpitalach mam prawo porównać obie instytucje.

Otóż szpital w Rabce jest potrzebny , gdyż gmina liczy kilkanaście tysięcy mieszkańców więc jest kogo leczyć.

"Podhalanka" to /.../ więc jej wypowiedź to śmieszy w tym momencie mnie!!

Szpital w Nowym Targu to porażka na całej linii, oczekiwanie w kolejce na izbie przyjęć trwa kilka godzin, lekarze i pielęgniarki o niemiły usposobieniu bycia, każdego traktują jak intruza, który w ich mniemaniu nie ma co robić tylko konfabuluje i wymyśla sobie schorzenia zamiast siedzieć w swojej ciepłej izbie. Na wykonanie badać trzeba czekać nawet kilka dni, lekarze nie mają czasu na informowanie pacjentów oraz ich rodzin o stanie zdrowia chorego o pielęgniarkach nie wspomnę, czują się jak królowe na swoich oddziałach, robią ludziom łaskę że tam są. Ogólnie personel i jego praca oceniana jest negatywnie, Ci ludzie by chcieli zarobić a nie narobić się przy tym, ale niestety tak się nie da. Niestety nie przypominam sobie ani jednej osoby, która w pełni z pasją oddawałaby się swojemu zawodowi, traktują swoją pracę jak przykry obowiązek!!!!

W Rabce w tym kameralnym szpitalu lekarzy jest sporo, ich ustosunkowanie się do pacjenta jest zupełnie inne, brak tłoku a tym samym i chaosu wpływa na spokojniejszą atmosferę pracy. Niestety szpital nie ma odpowiedniej aparatury i tutaj sa minusy w jego funkcjonowaniu, ale za to odpowiedzialny jest NFZ. Mieszkając w Rabce odwiedziny chorych nie nastręczają dodatkowych kłopotów rodzinie, jest blisko, wszystko na miejscu natomiast dojazd do Nowego Targu w pewnych dniach jest koszmarem. W okresie wakacji korki częste kolizje wydłużały dojazd, nic człowiek nie mógł sobie zaplanować bo nie wiadomo było ile zajmie mu dojazd i powrót.

Urzędnicy powinni być dla ludzi a niestety tak nie jest, działają jakieś układy i układziki, niestety w tych ich gierkach cierpią tysiące ludzi. To ludzie powinni decydować o lokalizacji potrzebnych im instytucji a urzędnicy w końcu powinni ponosić odpowiedzialność za nierzetelne decyzje oraz funkcjonowanie podległych im instytucjom !!!!

Uważam że szpital w Rabce powinien w pełni funkcjonować, nie sztuką jest zegnać ludzi do jednego budynku i przetrzymywać ja bydło. Bo niestety obecne w N.T tak jest pacjent do którego nie przychodzi rodzina jest zdany w zasadzie na siebie po personel potrafi go wrzucić do łóżka jak psa i się nim przez kilka godzin nie przejmować.

Naruszenie regulaminu. Moderator.
0
kitty01:23, 13 września 2014
Ci,co sie tak wozicie po szpitalu w Rabce,może trochę historii...Po co było łączenie szpitali lata temu,chyba po to,że studnia bez dna w najwiekszej wsi na Podhalu(czyt.Nowym Targu)ledwie dychała,kogoś trzeba była okraść,żeby sobie polepszyć,że nie powiem o szczurach i innych robactwach panoszących się w powiatowym badziewiu!Pamiętam jak w latach 80-tych rozpoczęła się budowa molocha nowotarskiego a wraz z nim prywatnych chałup z materiałów przeznaczonych na budowę owego SZPITALA w mieście.To wam jakoś nie przeszkadza,że za wasze(nasze) pieniądze postawiło się piękne chałupy???Sam doświadczyłem "uprzejmości" personelu nowotarskiego szpitalika jak trzeba było na dwie noce "wypożyczyć"(zapłacic) TABORET,zeby przy ciężko chorym dziecku spędzić ten czas.Podhalanka,to że ty mieszkasz na uboczu cywilizacji,wcale nie znaczy,że wszyscy tak mają,że wszyscy plują na miasto,większe czy mniejsze!Dziwnym trafem w Rabce są jedni z najlepszych lekarzy dzięcięcych w kraju(vide IGICHP,klinika mukowiscydozy),ale ty przecież nie wiesz takich rzeczy bo jesteś ponadczasowa(niedouczona).Mnie osobiście żaden szpital nie przeszkadza,każdy jest na swoim rozrachunku ale blizej mi do Rabki jak do Nowego Targu.Ciekaw jestem jakby zrobili tylko wojewódzkie szpitale,co byś wtedy powiedziała o szpitalu w Nowym Targu,ze to też umieralnia a Kraków jest miastem???Opamietajcie się póki na to czas,każdy szpital i każde ręce które leczą i pomagają w bólu są bezcenne,cieszmy sie z tego co mamy a nie tylko narzekajmy.
0
Ja22:04, 12 września 2014
Do Tola. Oczywiście że prawnie jest niemożliwe ale tak to funkcjonuje. spróbuj proszę skorzystać tam z usług POZ, usłyszysz że za kilka dni po 15 tej ktoś może zejdzie z oddziału Cię zobaczyć.
0
@tola21:22, 12 września 2014
Niedługo wybory i nie mam wątpliwości, że niedługo zacznie się "CZAS WYBRUSZUHAPOSIA" (wyciągania brudów, szukania haków i podkładania świń). Wtedy może okazać się, że ataki na "ja" czy "wier" są nieuzasadnione:):):)
0
rabczanin20:23, 12 września 2014
Starostwo - wybory tuż, tuż
0
oolo19:50, 12 września 2014
Szanowna podhalanko. Widzę, że masz bardzo proktologiczne zapędy - wtykania paluchów i nosa w nie swoje sprawy. A zlikwiduj sobie szpital w Nowym Targu, a od Rabki się odp..... . Jeżeli uważasz, że komunikacja i galerie (bynajmniej nie sztuki) są wyznacznikiem "miastowości" no to wzniosłaś się na wyżyny intelektualne kreta na Żuławach. Rabka nie zawdzięcza szpitala władzom Nowego Targu. Szpital był kiedy N.T. nie był jeszcze powiatem. Niczego więc w Rabce nie trzeba robić. Trzeba tylko nie wyciągać łap po nie swoje.
0
tola19:13, 12 września 2014
Do ''ja,, i ,,wier''. Po co to komentujecie, jak macie móżdżek z przedszkola. Przecież to jest fizycznie i prawnie nie możliwe. Żeby takie głupoty pisać, trzeba mieć na prawdę marną wiedzę.
0
klips18:21, 12 września 2014
Sami specjaliści - i dziękujcie Bogu za to, że Wy i Wasze rodziny jesteście zdrowi. I niech ten sam Bóg trzyma Was z daleka od szpitala w "wielkim mieście" - Nowym Targu.
Pielęgniarki pracujące tak, jakby łaskę wielką robiły - zawsze im mało pieniędzy i dużo pracy.
Lekarze "specjaliści" pracują, jakby chcieli a nie mogli.
Jeden wielki dramat.
Szpital w Rabce jest jaki jest, ale na personel medyczny złego słowa nie można powiedzieć.
I jeszcze jedno - szpital w NT finansuje powiat (czyli de facto wszyscy mieszkający w nim podatnicy).
Szpital w Rabce natomiast - stara się utrzymać sam, a jeśli już pożycza pieniądze - to tylko od miasta.
Zatem WARA Nowemu Targowi od Rabki, a KTO POD KIM DOŁKI KOPIE TEN SAM W NIE WPADA, czego nowotarskiej wykańczalni powiatowej szczerze życzę!!!
0
ooojjj....problemik17:48, 12 września 2014
20 km z Rabki! Ależ ten Nowy Targ daleko! Niepasuje,to jazda do Krakowa . Będzie wam bliżej. Jakoś Zubrzyca,Lipnica ,Jabłonka,Szczawnica ,Krościenko itd....mogą dojechać.Tylko wiecznie konfliktowa Rabka ma pretensje .A mają niecałe 2o km.
0
rabczanka16:44, 12 września 2014
Ja na swoim przykładzie wiem że ten szpital jest potrzebny...gdyby go nie było -nie miałabym już męża.... nie dojechalibyśmy do Nowego Targu...wiec przestań podhalanka pleść bzdury!Szpital w Rabce super funkcjonuje , jak tylko urzędnicy twojego pokroju mu kłód pod nogi nie kładą.
0
Ja15:46, 12 września 2014
Praktyka lekarza rodzinnego przy nowotarskim szpitalu pracuje kilka godzin w tygodniu a zgłaszają do funduszu że codziennie pracuje przez 10 godz i fundusz to wie ale nie widzi. Gdyby Rabka skróciła pracę o 1 godz była by kara
0
Wier15:44, 12 września 2014
W nowotarskim szpitalu mają po wsiach poradnie specjalistyczne nie zgłoszone do nfz które pracują zupełnie nielegalnie a nfz udaje że tego nie widzi. Gdyby rabczański szpital zrobił coś takiego była by draka, prokurator, kary i.t.p.
0
chora15:44, 12 września 2014
Cóż, nie zwracacie uwagi na drobiazg, że do Nowego Targu jest ok. 20 km. Dla chorego człowiek, który musi jechać jest to na pewno problem. Dla rodziny odwiedzającej chorego również jest daleko, no i płatne parkowanie pod szpitalem!! Brawo!! Pewnie chodzi o to by nie wszyscy zdążyli dojechać, "czysty zysk" dla NFZ zapomogi pogrzebowe płaci ZUS. Chyba w tej walce nie chodzi o pacjenta, tylko o kasę. Niedługo będzie 1 szpital województwo i to za grubą kasę + znajomości.
0
podhalanka15:07, 12 września 2014
widze ze nikt zbytnio nie lubi tego szpitala.
A weźcie nie zwalacie wszystkiego na szpital w NT. Bo co ma znajomości. Teraz bez znajomości to nic nie zrobisz. To raz a dwa to popieram zbyszka. Po to tam szpital. Tylko nie potrzebnie kase ciągnie i nic więcej. Może weźcie utwórzmy wszędzie szpitale w każdej wsi, bo jak już w Rabce Zdrój musi być to czemu np w Białym Dunajcu nie ma albo w Jabłonce. Przecież my wszyscy ze tak powiem sra... pieniędzmi.....

a ty podhalanin weź nie strasz bo taka jest prawda jest to wieś i tyle koniec kropka!!!!
0
zbyszek14:49, 12 września 2014
Dlaczego nie zlikwidowano tego grajdoła zwanego rabczaskim szpitalem?To jest prywata,ponadczasowe nikomu niepotrzebne etaty i ciągły problem finansowy. A 18 km dalej szpital nowotarski. I tylko mi nie piszcie /obrońcy /że to daleko. Bo szczawnica taka sama jak rabka i szpitala nie mają . Dojazd dla porównania 40km. I NIKT NIE PŁACZE.A swoją drogą to takiego badziewia jak w Rabce to nigdzie nie doświadczyłem.
0
podhalanin14:34, 12 września 2014
te @podhalanka - /.../ Zluzuje Ci od razu, gwarantuję!
0
Grabarz córek nadziei13:51, 12 września 2014
Wprawdzie sądzę, że szpital w Rabce nie jest wcale konieczny, ale to moja prywatna opinia. Natomiast nie ulega wątpliwości, że szpital w Rabce stanowi konkurencję dla szpitala w NT (to już tylko moje opinia) drzazgę w d*** nowotarskiego starostwa. Jak odrobinę poszperać (nie trzeba szczególnie dużo, wystarczy na podhalu24.pl) to można doszukać się ciekawych powiązań między starostwem NT a krakowskim NFZ. Ale oczywiście nie można podejrzewać, że miało to jakikolwiek związek z tym, co działo się z kontraktem dla Rabki, broń Boże!
0
antonina13:24, 12 września 2014
Chciała Pani Burmistrz mieć Szpital w Rabce i odebrała go od powiatu, to niech się teraz martwi. Z opisów medialnych, wcześniejszych tego typu spraw, to jeszcze nikt nie wygrał z NFZ. Więc pytam, po co ten proces, kto zapłaci za adwokata i czy nie lepiej dogadać się w sposób polubowny. Ale tu szeroko pojęte ambicje Pani Skwarek - Prezesa rabczańskiej umieralni i podżeganej przez nią Pani słynnej, zimnokrwistej Burmistrz Rabki, jest ważniejsza niż cały rabczański Szpital i jego mało opiekuńczy personel lekarski.
Życzę powodzenia, lecz nie miejcie Panie złudzeń, tylko weźcie się za realia.
ps. wybory się zbliżają, to i temat szpitala powrócił.
0
janek11:39, 12 września 2014
Robota Starostwa i P. Dyrektora W.
0
podhalanka10:11, 12 września 2014
po co w tej wsi Rabce szpital. nie wystarczą im przychodnie całodobowe??
Wielkie miasto no normalnie kto dał mu prawa miejskie.... :/
chyba niewielka mieścina.
Nowy Targ no już dobra można nazwać miastem jest komunikacja miejska są galerie i jest większe niż Rabka.
Co w tej Rabce można robić chyba umrzeć z nudów i tyle...
Taka jest moja opinia bo rozśmieszyło mnie to zdanie w artykule
,,musiał pożyczyć pieniądze od miasta"
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas