Mańkowski: "Szczawnica chce bezprawnie ukraść nam teren!" - podhale24.pl
Nowy Targ
Clear
4°C
Clear
4°C
Clouds
3°C
Clouds
3°C
Clouds
2°C
Clear
-0°C
Kartka z kalendarza
17.01.2015, 12:13 | czytano: 7595

Mańkowski: "Szczawnica chce bezprawnie ukraść nam teren!"

20 stycznia przed Sądem Rejonowym w Nowym Targu odbędzie się rozprawa ugodowa z wniosku spadkobierców hr. Stadnickiego przeciwko Szczawnicy dotycząca placu pod kolejką PKL. Po burmistrzu miasta Grzegorzu Niezgodzie, głos w tej sprawie zabrał prezes Uzdrowiska i spółki Thermaleo Krzysztof Mańkowski.

Fot. Archiwum Podhale24.pl
Fot. Archiwum Podhale24.pl
W listopadzie ub. roku pełnomocnik spadkobierców wezwał miasto do zapłaty kwoty 9 mln złotych za użytkowanie przez ostatnie lata przez samorząd szczawnicki placu pod kolejką i pobieranie dochodów z dzierżaw tego terenu. Burmistrz odmówił wówczas zapłaty i wystąpił do pełnomocnika spadkobierców o udokumentowanie tytułu prawnego do stawianych żądań. W odpowiedzi spadkobiercy złożyli wniosek o ugodę.

- Uważam, że sprawy sporne dotyczące roszczeń do terenów w Szczawnicy pomiędzy samorządem, a spadkobiercami mogą być jedynie jednoznacznie rozstrzygnięte na drodze sądowej i mam nadzieję że zminimalizujemy ich wpływ na współpracę między miastem a uzdrowiskiem. Żądanie zapłaty za użytkowanie placu pod kolejką PKL jest dla mnie nieporozumieniem i próbą ze strony kancelarii spadkobierców postawienia miasta jako strony broniącej się przed roszczeniami. Chciałbym kwestię placu pod kolejką wyjaśnić, gdyż inwestycje planowane w tym miejscu są kluczowe dla Szczawnicy - skomentował to niedawno m.in. na łamach naszego portalu burmistrz Grzegorz Niezgoda. Stanowisko miasta przedstawiliśmy 8 stycznia w artykule pt. „Spór o plac pod kolejką PKL znajdzie finał przed sądem”.Teraz swoje stanowisko zaprezentował przedstawiciel spadkobierców hr. A. Stadnickiego - Krzysztof Mańkowski, prezes Thermaleo Sp. z o.o. i Uzdrowiska Szczawnica S.A., prawnuka hr. Adama Stadnickiego.

- Burmistrz doskonale wiedział i wie, że spadkobiercy mojego pradziadka hr. Adama Stadnickiego, decyzją NSA uzyskali pełne prawa do terenów, które w przeszłości bezprawnie skomunalizowano, a prawnie zdekomunalizowano w 2006 r., uznając, te tereny jako bezsporną własność spadkobierców hr. Stadnickiego. Między innymi jednym z takich terenów jest jedna z działek pod kolejką PKL - przekonuje Mańkowski.

Prezes podkreśla, że jego rodzina zawsze stawia dobro Szczawnicy na pierwszym miejscu. - Mogą o tym świadczyć już zrealizowane inwestycje na terenie Uzdrowiska – wskazuje. - W 2008 roku przedstawiliśmy plan wspólnych działań na terenie pod kolejką PKL, w ramach których zaproponowaliśmy, że my zainwestujemy ponad 100 milionów zł i wspólnie z miastem zrealizujemy na tym terenie budowę infrastruktury parkingowo – handlowo – kulturalnej. W tamtym czasie mogliśmy otrzymać dofinansowanie w wysokości ok. 40 %. Nasza propozycja polegała na tym aby, z naszych środków, wybudować parking na ok. 800 miejsc oraz strefę handlowo-usługowa wielkości ok. 20 000 metrów kwadratowych. Miał też powstać amfiteatr i aquapark.

Krzysztof Mańkowski zauważa, że burmistrz Szczawnicy wiedział wówczas, że teren ten należy do rodziny i musi do niej powrócić. Było to konsekwencją decyzji NSA z 2003 roku. - Niestety burmistrz Grzegorz Niezgoda nie wyraził zgody na zaproponowaną współpracę. Miasto w dalszym ciągu bezprawnie czerpało zyski z tych terenów, równolegle twierdząc, że to nasze roszczenia blokują możliwość inwestowania na tych terenach, choć do tego przysługuje nam już pełne prawo własności. W zeszłym roku władze miasta zdecydowały się na inny krok i postanowiły nam odebrać własność tego gruntu, składając wniosek o stwierdzenie zasiedzenia przez Miasto w dobrej wierze części tych terenów. Dla nas było to jednoznaczne : Miasto Szczawnica chce bezprawnie ukraść nam ten teren!

- Sprzeciwiliśmy się temu wnioskowi o zasiedzenie, wzywając równocześnie gminę o zapłatę wynagrodzenia za bezprawne czerpanie zysków i użytkowanie terenów. Zarówno jedna, jak i druga sprawa znajdzie swój epilog w Sądzie – wyjaśnia. - Można sobie w tym momencie zadać pytanie: co zyska, a raczej co straci miasto w wyniku tego procesu? Władze miasta zamiast doprowadzić dom porozumienia pomiędzy miastem, a spadkobiercami celem zwrotu terenu bezprawnie wykorzystywanych, przy równoczesnej rezygnacji z roszczeń za utracony korzyści przez spadkobierców, rozpoczynają batalię ryzykując zapłatę gigantycznego odszkodowania.

Mańkowski przypomina, że w momencie rozpoczęcia sprawy sądowej, miasto będzie musiało zabezpieczyć i wyodrębnić z zatwierdzonego budżetu na 2015 r. kwotę prawie 9 milionów zł, jako zabezpieczenie roszczeń. A to będzie miało wpływ na ocenę zdolności finansowej gminy, a tym samym na planowane na ten rok inwestycje. - Jako mieszkaniec Szczawnicy uważam, że burmistrz Niezgoda powinien dążyć do ugodowego zakończenia tego sporu, a nie grać pokera, obstawiając publiczne pieniądze z podatków mieszkańców. Od wielu lat sam mówi w mediach i na spotkaniach z mieszkańcami, że nie może nic robić lub wybudować na terenie objętym roszczeniami – uważa przedstawiciel spadkobierców. - Warunkiem ugody jednak jest wydanie przez burmistrza terenu należącego do spadkobierców hr. Adama Stadnickiego i wycofanie wniosku o zasiedzenie już bezprawnie użytkowanych przez miasto terenów – dodaje.

Henryk Janusz Olkiewicz, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
kolo17:54, 29 marca 2016
byłem na święta w szczawnicy. nie przyjadę więcej ponieważ w ponieddziałek wielkanocny nie odjeżdża żaden powtarzam żaden autobus do większego miasta. Taksówką jechałem do nowego Targu. Pogratulować samorządowców co odcięli szczawnicę od Świata.
0
obiektywnie08:02, 22 stycznia 2015
Co do płacenia podatków w kraju to również powinny regulować to przepisy. Najlepszy przykład jak rząd dba dziś o nie to podatki chociażby hipermarketów. Drugi świeży przykład to PKL i chociażby Kasprowy Wierch który to był już od przed wojny własnością państwową i czysto polską co zatem idzie przez długie lata płaciło w Polsce podatki. Terany wokół Kasprowego od pokoleń należały do górali. To oni byli ich właścicielami,to oni na Hali Gąsienicowej wypasali swoje bydło. Wywłaszczono ich z tych terenów za przysłowiowe grosze. Tereny są własnością i PKL i TPN a dzisiejsza władza po mino płaconych podatków w Polsce przez dziesięciolecia, oddaje te tereny nie właścicielom a obcym. A samo PPU które jeszcze przed przejęciem przez właściciela było tak zadłużone względem miasta że urząd przejął i sprzedał jego majątek.
Lata 70-te były zapewne najlepszymi latami dla Szczawnicy ale i od ich końca datuje się powolny upadek uzdrowiska. Na początku tych lat powstał ZPL i nie będę powtarzać czym jest dziś. Co to jest 40 czy 50 lat dla budynku ? W tym wypadku widać że to ruina. Wody z jakich uzdrowisko słynęło też zostały zniszczone. Zaprzestano rozlewania Szczawniczanki która miała dobrą markę od gór po pomorze. Zniszczenia spowodowane spaleniami budynków w obrębie Placu Dietla najlepiej oddawały obraz stanu szczawnickiego zdroju.Uzdrowisko było niewypłacalne też względem pracowników. Same władze szczawnickie nie doprowadziły do tego. Państwo polskie jako właściciel na to pozwoliły. Po świetności pozostały tylko wspomnienia. Miasto sobie jakoś radziło ale rozdzielność jaka była zawsze po między miastem a uzdrowiskiem dawała obraz całości.
A wspomniany przez Ciebie bank miast (rok 75) i chociażby połączenie z sąsiednim Krościenkiem w 73 roku doprowadziło do antagonizmów pomiędzy tymi dwoma miejscowościami. Ścieżka tzw.przyjaźni to dziś dziura na dziurze. Ten wymuszony związek rozpadł się po 9 latach.
Ja nie kwestionuję dorobku minionych dziesięcioleci ale mówię że po nich niewiele zostało. Po prostu nie dbano o to i dziś niewiele z tego zostało.
0
figę!21:14, 21 stycznia 2015
@ obiektywnie:
To nie jest żadna rewelacja że uznajesz prawo własności, bo gdybyś go nie uznawał to łamałbyś podstawy ustroju RP zapisane w Konstytucji. Natomiast wraz za własnością powinien iść adekwatny podatek od tych własności, i to taki żeby władza nie musiała niczego sprzedawać bo starczałoby jej na wszystko z podatków, tzn. z podatków ludzi takich jak ten pan z Francji, który dostąpił tak szczodrego zwrotu majątku w Szczawnicy, gdyby on płacił adekwatne podatki, bo to że się on tak piekli o krzywdy majątkowe najdobitniej świadczy że z jego majątkiem wiążą się tylko same korzyści, a przecież na zachodzie to ludzie wręcz uciekają od nieruchomości bo to dużo kosztuje w formie podatków i innych kosztów utrzymania, bo tam znajomi królika środków z UE nie załatwią - u nas odwrotnie, kto wie czy nawet kosztów utrzymania (remonty, amortyzacja, itd.) nie można w Polsce w jakiejś tam części odliczyć gdy się ma sprytnego księgowego. Na zachodzie ludzie wyzbywają się majątków, szukają instytucji, np. National Trust w Wielkiej Brytanii, które by pokryły podatki i koszty.
Druga sprawa: Szczawnica w latach 70-tych tworzyła w raz z sąsiednim Krościenkiem bodaj jedyne w Polsce dwumiasto, występowała w tzw. "banku miast" (czytelnicy powyżej 50 roku życia będą świetnie pamiętać te szczyty świetności Szczawnicy, niezależnie jak dzisiaj oceniają całą epokę PRL-u), konkurowała z najważniejszymi uzdrowiskami w Polsce. Doprawdy, kwestionować dorobek PRL-u w kontekście akurat Szczawnicy to jest bardzo karkołomne przedsięwzięcie.
1
obiektywnie07:49, 21 stycznia 2015
A w co tak konkretnie zainwestowało państwo komunistyczne w Szczawnicy po drugiej wojnie ? Budynki branżowe - które po dzień dzisiejszy są w rękach branżowych bądź też zostały sprzedane? W samo uzdrowisko tzn. ZPL - który na dzień dzisiejszy jest pomnikiem bubla budowlanego tak jak i nigdy nie czynny basen pod Huliną? Pensjonaty FWP wzdłuż ul.J.Wiktora - które gdyby nie oddanie ich po rozpadzie funduszu właścicielom dzisiaj by straszył ? W zakład gospodarczy przy uzdrowisku który dawno się rozpadł? W parking pod kolejką - ktory to zrobił sam PKL na początku lat 90-tych i rok czy dwa temu odnowiło miasto oczywiście też jako bubel budowlany bo woda opadowa jak nie schodziła tak nie schodzi ? Trzeba było nowy kilkudniowy asfalt ciąć i kombinować jak odprowadzić wodę. Wymienieni przez Ciebie z nazwisk ludzie to co było ich własności nadal jest. To oni tworzyli wspólnotę leśno- gruntową czy chociażby GS i do dziś są współwłaścicielami i nikt im tego nie odbiera. Zapewne Ci ludzie tworzyli dobro Szczawnicy ale miniona władza to zaprzepaściła a dzisiejsza co może to sprzedaje żeby choć w minimalnym procencie zmniejszyć zadłużenie. Też nie jestem za tym aby spadkobiercy dostali plac pod kolejką bo przyniesie to więcej strat niż korzyści ale niemniej jednak uznaję prawo własności. To rząd RP powinien jasno regulować takie sprawy. Ale rządy postkomunistyczne są zainteresowane wyłącznie sprzedażą majątku.
0
figę!21:20, 20 stycznia 2015
@ obiektywnie:
Państwo zainwestowało pieniądze całego społeczeństwa w Szczawnicę w latach 1945-1989 i ono jest właścicielem. To społeczeństwo jest dzisiaj reprezentowane przez demokratycznie wybranego (w trzyprzymiotnikowych wyborach) burmistrza i radziłbym nie podnosić temperatury w tym temacie, bo niechcący możemy doprowadzić do wrzenia, a tego chyba wszyscy nie chcemy. W Szczawnicy oprócz państwa Mańkowskich są jeszcze inne, stare rody, takie jak Mastalscy, Malinowscy, Wierciochy, Słowiki, Zachwieje, i wiele, wiele innych i oni wszyscy mają takie same prawa do roszczeń o posiadanie Szczawnicy jak Mańkowscy (nawet większe, bo nie uciekali jak szczury z płonącego okrętu w 1945 roku do Francji, tylko odważnie trwali i mierzyli się z trudami PRL, pielęgnując i pomnażając zasoby miejscowości - oni włożyli w obecny kształt i potencjał uzdrowiska swoje serce, pot i pracę, co należy docenić a nie rozmywać za pomocą słowa "komuna", bo gdyby nie Szczawniczanie i ta wstrętna komuna to spadkobiercy po 1989 nie zastaliby tu kamienia na kamieniu i pewnie wróciliby do Francji).
0
obiektywnie07:27, 20 stycznia 2015
do figę !

Skoro tak lubisz historię to poszukaj skąd się wzięli mieszkańcy Szczawnicy i jakie są ich korzenie. Do kogo należała duża cześć domów i działek w okolicy Szczawnicy i w niej samej a zwłaszcza w jej głównej części które to bezprawnie przejęła komuna. Zabory były i w każdym z nich nie działo się dobrze na to dziś nie mamy wpływu. A skoro krakowska AU dostała spadek to jako uczciwa instytucja powinna ją była oddać prawowitym właścicielom czyli mieszkańcom Szczawnicy a nie sprzedawać co też zrobiła. Skoro ktoś zainwestował w coś pieniądze to jest to jego własnością.
0
figę!20:00, 19 stycznia 2015
@ obiektywnie:
Dopiero od Ciebie można się wreszcie dowiedzieć co ma wspólnego Akademia Umiejętności z tym wszystkim, że niby została ona obdarowana Szczawnicą przez Szalaya, który z kolei przejął ją po ojcu i tu historia, przynajmniej Twoja, się kończy. Dlatego zapytam: skąd Węgier Szalay wziął się w Szczawnicy? Ano zaborca go w niej usadowił, z pewnością za pro-polskie myślenie i za krzewienie polskości - a któż śmiałby w to wątpić?! A co zaborca robił w Małopolsce to przejedź się po naszym terenie, po miejscowościach takich jak Sanok, Gorlice, itd., które były teatrem bodaj najkrwawszych walk w I wojnie światowej, bo zaborca miał taki cel żeby tu, na nasz teren sprowadzić katastrofę wojenną po to żeby siebie, czyli Wiedeń oszczędzić. Jeśli Ty sam się nie pofatygujesz żeby dowiedzieć się o prawdziwych intencjach zaborcy to w pewnym sensie historia sama do Ciebie przyjdzie bo wnet będą obchodzone 100-letnie rocznice tych ludobójstw zaborcy na naszym terenie (rok temu świętowano wybuch WW1, teraz sukcesywnie będziemy celebrować rocznice haniebnych masakr wojsk austriackich na naszym terenie - to być może dlatego tzw. "spadkobiercy" tak się spieszą zdążyć do sądu zanim nastąpią te rocznice tych okropnych pandemoniae na naszym terenie wszczętych przez zaborcę dla swoich własnych interesów, bo "spadakobiercy" pewnie zdają sobie sprawę co będzie gdy społeczeństwo na masową skalę się dowie skąd Akademia Umiejętności dostała Szczawnicę i ze to był zaborca, notabene ciekawe czy prezent/zakup był z mieszkańcami czy solo, bo przecież dawniej mieszkańcy wiosek byli sprzedawani wraz z miejscowością - być może ten pan liczy że my również jesteśmy jego własnością? Nie wolno nam mieć najmniejszych wątpliwości że sąd oddali anachroniczne i roszczenia tego pana).
0
nick23:51, 18 stycznia 2015
Słucham i brakuje mi w tym wszystkim zdania na czym właściwie ta ugoda miałaby polegać? Wychodzi na to, iż Mańkowscy chcą doprowadzić do przejęcia wszystkiego a Szczawnica ma sie słuchać. Trzeba powiedzieć że zrobili dla Szczawnicy bardzo dużo, reklama , inwestycje , dworek, pijalnia itd. Oczywiście wnieśli świeży powiew, tylko jedno mnie martwi. Jeśli przejmą de facto wszystko co jest kluczowe w Szczawnicy, to rzeczywiście może to doprowadzić do sytuacji patologicznej, dominacja, wyłączność, monopol na wszystko to nigdy , ale to nigdy sie dobrze dla otoczenia nie kończyło
2
goral22:23, 18 stycznia 2015
Niezgoda trzymaj tak dalej- Hrabiowie na odległość , są dobrzy najlepiej jakby byli w Paryżu, poczekamy 100 lat i znów
0
obiektywnie21:10, 18 stycznia 2015
do figę !

Ja Tobie proponuję poczytać trochę na temat historii Szczawnicy bo wyśnio i niźnio wieś jest do dziś. Swoją świetność Szczawnica zawdzięcza Józefowi,Stefanowi Szalayowi który przejął ją po ojcu w 1842 i zaczął ją rozbudowywać. Tego okresu nawet najstarsi Szczawniczanie nie pamiętają.On wybudował liczne pensjonaty,kaplicę zdrojową.zaprojektował park zdrojowy i zainicjował do dziś działający spływ. Namówił Szczawniczan do dostosowania domów do przyjmowania kuracjuszy. Robił reklamę w całej Galicji.ściągał znanych podówczas lekarzy jak np.Dietla. W testamencie przekazał zakłady zdrojowe krakowskiej Akademii Umiejętności od której to w 1909 roku odkupił uzdrowisko Szczawnica a dwa lata wcześniej w 1907 kupił lasy i dobra szczawnickie.
0
janek20:43, 18 stycznia 2015
Niezgoda nigdy własnymi rękoma nie zarobił ani złotego.Dolibogi do niczego dobrego to nie prowadzi.Zapamiętajcie ten komentarz
0
figę!20:36, 18 stycznia 2015
@ Michał:
W Twoim komentarzu wyczuwam takie jakieś domniemanie iżby pan Mańkowski trzymał rękę na ryglu z turystami i w zależności od tego czy miasto go słucha i idzie na ustępstwa to koryto z turystami otwiera on szerzej, a jak z kolei miasto go ignoruje to pan Mańkowski dociska swój rygiel i następuje posucha z turystami (rybak ma ryby, piekarz bochenki chleba, a pan Mańkowski dysponuje turystami). Może się mylę w Twoim przypadku, ale coraz częściej zauważam wszędzie jakąś taką magiczną aurę wokół tych państwa, żywcem jakby od nich zależała liczba turystów.
0
pesymist 220:33, 18 stycznia 2015
proponuję zgodę dal nas wszystkim najlepsze wyjście. trzeba coś zrobić wspólnie dla miasta a przez to i dla nas. Żeby ludzie chętnie tu przyjeżdżali. Nie może być w centrum miasta tej prowizorki, brudu z lat dziewięćdziesiątych. To tylko odstrasza przyjeżdżających. A po nartach gdzie mają iść, coś zjeść. To gorzej niż targowica w NT. Wstyd że miasto to toleruje. Chwalimy się inwestycjami a co z inwestycjami w uatrakcyjnienie pobytu. Jak będzie zgoda to łatwiej będzie coś zrobić z pożytkiem i z inwestycją w przyszłość. A przy okazji może to metoda by zmienić bieg wypadków i spowodować by miasto nie było sterowane w przyszłości
puzdro dla myślących
0
nowator19:06, 18 stycznia 2015
jest sposób na wysokie opłaty za kanalizację - własna oczyszczalni ścieków - okres zwrotu przy coraz wyższych opłatach to kilka lat
0
michał19:04, 18 stycznia 2015
Jeśli chcecie żeby się coś zmieniło i to na dobre to uważam że muszą się dogadać Mańkowscy z Miastem. Nie trzymam strony żadnego ale nie mam zamiaru ponosić konsekwencji finansowych rozgrywek z Mańkowskimi. Zgadzam się z wypowiedzią poprzednią że i tak już za drogo płacimy za media i brak trafnych inwestycji zwiekszająvcych ruch turystyczny w Szczawnicy doprowadzi do tego że Szczawnica nie będzie już atrakcyjna. Sami popatrzcie o ile w te ferie przyjechało mniej ludzi ? Ile jest wszędzie wolnych miejsc na kwaterach ? Więc zamiast udowadniać sobie na siłę dogadajcie się , kompromis świadczy o mądrości i kulturze człowieka .
0
figę!18:39, 18 stycznia 2015
@ obiektywnie:
Przestań. Zapytaj starszych mieszkańców w Szczawnicy, choć ich już jest coraz mniej, niestety. Zbadaj historyczne materiały, ale obiektywnie, a nie pod kątem naginania faktów do swojej wersji. To była 'górno wieś' i 'dolno wieś' w dolinie Grajcarka a poza tym ugór, nic, po kilka razy ziemniaki przecedzano po gotowaniu, jak się jakiś wczasowicz napatoczył to z litości zostawił grosika, bo taka była wtedy bieda. Wiemy jaka szemrana była prywatyzacja po 1989 roku, a co do legalności zakupu od Akademii Umiejętności to ciekaw jestem skąd z kolei Akademia Umiejętności weszła w posiadanie Szczawnicy, czy aby nie od zaborcy, który przez 123 lata dławił ojczyznę, zresztą ta własność została po wojnie porzucona dla komfortowego życia we Francji, obecna RP jest spadkobierczynią PRL i decyzje majątkowe z czasów PRL każdy poważny sąd musi honorować. Jesteś obrońcą złej sprawy, jątrzysz i niepotrzebnie dajesz tylko temu panu cień nadziei, ułudę, mrzonkę że wejdzie w posiadanie uzdrowiska, które należy do społeczeństwa i do skarbu państwa.
0
asa18:25, 18 stycznia 2015
burmistrz nie jest głupi, wie co ma robić, a jak tacy mądrz jesteście to mu doradźcie
0
padnie już15:52, 18 stycznia 2015
pesymista ... Białka padnie z powodu braku kanalizacji i opłat środowiskowych..
0
pesymista10:39, 18 stycznia 2015
a ja myślę że wcale nie wystawiał hrabia kandydata na burmistrza. Liczy na to żer budżet padnie może i za jego przyczyną a to spowoduje odejście w niesławie obecnego burmistrza. I tak naprawdę o to chodzi. Chce pokazać kto ma wpływ i koto będzie miał wpływ na najbliższe lata. Ciekawa zagrywka. Budżet i tak trzeszczy więc cóż łatwiej to będzie zrobić. Szkoda tylko że daliśmy się wciągnąć a takie rozgrywki. Nie jestem ani za jednym ani za drugim. Każdy z nich nieprzystępny. Nie ma i chyba już nie będzie zgody w Szczawnicy, a tracimy na tym my. Ciągle wzrastają opłaty - mamy najwyższe podatki, opłaty za wodę , kanalizację. Inwestycje które trzeba poprawiać. I te nietrafione tylko po to by wykorzystać środki. Bez analiz na wpływ na opłaty. Przegrywamy z Białką Bukowiną No cóż widać taki nasz żywot
0
obiektywnie07:59, 18 stycznia 2015
A cóż to te całe pokolenia PRL budowały w Szczawnicy co jaśnie wielmożny pan hrabia przejął ? Za Polski Ludowej czyli po drugiej wojnie PPU wybudowało tylko ZPL który i tak po kilkudziesięciu latach się rozpadł. Od samego początku był to bubel budowlany (przeciekający basen,dach i w ZPL i pijalni itd..).Na tym koniec. Cały majątek jaki przejął hrabia należał kiedyś do jego rodziny i został uczciwie odkupiony od Akademii Umiejętności. Obecnie posiadane budynki choćby Hutnik,Papiernik itd....zostały kupione od ich właścicieli czyli zakładów branżowych. Nie będąc ani za hrabią ani za burmistrzem trzeba to uczciwie powiedzieć że komuna poza zniszczeniem majątku nic więcej nie zrobiła.
0
figę!23:00, 17 stycznia 2015
@ kapiszon:
Omal nie przeoczyłem Twojego komentarza! Ależ oczywiście, byłem w szeregach ORMO i byłem tym ormowcem który w stanie wojennym o piątej rano wdzierał się panu Mańkowskiemu do mieszkania we Francji, żeby mu skonfiskować maszynę do pisania i ulotki. Taki ze mnie był okropny ormowiec jak z pana Mańkowskiego bohater walki z komuną, narażający swe życie za wolność i jak znosił on trudy i wyrzeczenia ponurego okresu PRL-u w słonecznej i w dobrobyt opływającej Francji.
0
figę!21:27, 17 stycznia 2015
@ tola:
Epoki to się chyba pomieszały temu kto odmawia społeczeństwu prawa do zabrania głosu w demokracji. Czy Szwajcarom też się epoki pomieszały? Doprawdy, strasznie miałki jest Twój argument z napływową ludnością - to całe pokolenia PRL budowały to co teraz jaśnie hrabia usiłuje zagarnąć. Pokażmy drogą demokratycznego referendum temu panu jaka jest nasza decyzja w tej sprawie.
0
swój20:25, 17 stycznia 2015
Burmistrzu Niezgoda nie dać się tym wyzyskiwaczom,chcieli by wszystko zagarnąć jeszcze im mało,niech remontują te stare rudery co straszą wczasowiczów.
0
arcyksiążę20:21, 17 stycznia 2015
Hrabia zapewne tak bardzo skupił się na opowiadaniu prawnuczkowi jakie to giga posiadłości miał w Szczawnicy że zupełnie zapomniał wspomnieć mu jak wyglądała i czym była Szczawnica przed wojną. Dlatego gorąco polecam prawnuczkowi hrabiego lekturę "Orki na ugorze" Jana Wiktora, pisarza, który tak bardzo się ulitował na niedolą Szczawniczan że poświęcił im całą powieść. To był ugór, nic więcej. To dopiero po wojnie, pokolenia naszych dziadków i ojców wybudowało na miejscu tego co pradziadek hrabia porzucił, nowoczesne uzdrowisko.
0
kapiszon19:43, 17 stycznia 2015
Ha to się uśmiać można a gdzie to walczyłeś figa? w szeregach ormo?
0
Szacun19:10, 17 stycznia 2015
chcieć bezprawnie ukraść? ciekawe czy można ukraść zgodnie z prawem?
0
mieszkaniec18:44, 17 stycznia 2015
jestem za referendum niech się zbawca dowie
0
tola18:42, 17 stycznia 2015
Komentarze te negatywne co do osoby Mankowskiego....ponizej poziomu. Referendum .....chyba sie komus epoki pomieszaly. Mankowscy sa u siebie tak jak i my. Im wczesniej to zrozumieja niektorzy tym lepiej . Ile jest naplywowej ludn.w Sz-cy ??? I tez sa u siebie. Bo Polska jest jedna !!!
0
mieszkanka18:30, 17 stycznia 2015
Ktos tu mowi o referendum ??? Terny sa wlasnoscia Mankowskich-taka decyzja z 2006 r.A burmistrz przy calym szacunku dla jego osoby-naraza rzeczywiscie budżet miejski na straty. Jak przyjdzie zaplacic odsetki-to wtedy bedzie placz i lament mieszkancow !!! Mankowscy ziemi i tego co juz zrobili dla miasta...do grobu nie wezma. A jesli juz ktos wypowiada sie o komunie i walce z nia...to pragne zauwazyc,ze to komunisci odebrali im ziemie i nie tylko im w calej Polsce. I byli zmuszeni emigrowac na zachod,bo tu nie mieli juz nic !!!! Jak chcecie sie madrzyc jeden z drugim-to lepiej troche sie historii poduczyc. Glosowalam i jestem za obecnym burmistrzem,ale niestety w tym przypadku nie ma racji. I to napewno zostanie mu udowodnione. Kazdy ma prawo bronic swojej wlasnosci i lepiej zrobic to w ugodowy sposob ( jak proponuja Mankowscy) niz wloczyc sie po sadach. Bo to kosztuje, a burmistrz z wlasnej kieszeni na to nie bedzie wykladal. Zaplacimy my wszyscy z nadzych podatkow !!!! Ciekawe tez ,ktory to z mieszkancow rodowitych ze Sz-cy tak by sobie oddal swoj gtunt za friko. Ale do powiedzenia maja najwiecej ci co to sie im wszystko Nalezy.
0
figę!17:15, 17 stycznia 2015
Ja w ogóle nie rozumiem na co burmistrz Szczawnicy czeka i czemu jeszcze nie wystąpił z inicjatywą zorganizowania powszechnego referendum z zapytaniem czy mieszkańcy Szczawnicy życzą sobie jakiegokolwiek spadkobiercy hrabiego podczas gdy pokolenie ich rodziców i dziadków tak naprawdę wybudowało i 45 lat utrzymywało uzdrowisko. Szok że w 21 wieku zmuszani jesteśmy do posługiwania tytułami "de l'epoque d'autrefois", np. hrabia, bardzo ciekawe że spadkobierca hrabiego całą epokę PRL-u mile spędził sobie we Francji, on nie walczył z komuną, on nie stał w kolejkach po elementarne środki żywnościowe, jemu milicja o 5 rano nie włamywała się do mieszkania podczas stanu wojennego, on nic nie ryzykował, on się słodko wygrzewał na francuskiej riwierze, a jak my już pokonaliśmy komunę to on sobie dopiero wtedy przypomniał że jest właścicielem, cwaniaczek.
0
osioł15:38, 17 stycznia 2015
no coz nie da sie całe zycie pasc na czyims terenie a jakie zasiedzenie jak teren wrocił do włascicieli w 2006 i od tego czasu wszystko zaczyna sie od nowa własciciel powinien zablokowac swoj teren aby nie był przedmiotem zasiedzenia juz w 2006r
0
nie dajmy się15:26, 17 stycznia 2015
Jak plac byłby Mańkowskiego to burmistrz nic by nie miał do gadania a my byśmy go sprzątali. jak hrabia brać majątki za darmo
0
jedon taki15:17, 17 stycznia 2015
Mańkowski - weź się obudź nie wszystko jest wasze i na szczęście nie wygrał Wasz kandydat na burmistrza bo byście najchętniej calą Szczawnicę przejęli.
I tak pieprzycie po świecie że jesteście właścicielami jedynego prywatnego miasteczka w Polsce.
Mam nadzieję, że sąd przyzna Niezgodzie rację a wy w końcu zrozumiecie, że nie jesteście u nas mile widziani.
0
???14:46, 17 stycznia 2015
Gdzie placa podatki spadkobiercy hrabiego?
0
grajcar14:24, 17 stycznia 2015
to pomoc państwa Mankowskim a tym jeszcze mało ... to przykład dla innych
0
janek13:09, 17 stycznia 2015
szczawnickie piekiełko,precz z Niezgodą
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
kwiecień
27
Niedziela
Imieniny:Teofila, Zyty, Żywisława
Kliknij po więcej