W Leśnicy powstaje wytwórnia gołek i pucoków - podhale24.pl
Wtorek, 05 grudnia
Imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy
Jabłonka
Clouds
-5°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-1°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-5°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-6°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-6°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
356 %
Nowy Targ
250 %
Zakopane
220 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Zła
PM 10: 178 | 356 %
Zakopane
Dostateczna
PM 10: 125 | 250 %
Rabka-Zdrój
Dostateczna
PM 10: 110 | 220 %
29.09.2008, 10:20 | czytano: 1064

W Leśnicy powstaje wytwórnia gołek i pucoków

Kazimierz Furczoń z Leśnicy jako pierwszy baca na Podhalu będzie legalnie robił oscypki w lecie, a w zimie sery z mleka krowiego. Tatrzańsko-Beskidzka Spółdzielnia Producentów Gazdowie zrzeszająca baców z Podhala i województwa śląskiego jeszcze z końcem listopada zamierza uruchomić małą wytwórnię gołek i pucoków - informuje "Polska Gazeta Krakowska".

archiwum Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie
archiwum Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie
Obiekt, w którym będą wytwarzane sery z mleka krowiego, powstaje właśnie u Kazimierza Furczonia, bacy z Leśnicy, który jest jednocześnie autorem wniosku o rejestrację wyrobów pod nazwą gołka, pucok, brusek czy kara starosty, jako produktów tradycyjnych. Wytwarzanie tych właśnie serów ma być dla baców alternatywnym źródłem zarobkowania w zimie, gdy nie ma możliwości pucenia oscypków.

Według Kazimierza Furczonia takie małe wytwórnie powinny powstać w wielu podhalańskich wsiach.- Dzięki takiemu miejscu będzie znana podstawowa wiedza o producencie mleka, jakie wykorzystywane jest do robienia tych serów - kontynuuje Furczoń. - Gospodarz, który chce robić takie sery, musi mieć przyznaną kwotę mleczną i przebadane zwierzęta. Nie może być tak, że ktoś masowo skupuje mleko po wsiach i bez żadnych badań hurtowo wyrabia sery, a z gospodarzeniem ma niewiele wspólnego.

Mleko z wytwórni pucoków z Leśnicy będzie wożone do badań aż do Krakowa. Jeszcze z końcem listopada w sklepach mają pojawić się pierwsze legalne sery gazdowskie z Leśnicy, wytwarzane z mleka niepasteryzowanego.

Charakterystyczną cechą sera gazdowskiego, pucoka i gołki jest to, że w całości wytwarzany jest on z mleka krowiego. W przeszłości robiony był jedynie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nie doiło się owiec.

Źródło: Polska Gazeta Krakowska
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas