Czwartek, 13 maj 2021, Imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty
Czarny Dunajec i okolice
Rain
17°
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 97
Rain
13°
Wiatr: 8.424 km/h Wilgotność: 97
Clouds
13°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 96
Rain
14°
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 97
Clouds
15°
Wiatr: 7.236 km/h Wilgotność: 95
Clouds
16°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 97
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
15.11.2015, 21:27 | czytano: 4742

Budynek dworca PKP do remontu. Szynobus na trasie Nowy Targ - Zakopane?

zdj. Józef Słowik

Dworzec PKP stał się przedmiotem sporu sądowego pomiędzy władzami Zakopanego i Polskimi Kolejami Państwowymi. PKP stara się o wieczyste użytkowanie budynku. Zakopiańskich radnych interesuje ile będą trwać jeszcze rozmowy z kolejarzami, bo ich końca nie widać.

- Kiedy się skończą te rozmowy – interesował się radny Jacek Herman. - To mi przypomina stok Gubałówki. Na jakim to jest etapie. Już od jakiegoś czasu słyszę tylko, że rozmowy z PKP trwają.

Leszek Dorula burmistrz Zakopanego przekonuje, że dopiero teraz sprawa ruszyła z miejsca. Jak mówi - dopiero za jego kadencji udało się zorganizować miejsce postojowe dla busów tuż obok stacji kolejowej.

- Włożyliśmy w to milion złotych. Tyle kosztował remont palcu przed dworcem, gdzie przeniesiono odjazdy busów – przekonywał Dorula. - Jeśli chodzi o ten teren, to nie mieliśmy nawet prawa do tej działki. Miała do niej prawo jedynie firma Tesko. Wszystko trzeba było z powrotem przekazywać do miasta, żeby można było ten plac wyremontować.

Spór o ochronę posiadania tocząca się między w miastem a PKP trwa już drugi rok. Sprawę wniosło PKP.

Miasto wszelkimi możliwymi sposobami chce zabezpieczyć funkcję budynku, aby pełnił on rolę dworca. Coraz częściej mówi się, że zakopiański dworzec musi służyć pasażerom, bo już niedługo na trasie Nowy Targ – Zakopane być może będzie kursował szynobus.

- Do końca tego roku konsultacje co do koncepcji mają być zakończone – informował Wiktor Łukaszczyk zastępca burmistrza Zakopanego. - Przystąpiliśmy do projektowania modernizacji budynków dworca. Wszystko musi być konsultowane z Konserwatorem Ochrony Zabytków. Przygotowujemy porozumienie z PKP, bo jeżeli nawet przekażemy im część dworca, to chcemy aby była gwarancja co do tego - co tam powstanie.

js/
najnowsze informacje
komentarze
PasterzPPP23:19, 16 listopada 2015
@BB @jo
Nie wiem jak mogłem zapomnieć że jest i jednostka i tartak, teraz to ma większy sens, jeszcze uwzględniając turystów na drodze wioski -> Zakopane.
Ale pewnie rzeczywistość zweryfikuje gdyby przyszło do rozmów z PKP...
Jo17:37, 16 listopada 2015
Pasterz sprawa prosta. Parkingi to teren byłej jednostki zamiast hal i centrum przeładunkowego.
BB16:47, 16 listopada 2015
@ PasterzPPP

Myślę, że szynobus raczej nie miałby pełnić roli przesiadkowego środka lokomocji w celu dostania się na tygodniowy pobyt do Zakopanego. Rozpatrz to na innej zasadzie: bardzo dużo turystów wynajmuje noclegi w Szaflarach, Białym Dunajcu czy Poroninie, szynobus kursujący np co godzinę spowodowałby, że w momencie gdy potrzebują dostać się z pensjonatu do Zakopanego to wsiadają w szynobus zamiast jechać samochodem. Dodatkowo z wszystkich tych miejscowości, a także z Nowego Targu, sporo ludzi dojeżdża do Zakopanego, np do pracy. Mogliby jechać szynobusem w szybszym czasie. Na pewno szynobus zmniejszyłby natężenie ruchu samochodowego na odcinku z NT <-> Zako. Takie rozwiązania funkcjonują chociażby w Trójmieście (SKM).

Przyjmując jednak Twój tok myślenia (swoją drogą całkiem racjonalny) znalazłoby się miejsce na parking. Otóż w sąsiedztwie dworca znajduję się ogromny teren po byłym tartaku - wystarczający do tego celu. Dodatkowo ma dojazd zarówno od ulicy Kolejowej jak i od Zakopianki (na wysokości Skalnego Dworku).
xl12:11, 16 listopada 2015
dworzec przesunąć ciut w stronę Ludźmierskiej ale jaja
Jaś Fasola10:30, 16 listopada 2015
Jaga z miasta jaki był rozkaz? :
nie dajmy się zwariować !
krytykujemy wszystko i wszystkich
związanych z Watychą a potem przejmujemy
władzę!
/.../
A z tym dworcem to ile teraz na kacu
trzeba go przesunąć
1 cm
1.5 cm
czy pod Magistrat
a Nowy Targ do Sopotu
żeby dyrektor MZK
stał się kompetentny

Naruszenie regulaminu. Moderator.
Jaga09:20, 16 listopada 2015
A no tak! Chodzi o dworzec zakopiański. A szkoda bo i naszemu nowotarskiemu też przydałby się solidny remont. To też kawał historii i szkoda, że niszczeje. I traktowany jest po macoszemu. Otoczenie też można byłoby nieco uporządkować i uatrakcyjnić.
AA09:20, 16 listopada 2015
Panie z miasta artykuł dotyczy Zakopanego
JANOSIK09:11, 16 listopada 2015
czytania ze zrozumieniem to jak pamiętam uczą w podstawówce!!!
pe ka pe08:56, 16 listopada 2015
Miasto nie to ale ktoś miał rację. Ciekawe kiedy u nas coś się ruszy z dworcem bo jak się jedzie pociągiem do Zakopca to aż w oczy kłuje :)
Obserwator07:55, 16 listopada 2015
do @z miasta, czytaj ze zrozumieniem, to o dworzec w Zakopanem biega
wścieklina02:06, 16 listopada 2015
ty z miasta
czytaj ze zrozumieniem
Nie o to miasto chodzi...
Z choinki sie urwałes czy z księżyca?
PasterzPPP00:52, 16 listopada 2015
Ok szynobus Nowy Targ -> Zakopane. Jedzie turysta chce minąć korki na Zakopiance, więc zjeżdża w Nowym Targu i przesiada się do szynobusu nie myląc z Szydłobusem.

A w praktyce, no tak tylko tworzy nowy korek tym razem w Nowym Targu. I gdzie zaparkuje to auto? No to parkingi trzeba pobudować będziem kasę trzepać. No będziem ale gdzie w okolicy dworca te parkingi ? No nie widzę tam coś wykroić to jest centrum miasta bądź co bądź nie dzikie pola. No to parkingi out poza miasto muszą iść, i co koło lotniska te parkingi? Przez parking mam na myśli płatne miejsce postojowe na >1000 samochodów. I co jak teraz z parkingu na dotrzeć PKP? Z walizami i torbami? Z przesiadką via MPK Nowy Targ? Przez korek który tworzą kolejni przyjezdni? To ma się czasowo opłacać, nie wspominając o kasie za parking, kasie za bilet do MPK, kasie za bilet na szynobusa.
Kasę by trzepał każdy chętnie taki turysta może coś zje tutaj, może uzna że mu się nie chce i zostanie w Nowym Targu na weekend. Ale wątpię by komuś się to opłacało.

Zrobić ale zrobić w Szaflarach, tam jest dość miejsca by zorganizować na pustych polach parkingi. Smutna prawda ale ciężko tu ugrać coś pieniędzy a miasto Zakopane powie, e to robim kto się dorzuci może 50/50 co nowotarżanie ?

A szynobus dla mieszkańców? A kto za to zapłaci?
z miasta00:32, 16 listopada 2015
No w końcu! Dworzec PKP i lodowisko powinno być natychmiast wyremontowane! Może uda się dworzec przesunąć ciut w stronę Ludźmierskiej?

Co do komunikacji to 2 sprawa. PANIE WATYCHA! Weź Pan na dywanik dyrektora MZK i niech w końcu ktoś kompetentny zrobi w tym porządek. MZK ma tyle wspólnego z komunikacją miejską co Nowy Targ z nadmorskim kurortem...

Szkoda, że nie zobaczę miny komentatora, gdy się zorientuje - ile wspólnego ma jego komentarz z artykułem. :)
Moderator.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij