Mieszkańcy Witowa boją się, że stracą działki budowlane. We wsi odkryto osuwiska - podhale24.pl
Piątek, 03 maja
Imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława
Szczawnica
Clouds
13°
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
18.11.2015, 11:04 | czytano: 4990

Mieszkańcy Witowa boją się, że stracą działki budowlane. We wsi odkryto osuwiska

Nadzwyczajna sesja Rady Gminy w Kościelisku, na której była podejmowana uchwała o zmianie Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Kościelisko, zgromadziła grupę niezadowolonych mieszkańców. Najwięcej wśród nich było witowian.

Fot. Józef Słowik
Fot. Józef Słowik
W ostatnim czasie mieszkańcy Witowa dowiedzieli się bowiem, że dużą liczba działek budowlanych, które posiadają, leży w strefie zagrożeń osuwiskami lub na samych osuwiskach. Ludzie boją się, że za jakiś czas nie dostaną na takie działki pozwolenia na budowę.

Jeszcze w 2011 roku rozpoczęto w całym kraju badania geologiczne. Miały one wskazać tereny najbardziej zagrożone osuwiskami. Przebadano również i gminę Kościelisko. Geologowie wykazali, że wiele terenów w gminie jest zagrożonych osunięciem się mas ziemi. Wszystko przez nietypowy układ skał.

In formację o tym wprowadzono do Studium Uwarunkowań i Planów Zagospodarowania Przestrzennego Gminy. Jak tłumaczyła Małgorzata Musiał-Fecko, radczyni prawna Urzędu Gminy Kościelisko, radni mieli czas na przyjęcie uchwały do 17 listopada. Dotrzymanie tego terminu będzie oznaczało, że gmina nie będzie musiała zlecać dodatkowych analiz ekonomicznych, środowiskowych i społecznych, czego wymaga nowa ustawa. Stąd pośpiech.

Jednak mieszkańcy, zwłaszcza Witowa, byli zarzucali urzędnikom, że nic nie wiedzieli o proponowanych zmianach i wyłożeniu dokumentu do publicznego wglądu. Nie wiedzieli też, że mogli składać uwagi do 9 października b. r.. Efekt jest taki, że żadna uwaga do Urzędu Gminy w Kościelisku nie wpłynęła. I to najbardziej zirytowało nie tylko mieszkańców, ale również, niektórych radnych.

- Ksiądz mógł powiedzieć to chociażby na zapowiedziach. Byśmy więcej się i prędzej dowiedzieli, jak z jakieś gazety, czy Internetu. Przecież my starsi ludzie się na tym nie znamy – mówił jeden z mieszkańców. – Teraz okaże się, że na tych działkach, które są budowlane nic nie pobudujemy, bo nam nie dadzą zgody.

- Jest dla mnie zaskakujące, że dopiero teraz mieszkańcy się dowiadują o całej sprawie o mówił radny Stanisław Stosel. - Dzisiaj jesteśmy postawieni pod ścianą, albo zagłosujemy za osuwiskami, albo zagłosujmy przeciw.

- To nie oznacza, że tereny te nie będą mogły być budowlane - przekonywał inż. arch. Andrzej Hełdak, który przygotowywał zmiany w studium dla gminy Kościelisko. - Kwestia jest jeszcze taka, że Rada Gminy uchwalając Plan Zagospodarowania Przestrzennego uchwala go również na terenach zagrożonych osuwiskiem. Każdy, kto będzie jednak stawiał dom na tych działkach objętych zagrożeniem osuwiskowym będzie musiał mieć świadomość poniesienia większych kosztów budowy. Warto też wiedzieć, że realizacja inwestycji w pewnych terenach nie pozostaje bez wpływu na to co dzieje się poniżej.

Bohdan Pitoń, wójt Kościeliska, odpierając zarzuty zwłaszcza radnego Stosla zapewnił wszystkich, że nadzwyczajna sesja pozwoli podjąć taką uchwałę, która da mieszkańcom do myślenia, czy warto w ogóle budować dom na takich terenach, gdzie dom się może zawalić.

Ostatecznie Rada Gminy w Kościelisku podjęła uchwałę o Zmianie Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.

Józef Słowik
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
misska01:49, 19 listopada 2015
To nie tak do końca jest. Obszary osuwiskowe znalazły się na zupełnie płaskich terenach. Nawet głupi może zauważyć ,że jest to wszystko naciągnięte. ( takie zabezpieczenie dla urzędników )
Do Miejscowego...każdy z własną działką ( własnością)może zrobić co chce. Jeśli sprzeda za miliony - jego szczęście ,że taką kwotę otrzymał. Głupi ten co ten milion zapłacił , albo ta działka jest tyle warta???
Zastanawia fakt ,że urzędnicy w Zakopanem na Kasprusiach dali deweloperowi budować na obszarze zalewowym ( w potoku)blokowisko , a innym zakazują . No cóż pieniądz może wszystko .
Smok20:20, 18 listopada 2015
Ale co to kogo obchodzi? No dobrze, natura zła, niedobra, ale co my im mamy teraz swoje dać czy co? (pomijam rolne/budowalne, bo to w tym kraju jedna wielka kpina te chore prawo) Niech majo, niech trzymajo, gospodarujo jakoś, ba ja tam bym sie dał nawed i budować, ale bez pretensji potem, że sie zawaliło czy cuś.
Ozjasz17:49, 18 listopada 2015
@ @Ozjasz
Wystarczy poczytać w internecie. Gdy są osuwiska to gminy i sądy zalewane są różnego rodzaju wnioskami o publiczne pieniądze z tytułu szkody.
miejscowy m16:03, 18 listopada 2015
No i takie MILIONY za pare arów "zogona" przepadną,szkoda bo można by te działki sprzedać ceprom za astronomiczną kwote,dobry kit z tymi budowami, ino sprzedawać działki każdy potrafi a potem narzeka że nowy sąsiad to jakaś "dziada" co donosi na reszte
osioł15:31, 18 listopada 2015
ale one mogą byc budowlane ale oswiadczenie od budujacego ze wie ze grozi osuwisko no i brak mozliwosci ubezpieczenia od osuniecia ziemi banalnie proste
@Ozjasz13:53, 18 listopada 2015
A kto to taki i od kiedy , wypłaca odszkodowania z publicznych pieniędzy ???
Ozjasz11:15, 18 listopada 2015
Skoro są poinformowani o zagrożeniu to niech budują- bez prawa do odszkodowań z publicznych pieniędzy.

Volenti non fit iniuria
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas