Piątek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego
Zakopane
Snow
-6°
Wiatr: 12.348 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
-6°
Wiatr: 10.152 km/h Wilgotność: 78 %
Snow
-6°
Wiatr: 16.164 km/h Wilgotność: 86 %
Snow
-5°
Wiatr: 17.568 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-4°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-7°
Wiatr: 11.268 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Koronawirus
122
Zakażonych
2
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
79
43
Zgonów
1
1
Na kwarantannie
1594
840
Wykonanych testów
289
182
01.12.2015, 10:21 | czytano: 2408

Złe wyniki badań powietrza w Rabce-Zdroju. Teraz pyłomierze staną w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej

Wyniki dotychczasowych badań przeprowadzonych na południu województwa m.in. w uzdrowiskach Muszyna, Szczawnica i Rabka-Zdrój pokazały, że mieszkańcy tych miejscowości oraz wypoczywający w nich kuracjusze i turyści oddychają zanieczyszczonym powietrzem.

Ostatnie dwa tygodnie pyłomierze, które badają stan powietrza w Małopolsce, ustawione były w Rabce-Zdroju. Jak informują organizatorzy akcji - Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy - pierwszy, który zlokalizowany był przy ul. Sądeckiej, a następnie w okolicach pomnika św. Mikołaja pokazał, że w ciągu trzynastu dni pomiarów jedynie przez dwa dni norma pyłu zawieszonego nie została przekroczona. Przez osiem dni stężenie sięgało 200% dopuszczalnej wartości lub więcej (najwyższe stężenie wyniosło ponad 400% normy). Również Park Zdrojowym Jak się okazuje, również Park Zdrojowy, w którym ulokowany był drugi pyłomierz, nie jest wolny od smogu, choć tu stężenie pyłu było niższe niż w dolnej części miasta.

Jak komentuje Anna Dworakowska z PAS, przebieg dobowy stężeń wyraźnie wskazuje na wzrost zanieczyszczeń w godzinach popołudniowych i wieczornych tj. wtedy gdy większość ludzi rozpala kotły na węgiel i drewno, co wskazuje na dominującą rolę niskiej emisji w zanieczyszczeniu powietrza w Rabce.

Od wczoraj pyłomierze sprawdzają jakość powietrza w dwóch zimowych małopolskich kurortach – Białce i Bukowinie Tatrzańskiej i również w tych miejscowościach pomiary prowadzone będą przez dwa tygodnie - do 14 grudnia. Bieżące wyniki pomiarów przenośnych pyłomierzy śledzić można na stronie www.radiokrakow.pl.

Źródło: Radio Kraków, PAS, oprac. r/
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
komentarze
ab13:57, 1 grudnia 2015
w Rabce niech mierzą jak przyjdzie prawdziwa zima to dopiero wyjdą wyniki
tarżanin nowy12:41, 1 grudnia 2015
Korzystając z pewnej strony internetowej gdzie są odczyty pyłomierzy dla wielu miast Polski szybko można dojść do wniosku, że gdy ustaje wiatr, opady i przychodzi niska temperatura to absolutnie każda miejscowość z wyjątkiem nadmorskich ma problem z zanieczyszczeniem powietrza. Problem leży więc w tym czym ogrzewamy domy i mieszkania i skąd pozyskujemy energię elektryczną.
asf11:20, 1 grudnia 2015
Coś mi się wydaję, że zdrój pasowałoby skreślić.
zatroskany10:51, 1 grudnia 2015
Jeszcze nie dawno Pani Burmistrz wypowiadała się na łamach mediów, że Rabka ma najczystsze powietrze, i co ? W momencie się zanieczyściło! Tak jest od dawna, tylko, że nikt tego nie kontrolował. Teraz niech tylko jakiś mądry urzędnik zabierze Rabce z nazwy "Uzdrowisko" to już będzie posprzątane. Dzieci zamiast przyjeżdżać do Rabka by się leczyć, jak to kiedyś przed laty było (jeden rój w parku), to teraz wyjeżdżają jeszcze w gorszym stanie, jak przed kuracją, przeziębienie wszelkie, alergie, których nie mieli, itp. Z czego teraz Rabka będzie żyć ? Chociaż mamy tyle super-marketów, że pracy jest dość. "Leżym i kwiczym".
.10:43, 1 grudnia 2015
Dlaczego nie Nowy Targ mający najgorsze warunki mikroklimatyczne! Dno kotliny, inwersje, pełno samochodów, korki no i nie mała ilość mieszkańców.
CZYTACZ10:43, 1 grudnia 2015
Rozumiem z tego że w Parku Zdrojowym powietrze jest dobre!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas