Geopark Pieniny na liście UNESCO? - podhale24.pl
Niedziela, 05 lutego
Imieniny: Agaty, Adelajdy, Justyniana
Jabłonka
Snow
-8°
Wiatr: 3.924 km/h Wilgotność: 89 %
Snow
-8°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 91 %
Snow
-7°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-7°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-5°
Wiatr: 10.08 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-9°
Wiatr: 7.236 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
4 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
17.12.2015, 17:14 | czytano: 2231

Geopark Pieniny na liście UNESCO?

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i burmistrz Szczawnicy podpisali porozumienie o współpracy w sprawie opracowania dokumentacji niezbędnej do aplikowania o środki zewnętrzne, pozyskania partnerów oraz wpisania Geoparku Pieniny na międzynarodową listę geoparków UNESCO.

Podpisy pod nim złożyli rektor AGH profesora dr hab. inż. Tadeusz Słomka oraz burmistrz Grzegorz Niezgoda.
W lipcu 2015 roku, na zaproszenie szczawnickich władz samorządowych odpowiedzieli przedstawiciele Katedry Geologii Ogólnej i Geoturystyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Podczas cyklu spotkań w Szczawnicy wypracowano model współpracy pomiędzy samorządem i uczelnią mający na celu utworzenie geoparku Pieniny. Ze strony AGH koordynatorem przedsięwzięcia został dr hab. inż. Marek Doktor – Kierownik Katedry Geologii Ogólnej i Geoturystyki, natomiast stronę szczawnicką reprezentuje Tomasz Moskalik – zastępca burmistrza.

Powołany zespół postawił sobie za zadanie utworzenie, a następnie wpisanie na listę UNESCO, geoparku obejmującego swoim obszarem przede wszystkim wschodnią część Pienińskiego Pasa Skałkowego, ale również sąsiadujące tereny pogranicza polsko-słowackiego.

- Geopark jest pewnym obszarem, na którym znaleźć można unikatowe obiekty geologiczne. Najczęściej jednak te formy ochronne łączą walory geologiczne, historyczne i kulturowe. Nie należy tym samym mylić geoparku z formą ochrony przyrodniczej – mówi Tomasz Moskalik. - Podstawowym celem ich tworzenia jest ochrona stanowisk geologicznych, takich jak gołoborza, skał magmowe, ostańce, sztolnie, ukierunkowana na edukację. Naszym celem jest sporządzenie spójnej koncepcji utworzenia nowej atrakcji turystycznej w rejonie Pienin. Chcemy aby tereny niezurbanizowane w naszej gminie kojarzone były nie tylko z siecią szlaków pieszych i rowerowych ale również z historią i spuścizną tego miejsca oraz ludzi je zamieszkujących. A mamy czym się chwalić.

- Większość turystów odwiedzających Szczawnicę nie ma pojęcia o tym, że Bryjarka jest skałą wulkaniczną, nie wie w jaki sposób powstają wody mineralne, nie przypuszcza nawet, że podziwiając Wodospad Zaskalnik może uczyć się o powstawaniu osadów fliszowych i z pewnością zdziwi się, gdy dowie się, że w Pieninach wydobywano rudy metali, w tym złoto – tłumaczy burmistrz Grzegorz Niezgoda. - Rzadko kto ma świadomość, że mijając Szlachtową można zauważyć Grupę Skałek Wapiennych zbudowanych z czerwonych wapieni bulastych, specyficzne skałki Dziad i Baba, w Wąwozie Homole zauważyć można praktycznie cały przekrój geologiczny obszaru, a w Rezerwacie Biała Woda znaleźć można unikatowe wapienie krynoidowe i bazaltową skałę. Wysokie Skałki, Zaskalskie, Bodnarówka – wszystko to są tereny o wartości światowej. W ramach współpracy z AGH chcemy przygotować szereg publikacji, oznaczyć te miejsca w taki sposób, by zrobić spójną ofertę turystyczną oraz przygotować koncepcję centrum edukacyjnego, gdzie dorośli i dzieci będą mogli zaznajomić się z atrakcjami rejonu: poprzez szereg wystaw multimedialnych, ścieżek edukacyjnych czynnie poznawać i uczyć się: podróżować w głąb Ziemi, płukać złoto, wydobywać amonity, zajrzeć do tradycyjnej góralskiej chaty, przygotować tradycyjną potrawę na wodzie mineralnej, popływać w jurajskim morzu czy wybrać się, wzorem pierwszych eksploratorów gór, na poszukiwanie kamieni szlachetnych i półszlachetnych – dodaje.

Źródło: UMiG Szczawnica
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
szarp_szeperd20:28, 19 grudnia 2015
Jeśli pani ma takie możliwości (duży dom i pokoje o odpowiednio wysokim standardzie do wynajęcia) to niech pani się cieszy i wynajmuje dalej, tylko niech też trochę pani pomyśli o tych mieszkańcach Szczawnicy którzy np. mieszkają w blokach (bo i tacy są) albo mają za małe domy żeby wynajmować pokoje (bo i tacy są) albo ich domy są źle położone, albo ktoś jest ekonomistą, prawnikiem, spawaczem, pielęgniarką czy malarzem - tylko zastrzegam: żadnego wysyłania Szczawniczan za granicę!!! Oni tu się urodzili, tu mieszkają, tu się kształcili w swoich zawodach i tu ojczyzna, poprzez burmistrza i radę, ma dać im pracę!!! Na turystyce świat się nie kończy; nawet w Szczawnicy.
Wynajmująca pokoje18:34, 18 grudnia 2015
Szerpo co ty pierniczysz? Że inwestycje są dla turystów a nie dla szczawniczan 50+? A z czego żyją szczawniczanie jak nie z turystyki? Absurdujesz strasznie
szerp_szeperd15:30, 18 grudnia 2015
Student:
Co rozumiesz pod hasłem: "wziąć się do roboty..."? Czy chodzi Ci o to żeby postępować tak jak Szczawnica, gdzie dużo szybciej od inwestycji narasta bezrobocie wśród mieszkańców powyżej 50 roku życia, przy czym inwestycje są dla turystów a nie dla rodowitych mieszkańców? Dla ludzi ze Szczawnicy 95% tych inwestycji które się od lat w tym uzdrowisku popełnia mają się nijak do ich potrzeb, stopy życiowej, zarobków i poziomu życia. Te inwestycje robi się dla turystów a nie dla mieszkańców, jednak to właśnie mieszkańcy płacą za nie, choć nic z tych inwestycji nie mają, dalej są bez perspektyw na porządną pracę.
oczko121213:30, 18 grudnia 2015
Ha ha a Krościenko jest jak Internet Explorer. Lada moment będzie nam życzyć Wesołych Świąt... Wielkanocnych 2014 :)))
dydeł13:29, 18 grudnia 2015
Szczawnica - reszta powiatu 1:0
A Krościenko nadal ubiera trampki i majtki na mecz
szarp_szeperd13:23, 18 grudnia 2015
obb:
Za dużo mądrasi? Wyobraź sobie że poziom intelektualny ludzi władzy w Krościenku jest do tego stopnia niski (sic!), że wybrany rok temu wójt Krościenka żywcem nie mógł znaleźć dla siebie żadnej osoby z Krościenka która nadałaby się na jego doradcę; ostatecznie musiał nowy wójt sięgnąć poza gminę Krościenko i ściągnąć dla siebie doradcę aż z Łącka bodajże. Wręcz poraża intelektualna mizeria krościeńskich elit, a Ty piszesz że dużo tu mądrasi - szok!
Dumny scownicon: wiesz co, te rzekome sukcesy Szczawnicy są tak śliskie, że wręcz przywołują mi na myśl dawny, dość żałosny zresztą, kawał z wariatem, który gdy wszyscy zlecieli się do gaszenia spowodowanego przez niego pożaru, z wielką satysfakcją w głosie powiedział: 'podpalić to nie miał kto a grzać się wszyscy zlecieli'. Ile jeszcze wody w Grajcarku musi upłynąć aż ludzie odkryją wreszcie co naprawdę obecna ekipa robi ze Szczawnicą i całym jej majątkiem i finał będzie taki że nieźle trzeba będzie po tych cyrkach i geodezyjnych pseudo-eurekach gasić i sprzątać. Włodarzom Szczawnicy życzyłbym aby zrozumieli jak wielką krzywdę robią swoimi "inwestycjami" swoim wyborcom, którym dokładnie nic z tych n-tych wyciągów nie przyjdzie. Nie wiedzieć po co bezrobotnym mieszkańcom Szczawnicy te wszystkie hotele i geoparki -pracy jak nie było tak dalej nie ma, a tylko niepotrzebnie pojedyncze jednostki z zewnątrz się bogacą. Zresztą poziom intelektualny szczawnickich elit też jest strasznie niski jeśli burmistrz musi znajdować sobie doradców spoza swojej miejscowości (nie wiem czy dalej tam pracuje, ale kiedyś zatrudniano w Szczawnicy jako doradcę byłego burmistrza Krynicy bodajże - najlepszy dowód że same chęci wśród wyborców ze Szczawnicy to za mało, trzeba jeszcze mieć jakiś potencjał intelektualny, ale po ten towar to już niestety burmistrz musi wyruszać na poszukiwania poza Szczawnicę, choć tu ma wyborców i stąd zapewne chciałby zatrudniać swoich zastępców i doradców lecz nie może - dlaczego?).
PS. A co do budynku "Granit" (nie: 'granit', jak napisałeś) to oczywiście nieprawdą zapewne jest jakoby był on zbudowany z prototypicznego andezytu pienińskiego, bo przecież Burmistrz Niezgoda tego nie ogłosił, więc tak oczywiście być nie może: jak ogłosi że Granit jest z gumy to granit będzie z gumy - na razie nic w tej sprawie nie ogłosił więc nie ma tematu).
Student13:08, 18 grudnia 2015
Do szarp_szeperd: na stronie granitu można przeczytać:. Po wojnie w willi mieścił się pensjonat Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.
Więc naprawdę dziwne że jacyś naukowcy z AGH mieli z tym budynkiem i z kroscienkiem coś wspólnego.
Większość krakowskich uczelni miała lub ma pensjonaty w atrakcyjnych rejonach, ale czy to oznacza wyłączność na współpracę z daną miejscowością?
Ale lepiej sentymentalne smęcić zamiast wziąć się do roboty...
obb09:54, 18 grudnia 2015
Do szarp_szeperd. Dziwie się, że mając taki wspaniały układ komunikacyjny w dalszym ciągu jesteście zapyziałą miejscowością, która ciągnie w dół cały region Pienin. Jeszcze jako tako była za PRL, a teraz to już dno. Za dużo mądrasi jest w Krościenku i nic poza tym. To już Sromowce Niżne stoją ponad wami.
Dumny scownicon07:25, 18 grudnia 2015
Szary szeperd - wnioskuję że z Kroscienka? Cóż należy się przyzwyczaić do dwóch rzeczy: po pierwsze nigdy Krościenko nie będzie Szczawnicą bo nie wystarczy mieć w przeszłości jakiś hotel granit. Trzeba chcieć? By way: no i co z tym granitem się stało? Czemu Krościenko nie wykorzystało znajomości z AGH? Po drugie Szczawnica jest napędem regionu i wy też że Szczawnicy zyjecie: noclegowcy, przewoźnicy, flisacy itd. Gdybyście nie patrzyli na Szczawnicę z zawiścia skorzystalibyscie jeszcze bardziej. Ale nie. Lepiej kisic się i narzekać.
słodziak21:49, 17 grudnia 2015
No cud. @szarp_szeperd odstawił cukier.
szarp_szeperd20:02, 17 grudnia 2015
Wow! Eureka! Ten tekst sprawia wrażenie jakby jeszcze wczoraj nie istniała jeszcze nauka geologii, jakby do chwili obecnej jeszcze żaden naukowiec AGH nie postawił nogi na pienińskim gruncie, jakby nigdy AGH nie miało współpracy z "Granitem" w Krościenku (notabene budynek Granitu jest zbudowany z prototypicznego andezytu pienińskiego, ale fakt ten jeszcze nie istnieje w przyrodzie, ponieważ nie powiedział o nim jeszcze burmistrz Szczawnicy), jakby setki przewodników pienińskich nie przemierzało z tysiącami turystów co roku dziesiątków szlaków w Pieninach - tego wszystkiego do wczoraj jeszcze nie było, to wszystko czekało na sprawcze powołanie do istnienia przez wielkiego burmistrza Szczawnicy, który o tym powiedział, więc dopiero teraz to wszystko nagle zaistniało, wcześniej nic z tych rzeczy nie miało miejsca.
Johny b.18:55, 17 grudnia 2015
Świetny pomysł. Szczawnica jak zwykle nie zawodzi!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas