Poniedziałek, 01 marzec 2021, Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 69
Clouds
-0°
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 69
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
04.01.2016, 10:19 | czytano: 5392

Olechowski zalał ropą sąsiadów

11 domów w Kościelisku nie ma cały czas wody do picia. Ujęcie z którego czerpią wodę zostało zatrute w wyniku awarii w domu Andrzeja Olechowskiego. Polityk, który startował w wyborach prezydenckich, ustami wójta Bohdana Pitonia przeprosił mieszkańców.

Były minister finansów, spraw zagranicznych i współzałożyciel Platformy Obywatelskiej poprosił też swoich sąsiadów o wyrozumiałość. Ci jednak nie siedzą cicho, bo jak sami mówią, nie zamierzają dalej pić wody z ropą zamiast czystej górskiej wody.

Do zdarzenia doszło tuż przed Wigilią. Zamiast wody z kranów zaczęła ciec brunatna ciecz. Dopiero po kilku godzinach o całe sprawie mieszkańców poinformowała straż gminna. Okazało się bowiem, że z posesji należącej do Andrzeja Olechowskiego, obecnie członka rady nadzorczej jednego z najbardziej znanych banków w Polsce, wypłynęło ponad 4 tysiące litrów oleju opałowego. W trakcie awarii nie było go na miejscu.

Sanepid natychmiast zdecydował o zamknięciu wodociągu. Gmina na własny koszt rozpoczęła rekultywacje terenu i czyszczenie ujęcia. Mieszkańcy otrzymali też ogromne plastikowe zbiorniki, do których straż pożarna dostarcza im wodę. Wielu z nich czeka jednak wymiana bojlerów i rur. Ropę, która się do nich dostała bardzo trudno usunąć. Wójt Kościeliska Bohdan Pitoń zapewnia mieszkańców, że już niedługo wybudowany zostanie nowy betonowy zbiornik.

Na razie trudno oszacować koszty całej akcji, ale jak zapewnia Pitoń, jest on w ustawicznym kontakcie z Andrzejem Olechowskim, który zapewnia, że wynagrodzi mieszkańcom poniesione straty. Sama gmina również zamierza dochodzić swoich roszczeń finansowych. Niemałe koszty poniosła wywożąc tony zatrutej ziemi wokół posesji założyciela Platformy Obywatelskiej. P wycieku ropy został nawet powołany sztab kryzysowy. Skażenia o takim zasięgu nie odnotowano jeszcze nie tylko w gminie Kościelisko, ale w ogóle na Podhalu.

Józef Słowik
najnowsze informacje
komentarze
Enson16:00, 20 października 2016
Ja od dawna zbiornik na olej napędowy z Eurodorexu i wszystko jest w porządku.
Zbyszek16:48, 3 lipca 2016
Kto mu dał zgodę na budowę tak wielkiego zbiornika?Powinien mieć zgodę,tak jak w przypadku stacji benzynowej.Takiego zezwolenia nie miał.On stoi ponad prawem,a teraz ludzie chorują i umierają na raka.Czy P.Olechowski i wójt pozostaną bezkarni???
totem00:47, 6 stycznia 2016
Po pierwsze wyciąć las, bo taki jest mój kaprys.
Po drugie nie liczę się z wami bo pitek załatwi.
Po trzecie ci co dzisiaj mają uprawnienia budowlane, to w większości im się zdaje, że skończyli studia i mają wiedzę.
Po czwarte inteligentny człowiek robi z siebie durnia.
Po piąte wszystko zgodne z ,,Konstytucją"
pozdro.
m10:13, 5 stycznia 2016
tak to wpuscic dziada na swoje tereny wyeksmitowac ,niedzielnego bywalca
PKB17:34, 4 stycznia 2016
Co ten masom truje górali.
Włodek17:22, 4 stycznia 2016
Cwaniaki z PO a gdzie jest KOD zagrożona demokracja Sweter(Petru) na ulice Zakopanego marsz jest lużno po Świętach, można krzyczeć i wyzywać .
Obserwator17:11, 4 stycznia 2016
Nie było? a w Nowym Targu jakiś czas temu, przez tydzień parę tysięcy osób nie miało wody bo Dunajec zatruty co co? tez bojlery wymieniać trzeba było, pamięć krótka
Faraon15:51, 4 stycznia 2016
Rada gminy koscielisko winna ze takim gadom daje fory,pozwolenia na wszystko,to jeszcze na gorsze sie zanosi z tabunem krętaczy wrogich parti,masońskich odlamow celebrytow,narazsie to preludium do dalszej gry!!!
osioł15:01, 4 stycznia 2016
eeetam podpalic rope problem sie rozwiąze całkowicie lub na zawsze
fan politycznej propagandy13:52, 4 stycznia 2016
gdyby tak się stało w moim domu, od razu wpierdzielili by mi gigantyczną karę... ale w Polsce sa politycy i zwykli ludzie...
z Podhala...13:22, 4 stycznia 2016
A gdzie są dziennikarze z TVN i Polsat nie mówiąc już o ekoterrorystach ?.
Gdyby to stało się któremuś z PiS to afera byłaby na całą Polskę .
Straty mieszkańców pójdą w setki tyś bo wymiana instalacji wodnej w dużym domu lub pensjonacie sporo kosztuje , nie mówiąc o stratach poniesionych za rezygnację z rezerwacji kwater .
Ciekawe ile takich zbiorników jest w okolicy.
henry13:19, 4 stycznia 2016
ma facet pecha,nieznane ludziki ukradły mu las i biedak musiał się budować.
........12:58, 4 stycznia 2016
bo Olechowski to gmina robi gdyby kto jnny to mieszkańcy mieli by zaopatrzenie w biedronce.kiedyś czytałem artykuł że w nastu firmach siedzi w zarządzie albo radach nadzorczych.
Panie Słowik stosunkowo niedawno inny polityk skaził teren i to dla zysku ,A wcześniej Nowy Targ bez wody,też olej opałowy
fk12:37, 4 stycznia 2016
Zbiorniki na olej powinny znajdować się w specjalnej wannie "wychwytującej". Z powodu braku wanny lub jej nieszczelności właściciel domu powinien nieźle zabulić.
Olej opałowy nie ropa11:46, 4 stycznia 2016
Kto odbierał i dopuścił do użytkowania instalację?
To ja11:30, 4 stycznia 2016
Prokuraturę powiadomić,albo PIS, a zrobią swoje.Ukręcą temu łep.Ludzie nie dajcie się
gazda10:50, 4 stycznia 2016
powinien rzucić parę baniek , dla tego pana to pikuś
Kruger10:30, 4 stycznia 2016
Ciekawe jak z tego wybrnie ( finansowo) A. Olechowski
i kto zapłaci za szkody sąsiadom i gminie .?????
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze samorządowe powinny w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - przyznawać sobie i urzędnikom nagrody?

Tak, władze i urzędnicy ciężko pracują i nagrody im się należą
Nie, w obecnej sytuacji takie nagrody nie powinny być wypłacane
Nie mam zdania, to sprawa między pracodawcą a pracownikiem

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij