Poniedziałek, 19 kwiecień 2021, Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 76
Clouds
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 76
Clouds
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 76
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 76
Clouds
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 76
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
26.03.2016, 10:09 | czytano: 3431

Tunel na Kasprowym - kolejny pomysł PKL

Fot. Józef Słowik

Polskie Koleje Linowe chcą przebić tunel na kopule Kasprowego Wierchu. Przejście umożliwiłoby turystom przechodzenie z górnej stacji kolei na Kasprowy Wierch do górnej stacji Kolei Goryczkowej. Takiemu pomysłowi sprzeciwia się Tatrzański Park Narodowy.

- Przejście umożliwiłoby turystom przechodzenie z górnej stacji kolei na Kasprowy Wierch do górnej stacji Kolei Goryczkowej, zwiększając tym samym ich bezpieczeństwo i ograniczając wpływ ruchu turystycznego na tatrzańską przyrodę. Przejście ograniczy ruch po powierzchni kopuły szczytowej, a więc m.in. wydeptywanie skał czy roślin – przedstawia pomysł PKL Luiza Rosłon z biura prasowego kolei linowych. - Będzie niewidoczne z zewnątrz, umiejscowione pomiędzy istniejącymi budynkami, nie będzie ingerowało w pejzaż.

Jak wyjaśnia PKL, ochrona przyrody jest priorytetem dla Polskich Kolei Linowych, dlatego też budowa przejścia to na razie plan, do realizacji którego potrzebne jest uzyskanie odpowiednich zgód i przygotowanie raportu środowiskowego. Plan zostanie zrealizowany jedynie, jeśli będzie to możliwe bez szkody dla środowiska.

Obecnie PKL przygotowują wizualizacje i szczegółowe projekty rozwiązań. Wkrótce zostaną one przedstawione i na ich podstawie firma będzie prowadzić dalsze rozmowy.

Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, jest przeciwny temu pomysłowi. Jego zdaniem inwestycja przyniesie wiele szkół tatrzańskiej przyrodzie.

js/
najnowsze informacje
komentarze
józefa23:29, 30 marca 2016
czytam dobrze HEJ ...widzę jaki to dobry Pan z tego PEKAELU jak stoisz za nim murem ...tylko że PEKAEL już nie jest całkowicie polski ...muszą nami dyrygować inni a nas traktować jak głupoli ...młodzi uciekają za granicę nie z powodu tunelu na KASPROWY a z powodu jałmużny jaką można otrzymać w formie wypłaty w tym pekaelu młodym też odpalają marną pensję ...powinni CIĘ wozić za darmo tam i z powrotem ...a jak cię skasują stówe to napisz skargę na spółkę ...tylko nie wiem gdzie Słowaków Belgów Rumunów ? bo djabli wiedzą czyja ta kolejka na pewno nie nasza
Hej23:28, 28 marca 2016
Jozef czytaj ze zrozumieniem. W pierwszej klasie podstawówki tego uczą.
józefa16:04, 28 marca 2016
A ty HEJ ...może sobie sprywatyzuj swoją chałupe i niech Słowaki dziury wiercą a nie rozporządzaj tym co nasi dziadowie na plecach wynieśli ...to nasze powinno być a nie Słowackie ...jakoś nas do niczego Słowaki nie wołają ...wszystko sprywatyzowane ...prywatyzowali jak chcieli i z góry wiedzieli ile się który przy tym naje ...dzięki BOGU lasów nie zdążyli sprywatyzować ...FAN CLUB PKL ma racje stare komuchy siedzą trzymają etaty dla rodzinki bo to ciągle jedna i ta sama klika ...sprzedawczyków ...teraz jest tak że jeden jest obrzydliwie bogaty a drugi musi za ubogą wypłatę przeżyć od pierwszego do pierwszego
Hej11:51, 28 marca 2016
Smutno patrzeć na te wypowiedzi...Proponuje zerknąć na Słowacje i tzw Chopok. Jesteśmy juz 100 lat za nimi i już teraz nasi młodzi jeżdzą tam pracować . Potencjał Hali Gąsienicowej i Goryczkowej powinien być w 100 % wykorzystany pod tzw komercje bo to bedzie duży zaszczyk pieniedzy dla całego regionu Podhala. Jeśli dalej będziemy się opierać lobby słowackiemu to nic nam niepozostanie jak emigracja na co ludzie z podhala są skazani od dzisiąteki lat. Nie podoba mi się ze grupa ludzi nie związanych z regionem ma prawo decydować co jes dla nas dobre a co złe. Powinniśmy być gospodarzami a nimi nie jesteśmy. trzymam kciuki za PKL pomimo ze juz teraz to prywatny podmiot podobnie jak Kotelnica Bialczanska.
fan club pkl09:08, 28 marca 2016
Tpn to nie górale tylko cepry (chodzi o główny zarząd) tak ze maja w *** przyrodę i całą resztę. Tu chodzi o kasę jak największą a reszta się nie liczy. Zwykły szarak pracujący w pkl zarabia grosze nie mówię tu o "starych komuchach" bo oni to zabytki pkl i są na innych warunkach. Z pracowników ściągnąć kasę z klientów i z czego się tylko da a reszta to c...
f12:53, 27 marca 2016
Idiotyczne
TU KALI21:32, 26 marca 2016
@TU NEL. Jesteś OK.Na dyr. TPN. Nogami i rencami jestem za!:)
Kicia21:26, 26 marca 2016
Proponuje bojkotować.
TU NEL20:22, 26 marca 2016
Boże daj siły do każdej żyły
Nasze przodki tak mówiły
Bo PeKaeL ma dziś pomysł
Aby czar trudności prysł

By oszczędzić ludziom siły
Górę może przewiercimy
No i kotły połączymy
Z Goryczkowym
Gąsienicowy

Kto chodzi na skróty
Ten ma długo buty
Nie narobi szkody
Kto nie podepcze przyrody

Bo taternik jest dziś retro
Zbudujemy w Tatrach METRO
Łatwo Góry tak zwiedzimy
I szarotek nie zniszczymy

Ja mam pomysł jeszcze taki
Śmieją z tego się świstaki
Jak ten tunel będzie walny
I powieje mocny halny

I jak właśnie tam poduje
Kadra skoczków tam trenuje
Pomysł super pomysł śliczny
TUNEL
AERODYNAMICZNY
szczery20:07, 26 marca 2016
@BMW Kościelisko już dawno nie ma nic do powiedzenia bo ponad połowa Kościeliska to lakoniki,krawaciorze i inne przystace. Wstyd sprzedawać ojcowiznę!!! i to po co??? po to żeby pobudować dom a resztę przehulać??? ja może jestem dziadem ale nawet ara nie sprzedałem i z ciężkiej pracy dom mam nowy
Kacprowy15:22, 26 marca 2016
Oni robią tylko takie pozorowane działania,podobnie jak na Gubalówce.Ja się na to nie nabieram.
12315:09, 26 marca 2016
A może zamiast tunelu ruchome schody i jeszcze co kilkaset metrów automaty na stokach-z chipsami,colą i pamiątkowycm kieliszkiem na wódkę grawerem PKL (yprodukoanym w Chinach)? Czemu nnie.
BMW13:33, 26 marca 2016
Modlić sie żeby koscielisko nie wydało zgody na Nowy plan ochrony wraz z poroninem bo Bukowina i zakopane juz sie sprzedaloB
eko13:32, 26 marca 2016
do wymany kierownictwo tpn bo obecny to kabaret
osioł13:23, 26 marca 2016
zrobic kolejny projekt w znajomym biurze projektowym i schowac go do piwnicy obok innych projektow jak w UM nowy targ
józefa12:53, 26 marca 2016
Ale się w tym PEKAELU nakombinują jak tu zarobić a się nie narobić ...udają że to dla gościa ...a tak naprawdę to na razie im zafundowali bilety za przejazd droższe od europejskich ...a tak swoją drogą to Goście narzekają na horrendalne ceny biletów i pytają czyja w końcu ta kolejka nasza czy już nie nasza ?...ma rację Dyrektor Parku że jest przeciwny tak trzymać ...a to 1966 chciało ta cosi napisać i napisało...
ss12:49, 26 marca 2016
zamiast szlaków turystycznych proponuję tunele na wszystkie szczyty, a na nich tarasy widokowe, będzie bezpiecznie i można będzie zlikwidować GOPR, hej!
zwolnij...12:48, 26 marca 2016
Tak 115KM - bo bilety wstępu kupują świstaki i wiewiórki - dzięki czemu "kasa się zgadza".

115KM- Ty czasem się zastanawiasz co piszesz?
115KM12:25, 26 marca 2016
TPN zawsze będzie na "nie", bo mniej ludzi w górach, to mniej roboty dla nich, a kasa ta sama.
Rozumujący inaczej11:06, 26 marca 2016
Jakich szkód ? Czy może, nie, bo nie!!!
Zakopianin10:55, 26 marca 2016
Jak zwykle tylko tpn ma problemy wielka mi ochrona
janosik10:36, 26 marca 2016
proponuje winde w srodku Giewontu
Świstak10:26, 26 marca 2016
Pan Szymon ma chwilową depresje,pewnie urodził się w Holandii.Jestem Za!!!
196610:23, 26 marca 2016
No i jak zwykle: nie bo nie ! i basta. Panie dyrektorze, argumenty poprosimy, najlepiej mocne, rzeczowe argumenty ! Stwierdzenie że dyrektor jest przeciwny bo inwestycja jego zdaniem,, przyniesie wiele szkód ", jakoś mnie nie przekonuje !
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij